Իրանի հետ կապված երկու նավ Պարսից ծոցից դուրս է եկել Հորմուզի նեղուցով
Իրանի հետ կապված երկու լցանավ Պարսից ծոցից Հորմուզի նեղուցով դուրս է եկել ԱՄՆ-ի կողմից խոստացված շրջափակումից կարճ ժամանակ առաջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The National պարբերականը։
«Իրանի հետ կապված երկու նավթատար լցանավ երկուշաբթի օրը Պարսից ծոցից դուրս է եկել Հորմուզի նեղուցով՝ ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների և ափամերձ շրջանների պլանավորված շրջափակումից առաջ», - գրում է հրատարակությունը՝ վկայակոչելով նավագնացության Kpler և LSEG հարթակների տվյալները։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Auroura լցանավը փոխադրում է իրանական ծագման նավթամթերք, իսկ New Future լցանավը տեղափոխում է դիզելային վառելիք, որը բեռնվել է ԱՄԷ-ի Համրիա նավահանգստում։
Ավելի վաղ ամերիկյան կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտարարել էր, որ Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը կսկսվի ԱՄՆ-ի Արևելյան ափի ժամանակով ապրիլի 13-ին ժամը 10:00-ին (Երևանի ժամանակով՝ ժամը 18:00)։ Ամերիկյան ուժերը չեն խոչընդոտի ազատ նավագնացությանն այն նավերի համար, որոնք չեն մտնում իրանական նավահանգիստներ և դուրս չեն գալիս այնտեղից։

Два связанных с Ираном судна прошли через Ормузский пролив из Персидского залива
Два танкера, связанных с Ираном, вышли из Персидского залива через Ормузский пролив незадолго до обещанной блокады США. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает The National.
"Два нефтяных танкера, связанных с Ираном, в понедельник вышли из Персидского залива через Ормузский пролив накануне запланированной блокады иранских портов и прибрежных районов со стороны США", - пишет издание, ссылаясь на данные судоходных трекинговых сервисов Kpler и LSEG.
Согласно сообщению, танкер Auroura перевозит нефтепродукты иранского происхождения, тогда как танкер New Future загружен дизельным топливом, отгруженным в порту Хамрийя в ОАЭ, свидетельствуют данные Kpler.
Ранее американское Центральное командование (CENTCOM) заявило, что блокада Ормузского пролива начнется в понедельник в 10:00 по времени Восточного побережья США (18:00 по Еревану). Американские силы не будут препятствовать свободе судоходства для танкеров, следующих через пролив в неиранские порты и обратно, заявили в командовании.