Թբիլիսին չի կարող հետևել Եվրամիության արտաքին քաղաքականությանը, մինչև չանդամակցի ԵՄ-ին. Վրաստանի ԱԳՆ
Վրաստանը, հաշվի առնելով անվտանգության ոլորտում գոյություն ունեցող մարտահրավերները, չի կարող համապատասխանել ԵՄ-ի արտաքին քաղաքականությանը, մինչև Եվրամիության լիիրավ անդամ չդառնա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում:
«Հաշվի առնելով անվտանգության առումով առկա մարտահրավերները՝ մենք պետք է չափազանց զգույշ լինենք ցանկացած գործընթաց գնահատելիս և առավել ևս կոնկրետ արտաքին քաղաքականության միջոցներ ձեռնարկելիս: Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ հանուն հասարակ վիճակագրության բարելավման ստեղծենք լրացուցիչ սպառնալիք մեր ազգային շահերի համար: Համապատասխանաբար, մինչև Վրաստանը չդառնա Եվրամիության լիիրավ անդամ, նրա համար բարդ կլինի լիովին համապատասխանել ԵՄ արտաքին քաղաքականությանը», - Բոճորիշվիլիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
2024 թ. մայիսին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է  «Արտաքին ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, որից հետո երկրի հարաբերությունները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ սկսել են վատթարանալ: Եվրամիությունը Վրաստանի իշխանություններին բազմիցս կոչ է արել հրաժարվել այդ օրենքից, սակայն «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության առաջնորդները մշտապես պնդել են, որ օրենքի նպատակն է ապահովել Վրաստանում գործող ոչ կառավարական կազմակերպությունների ֆինանսական հոսքերի թափանցիկությունը:
2024 թ. հոկտեմբերի 26-ին «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը 53,93 տոկոսով հաղթեց ընտրություններում և օրենսդիր մարմնում ստացավ 150 մանդատներից 89: 2024 թ. նոյեմբերի 28-ին «Վրացական երազանք»-ը որոշեց մինչև 2028 թվականը դադարեցնել Միությանն անդամակցելու շուրջ բանակցությունները և հրաժարվել ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող բոլոր բյուջետային դրամաշնորհներից:

Тбилиси не может следовать внешней политике Евросоюза, пока не вступит в ЕС: МИД Грузии
Грузия, учитывая вызовы в сфере безопасности, не сможет соответствовать внешней политике ЕС до тех пор, пока не станет полноправным членом Европейского союза. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявила министр иностранных дел Грузии Мака Боджоришвили.
“С учетом вызовов в плане безопасности, мы должны прибегать к исключительной осторожности при оценке любого процесса и тем более принятии конкретных внешнеполитических мер. Мы никогда не допустим, чтобы ради улучшения простой статистики создать дополнительную угрозу нашим национальным интересам. Соответственно, пока Грузия не станет полноценным членом Евросоюза, ей будет сложно полностью соответствовать внешней политике ЕС”, — цитирует Боджоришвили ТАСС.
В мае 2024 года грузинский парламент принял закон “О прозрачности иностранного влияния”, после чего отношения страны с ЕС и США начали ухудшаться. Европейский союз неоднократно призывал грузинские власти отказаться от этого закона, однако лидеры правящей партии “Грузинская мечта” — “Демократическая Грузия” последовательно настаивали на том, что закон призван обеспечить прозрачность финансовых потоков неправительственных организаций, действующих в Грузии.
26 октября 2024 года партия “Грузинская мечта” — “Демократическая Грузия” одержала победу на выборах, получив 53,93% голосов и 89 из 150 мест в парламенте. 28 ноября 2024 года “Грузинская мечта” приняла решение приостановить переговоры о членстве в Союзе до 2028 года и отказаться от всех бюджетных грантов, предоставляемых ЕС.