Փեզեշքիանը և Մակրոնը քննարկել են Իրան-ԱՄՆ բանակցությունները, համաձայնագրի հեռանկարները
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն ապրիլի 13-ին իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ քննարկել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, Իսլամաբադում ԱՄՆ-ի հետ տեղի ունեցած բանակցությունները և հրադադարի համաձայնագրի հեռանկարները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
Փեզեշքիանը զգուշացրել է, որ Հորմուզի նեղուցի անվտանգությանը ցանկացած սպառնալիք զգալի հետևանքներ կունենա համաշխարհային առևտրի համար՝ ընդգծելով, որ Իրանը հետևողական ջանքեր է գործադրում նեղուցով անվտանգ անցում ապահովելու համար։
Նա կրկին նշել է, որ Իրանը շարունակում է հավատարիմ մնալ միջազգային իրավունքին և երկխոսություն է վարում ընդունված իրավական շրջանակներում։ Նրա խոսքով՝ Թեհրանը հստակորեն ներկայացրել է հրադադարի իր պահանջները և շարունակում է հավատարիմ մնալ դրանց։
Անդրադառնալով ապրիլի 11-ին Իսլամաբադում կայացած բանակցություններին՝ Փեզեշքիանը նշել է, որ իրանական պատվիրակությունը գործել է լրջությամբ և բարի կամքով՝ ձգտելով երկարատև համաձայնագրի։ Այնուամենայնիվ, նրա պնդմամբ՝ չնայած մի քանի տեխնիկական համաձայնությունների ձեռք բերմանը, ամերիկյան կողմի «չափից մեծ պահանջները և ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների քաղաքական կամքի բացակայությունը» թույլ չեն տվել, որ բանակցությունները վերջնական արդյունքի հասնեն։
Նա հավելել է, որ Իրանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները միջազգային կանոններով, և Եվրոպան կարող է կառուցողական դեր կատարել ու խրախուսել ԱՄՆ-ին հետևել այդ շրջանակներին։
«Ճնշման և ռազմական սպառնալիքների վրա կառուցված քաղաքականությունը միայն ավելի է բարդացնում խնդիրները», - ասել է նա իր ֆրանսիացի գործընկերոջը։
Փեզեշքիանը նաև ընդգծել է, որ Իրանը հրապարակայնորեն հայտնել է հրադադարի պայմանները և հավատարիմ է մնացել իր պարտավորություններին։
Միջուկային հարցի վերաբերյալ Փեզեշքիանն ասել է, որ Իրանը նախկինում որոշակի համաձայնագրեր է կնքել եվրոպական երկրների հետ և պատրաստ է շարունակել բանակցությունները սահմանված պարամետրերի շրջանակներում։
Հեռախոսազրույցի վերաբերյալ հայտնել է նաև Ֆրանսիայի նախագահը։ Էմանուել Մակրոնն X-ում գրել է, որ կոչ է արել վերսկսել Իսլամաբադում կասեցված բանակցությունները, պարզաբանել թյուրըմբռնումները և խուսափել հետագա էսկալացումից։ Նա շեշտել է, որ հրադադարը պետք է հարգվի բոլոր կողմերի կողմից և պետք է ընդգրկի Լիբանանը։
«Նույնքան կարևոր է, որ Հորմուզի նեղուցը հնարավորինս շուտ վերաբացվի առանց նախապայմանների, առանց սահամանփակումների և տուրքերի», - գրել է նա։
Մակրոնը հավելել է, որ Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան ապրիլի 17-ին Փարիզում խորհրդաժողով կանցկացնեն և տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տարբեր երկրների հետ կքննարկեն Հորմուզի նեղուցով ազատ նավագնացության հարցը։ Նա շեշտել է, որ այդ առաքելությունը կկրի բացառապես պաշտպանական բնույթ։

Пезешкиан и Макрон обсудили ирано-американские переговоры и перспективы соглашения
Президент Ирана Масуд Пезешкиан 13 апреля обсудил со своим французским коллегой Эммануэлем Макроном последние региональные события, переговоры с США в Исламабаде и перспективы соглашения о прекращении огня. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Tasnim.
Пезешкиан предупредил, что любая угроза безопасности Ормузского пролива будет иметь значительные последствия для мировой торговли, подчеркнув, что Иран прилагает последовательные усилия для обеспечения безопасного прохода через пролив.
Он подтвердил, что Иран остается приверженным международному праву и ведет диалог в рамках принятых правовых норм. По его словам, Тегеран четко изложил свои требования о прекращении огня и продолжает их соблюдать.
Ссылаясь на переговоры, состоявшиеся в Исламабаде 11 апреля, Пезешкиан отметил, что иранская делегация действовала серьезно и доброй волей, стремясь к долгосрочному соглашению. Однако он настаивал на том, что, несмотря на достижение ряда технических соглашений, «чрезмерные требования американской стороны и отсутствие политической воли у высокопоставленных американских чиновников» не позволили переговорам достичь окончательного результата.
Он добавил, что Иран готов продолжить переговоры в рамках международных правил, и Европа может сыграть конструктивную роль и побудить США придерживаться этих рамок.
«Политика, основанная на давлении и военных угрозах, только усугубляет проблемы», — сказал он своему французскому коллеге.
Пезешкиан также подчеркнул, что Иран публично объявил об условиях прекращения огня и остается приверженным своим обязательствам.
По ядерной проблеме Пезешкиан заявил, что Иран ранее подписал ряд соглашений с европейскими странами и готов продолжить переговоры в рамках установленных параметров.
Французский президент также сообщил о телефонном разговоре. Эммануэль Макрон написал в X, что он призвал к возобновлению приостановленных переговоров в Исламабаде, чтобы прояснить недоразумения и избежать дальнейшей эскалации. Он подчеркнул, что прекращение огня должно соблюдаться всеми сторонами и включать Ливан.
«Не менее важно, чтобы Ормузский пролив был как можно скорее вновь открыт без предварительных условий, ограничений и тарифов», — написал он.
Макрон добавил, что Франция и Великобритания проведут конференцию в Париже 17 апреля и обсудят вопрос свободы судоходства через Ормузский пролив с различными странами посредством видеоконференции. Он подчеркнул, что эта миссия будет носить исключительно оборонительный характер.