«Հեզբոլլահ»-ը հետ է մղել իսրայելական ուժերի կողմից Բինթ Ջբեյլ քաղաքը գրոհելու փորձը
«Հեզբոլլահ»-ը հետ է մղել Իսրայելի զինվորականների փորձը՝ գրոհելու Լիբանանի հարավում գտնվող Բինթ Ջբեյլ քաղաքի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին շարժումը հաղորդել է Telegram ալիքում։
«Պաշտպանելով Լիբանանը և նրա ժողովրդին, ինչպես նաև թշնամու կողմից հրադադարի համաձայնագրի խախտմանը և հարավային գյուղերի վրա նրա բազմակի հարձակումներին ի պատասխան՝ Իսլամական դիմադրության մարտիկները հրթիռային հարվածներով թիրախավորել են իսրայելցի զինվորների հավաքատեղիները Մուսա Աբբասի համալիրի և Բինթ Ջբեյլի արևելյան շրջանում»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
«Հեզբոլլահ»-ը նաև նշել է, որ գործողությունները կշարունակվեն մինչև Լիբանանի և նրա ժողովրդի դեմ իսրայելա-ամերիկյան ագրեսիայի դադարեցումը։
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ իսրայելական ուժերը փորձում են շրջափակել քաղաքը և մուտք են գործում ծանր տեխնիկայով՝ հանդիպելով կատաղի դիմադրության։
Նշվում է, որ քաղաքը ենթարկվել է հրետանային և օդային զանգվածային հարվածների այն բանից հետո, երբ դիմադրությունը հարձակումներ է սկսել թշնամու տեխնիկայի և անձնակազմի վրա։
Իսրայելի բանակի խոսնակ Ավիչայ Ադրային ապրիլի 14-ին հայտարարել է, որ Բինթ Ջբեյլում սպանվել է «Հեզբոլլահ»-ի մոտ 100 մարտիկ: Իսրայելի պաշտպանության բանակն իր հերթին հաստատել է իր զինվորներից մեկի մահը և երեքի վիրավորումը։
Բինթ Ջբեյլը Լիբանանի ամենամեծ քաղաքներից մեկն է, որը գտնվում է Իսրայելի հետ սահմանից չորս կիլոմետր հեռավորության վրա և ամենահեռու կետն է, դեպի ուր իսրայելական բանակն առաջ է շարժվել սահմանային գծից՝ մարտի 2-ին սկսված լարվածության սրացումից ի վեր:

«Хезболла» отразила израильскую военную атаку на Бинт-Джебейль
«Хезболла» отразила израильскую военную атаку на Бинт-Джебейль, расположенный на юге Ливана. Как передает Арменпресс, об этом движение сообщило в своем Telegram-канале.
«В защиту Ливана и его народа, а также в ответ на нарушение противником соглашения о прекращении огня и неоднократные нападения на южные деревни, бойцы Исламского сопротивления обстреляли ракетами места сбора израильских солдат в комплексе Мусы Аббаса и в восточной части Бинт-Джебейля», — говорится в сообщении.
«Хезболла» также отметила, что операции будут продолжаться до прекращения израильско-американской агрессии против Ливана и его народа.
По сообщению РИА Новости, израильские силы пытаются окружить город и входят в него с тяжелой техникой, встречая ожесточенное сопротивление.
Сообщается, что после атак сопротивления на вражескую технику и личный состав город подвергся массированным артиллерийским и авиаударам.
Представитель израильской армии Авихай Адраи 14 апреля заявил, что в Бинт-Джебеле погибло около 100 бойцов «Хезболлы». В свою очередь, Армия обороны Израиля подтвердила гибель одного своего солдата и ранение трех.
Бинт-Джебель — один из крупнейших городов Ливана, расположенный в четырех километрах от границы с Израилем и являющийся самой дальней точкой, до которой израильская армия продвинулась от линии границы с момента начала эскалации напряженности 2 марта.