Թեհրանը հինգ արաբական երկրից փոխհատուցում է պահանջել վնասի համար
ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին հայտարարել է Բահրեյնից, Սաուդյան Արաբիայից, Կատարից, ԱՄԷ-ից և Հորդանանից փոխհատուցում պահանջելու մասին՝ ամերիկա-իսրայելական գործողության հետևանքով Իրանին պատճառված վնասի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Իրավանիի նամակում, որը նա ուղարկել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին։
«Բահրեյնի Թագավորությունը, Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությունը, Կատարի Պետությունը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունը…. պետք է լիովին փոխհատուցեն Իրանի Իսլամական Հանրապետության վնասը, ներառյալ նրանց միջազգային հակաիրավական գործողությունների հետևանքով հասցված ողջ նյութական ու բարոյական վնասների համար փոխհատուցումը», - նամակից հատված է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Իրանական կողմն այս պահանջը կապում է այն բանի հետ, որ Իրանի դեմ գործողության ընթացքում Միացյալ Նահանգներն «օգտագործել է նշված արաբական պետությունների տարածքները նրանց թույլտվությամբ՝ Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիայի գործողություններ իրականացնելու» համար։
«Այս պետությունների վարքագիծը՝ ագրեսորների կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ իրենց տարածքների օգտագործման թույլտվությունը, որակավորվում է որպես ագրեսիայի ակտ», - ընդգծել է Իրավանին։

Тегеран требует компенсации от пяти арабских стран за причиненный ущерб
Постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Иравани заявил, что потребует компенсации от Бахрейна, Саудовской Аравии, Катара, ОАЭ и Иордании за ущерб, причиненный Ирану в результате американо-израильской операции. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в письме Иравани, направленном генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
«Королевство Бахрейн, Королевство Саудовская Аравия, Государство Катар, Объединенные Арабские Эмираты и Иорданское Хашимитское Королевство… должны в полной мере компенсировать Исламской Республике Иран ущерб, включая компенсацию за весь материальный и моральный ущерб, причиненный их противоправными действиями на международном уровне», — цитирует Интерфакс выдержку из письма.
Иранская сторона связывает это требование с тем фактом, что во время операции против Ирана Соединенные Штаты «использовали территории упомянутых арабских государств с их разрешения для совершения актов агрессии против Исламской Республики».
«Поведение этих государств, позволяющее агрессорам использовать свои территории против Исламской Республики Иран, квалифицируется как акт агрессии», — подчеркнул Иравани.