Պակիստանում բանակցությունները հիմք դրեցին դիվանագիտական գործընթացի համար. Իրանի դեսպան
Իսլամաբադում ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունները չպետք է դիտարկել որպես առանձին իրադարձություն. դրանք հիմք ստեղծեցին ապագա դիվանագիտական գործընթացի համար, որը կարող է օգտակար լինել երկու կողմի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Պակիստանում Իրանի դեսպան Ռեզա Ամիրի Մոգադամը:
«Իսլամաբադի բանակցությունները «ոչ թե իրադարձություն են, այլ գործընթաց»: (Դրանք) հիմք դրեցին դիվանագիտական գործընթացի համար, որը, եթե ամրապնդվի վստահությունը և դրսևորվի կամք, կարող է կայուն հիմք ստեղծել բոլոր կողմերի շահերը հաշվի առնելու համար», - գրել է նա X-ում:
Ապրիլի 11-ին Իրանը և ԱՄՆ-ն Իսլամաբադում անցկացրին մի քանի փուլ բանակցություններ: Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, ԱՄՆ պատվիրակությունը՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը: Կողմերին չի հաջողվել համաձայնության գալ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման շուրջ մի շարք հակասությունների, այդ թվում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության չգալու պատճառով:
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ երկրի զինված ուժերը ապրիլի 13-ին կսկսեն իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, սակայն չեն խոչընդոտի Հորմուզի նեղուցով նավարկող այն նավերին, որոնք չեն մտել և դուրս չեն եկել իրանական նավահանգիստներից։

Переговоры в Пакистане заложили основу для дипломатического процесса: посол Ирана в Пакистане
Переговоры США и Ирана в Исламабаде не следует рассматривать как отдельное событие. Они заложили основу для будущего дипломатического процесса, который может принести пользу обеим сторонам. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил посол Ирана в Пакистане Реза Амири Могадам.
“Исламабадские переговоры - это “не событие, а процесс’. [Они] заложили основу для дипломатического процесса, который, если укрепить доверие и проявить волю, может создать устойчивую основу для учета интересов всех сторон’, — написал он в X.
11 апреля Иран и США провели несколько раундов переговоров в Исламабаде. Иранскую делегацию возглавлял спикер Меджлиса Мохаммад Багер Галибаф, американскую — вице-президент Дж. Д. Вэнс. Сторонам не удалось достичь соглашения о долгосрочном урегулировании конфликта из-за ряда разногласий, включая разногласия по иранской ядерной программе.
Соединенные Штаты объявили, что 13 апреля ВС США начнут блокаду иранских портов, но не будут препятствовать движению судов, следующих через Ормузский пролив, которые не заходили в иранские порты и не выходили из них.