Կալասը հայտարարել է, որ Իսրայելի հարվածները Լիբանանին դուրս են գալիս ինքնապաշտպանության սահմաններից
Եվրոպական միության դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Իսրայելի հարվածները Լիբանանին դուրս են գալիս ինքնապաշտպանության սահմաններից և սպառնալիքի տակ են դնում հրադադարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Լիբանանին հակամարտության մեջ ներքաշել է «Հեզբոլլահ»-ը, բայց Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքը չի արդարացնում այդքան լայնածավալ ավերածությունները: Իսրայելի հարվածներն անցյալ գիշեր սպանել են հարյուրավոր մարդկանց. բարդ է պատճառաբանել, որ նման կոշտ գործողությունները մտնում են ինքնապաշտպանության մեջ: Իսրայելի գործողությունները լուրջ լարվածության են ենթարկում Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հրադադարը, որը պետք է տարածվի Լիբանանի վրա», - գրել է նա։
Կալասը հավելել է, որ «Հեզբոլլահ»-ը պետք է զինաթափվի, և ԵՄ-ն աջակցում է Լիբանանին այդ ջանքերում։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ ապրիլի 8-ին Իսրայելի ավիահարվածների հետևանքով Լիբանանի տարբեր շրջաններում զոհերի թիվը հասել է 182-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 890-ի։ Երկրում իսրայելական գործողությունների զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 1739-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 5873-ի։

Кая Каллас заявила, что удары Израиля по Ливану выходят за рамки самообороны
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что израильские удары по Ливану выходят за рамки самообороны и угрожают прекращению огня. Как передает “Арменпресс”, она написала это в социальной сети X.
““Хезболла” втянуло Ливан в конфликт, но право Израиля на самооборону не оправдывает столь значительные разрушения. Удары Израиля убили сотни людей прошлой ночью, сложно аргументировать, что столь жесткие действия попадают под определение самообороны. Действия Израиля подвергают серьезному напряжению перемирие между Ираном и США, которое должно распространяться на Ливан”, — написала она.
Каллас добавила, что “Хезболла” должна разоружиться, и ЕС поддерживает Ливан в этих усилиях.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число погибших в результате израильских авиаударов в различных регионах Ливана 8 апреля достигло 182 человек, 890 получили ранения. Общее число погибших в результате израильских операций в стране достигло 1739 человек, 5873 получили ранения.
Ливан вовлечен в войну на Ближнем Востоке с 2 марта, после того как поддерживаемое Ираном движение Хезболла выпустило ракеты по Израилю. В ответ Израиль проводит интенсивные наземные и воздушные атаки в Ливане.