ԱՄՆ-ն Հորմուզի նեղուցից դեպի արևելք՝ Արաբական ծովում, 14 ռազմանավ է կենտրոնացրել
Ամերիկյան ռազմածովային ուժերն Արաբական ծովում ունեն խմբավորում՝ բաղկացած 14 ռազմանավից, որոնք կարող են օգտագործվել Հորմուզի նեղուցի շրջափակման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ռազմածովային ինստիտուտի տվյալները։
Տարածաշրջանում տեղակայված է ինը հրթիռային էսկադրային ականակիր, ափամերձ գոտու մեկ մարտական ​​նավ, երեք մեծ դեսանտային նավ և «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիրը։
Ինչպես հաղորդել է BBC-ն, վկայակոչելով եվրոպական արբանյակային լուսանկարները, ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիրը և երկու հրթիռային էսկադրային ականակիր մտել են Օմանի ծոց և տեղակայվել Հորմուզի նեղուցից դեպի արևելք։ Սա ամենամոտն է Պարսից ծոցի այն շրջանին, որտեղ Իրանի դեմ ռազմական գործողության սկսվելուց ի վեր առաջին անգամ մտել է ամերիկյան ավիակիրը, նշում է BBC-ն։
ԱՄՆ զինված ուժերը հայտարարել էր, որ ապրիլի 13-ին սկսում է Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը: Ամերիկյան ուժերը չեն խոչընդոտի ազատ նավագնացությունն այն լցանավերի համար, որոնք նեղուցով ընթանում են ոչ իրանական նավահանգիստներ, սակայն թույլ չեն տա իրանական նավահանգիստներից դուրս եկած կամ այնտեղ ուղևորվող նավերի անցումը։

США сосредоточили 14 военных кораблей в Аравийском море к востоку от Ормузского пролива
ВМС США разместили в Аравийском море группу из 14 боевых кораблей, которые могут быть использованы для блокирования Ормузского пролива. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство “Интерфакс” со ссылкой на данные Военно-морского института США.
В этом районе развернуты девять эсминцев с управляемыми ракетами, один боевой корабль прибрежной зоны, три больших десантных корабля и авианосец ВМС США “Авраам Линкольн”.
Как сообщает BBC со ссылкой на европейские спутниковые снимки, авианосец “Авраам Линкольн” и два эсминца с управляемыми ракетами вошли в Оманский залив и находятся к востоку от Ормузского пролива. Это ближайшее место к району Персидского залива, куда американский авианосец зашёл впервые с начала военной операции против Ирана, отмечает BBC.
Американские военные объявили о начале блокады Ормузского пролива 13 апреля. Американские силы не будут препятствовать свободному проходу танкеров, следующих через пролив в неиранские порты, но не допустят прохода судов, выходящих из иранских портов или направляющихся в них.