Ֆոն դեր Լայենը ողջունել է ընդդիմության հաղթանակը Հունգարիայի ընտրություններում
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ողջունել է հունգարական ընդդիմադիր «Տիսա» կուսակցության հաղթանակը կիրակի օրը՝ ապրիլի 12-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X հարթակում:
«Հունգարիան ընտրել է Եվրոպան։ Եվրոպան միշտ ընտրել է Հունգարիան։ Երկիրը վերականգնում է իր եվրոպական ուղին։ Միությունն ավելի ու ավելի ուժեղ է դառնում», - նշել է ֆոն դեր Լայենը։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը կիրակի երեկոյան ընդունել է պարտությունը խորհրդարանական ընտրություններում և հաղթանակի առթիվ շնորհավորել է ընդդիմադիր «Տիսա» կուսակցության առաջնորդ Պետեր Մադյարին։

Урсула фон дер Ляйен приветствовала победу оппозиции на выборах в Венгрии
Председатель Европейской комиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен приветствовала победу оппозиционной партии “Тиса” на парламентских выборах в Венгрии, прошедших в воскресенье, 12 апреля. Как передает “Арменпресс”, она написала об этом на платформе X.
“Венгрия выбрала Европу. Европа всегда выбирала Венгрию. Страна восстанавливает свой европейский путь. Союз становится сильнее”, — написала фон дер Ляйен.
В воскресенье вечером премьер-министр Венгрии Виктор Орбан признал поражение на парламентских выборах и поздравил лидера оппозиционной партии “Тиса” Петера Мадьяра с победой.