ԱՄՆ զինված ուժերն Իրանի հետ կապված 10 նավի թույլ չեն տվել ճեղքել շրջափակումը
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն ապրիլի 13-ին իրանական նավահանգիստների շրջափակումը սկսելուց վեր արդեն տասը նավի ստիպել են վերադառնալ Իրան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM):
«Երկուշաբթի օրն (խմբ.՝ ապրիլի 13-ին) ամերիկյան շրջափակումը սկսելուց ի վեր տասը նավ հետ է դարձրել, և ոչ մի նավ չի ճեղքել շրջափակումը», - ասվում է X-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ օրերս իրանական բեռնատար նավը փորձել է շրջանցել ԱՄՆ-ի շրջափակումը։ Հորմուզի նեղուցի Բանդար Աբբաս նավահանգստից դուրս գալուց հետո այն նավարկել է Իրանի ափի երկայնքով, սակայն ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի Spruance հրթիռային էսկադրային ականակիրը հաջողությամբ վերաուղղորդել է նավը, որը վերադարձել է Իրան։
«Իրանական նավահանգիստներ մտնող և այնտեղից դուրս եկող նավերի նկատմամբ շրջափակում սահմանելուց հետո ամերիկյան ուժերը դադարեցրել են Իրանի ծովային առևտուրը։ Ամերիկացի նավաստիները, ծովային հետևակայինները և օդաչուները մնում են իրենց դիրքերում և պատրաստ են գործել շրջափակումը խախտելու փորձ կատարող ցանկացած նավի դեմ», - նշվում է CENTCOM-ի մեկ այլ հաղորդագրության մեջ։

Американские силы уже 10 судам не позволили прорвать блокаду Ирана
С момента начала 13 апреля блокады иранских портов ВМС США уже десять судов заставили вернуться в Иран. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Центральное командование США (CENTCOM).
«С начала американской блокады в понедельник (13 апреля – рел.) десять судов были развернуты обратно, и ни одно судно не прорвало блокаду», — говорится в сообщении, опубликованном на X.
Также отмечается, что на днях иранское грузовое судно попыталось обойти американскую блокаду. Выйдя из порта Бандар-Аббас в Ормузском проливе, оно шло вдоль побережья Ирана, но эсминец ВМС США с управляемыми ракетами «Спрюэнс» успешно перенаправил судно, которое вернулось в Иран.
«Введя блокаду судов, входящих в иранские порты и выходящих из них, американские силы нарушили иранскую морскую торговлю. Американские моряки, морские пехотинцы и летчики остаются на своих постах и готовы вступить в бой с любым судном, пытающимся нарушить блокаду», — говорится в другом сообщении CENTCOM.