Բելգիայի հայտնի հայերը. Նադին Կալամյան. հավատարիմ մնալ արմատներին՝ առանց փակվելու
Փաստաբան Նադին Կալամյանի պարագայում անունն արդեն ինքնին շատ բան է ասում։ Այն իր մեջ կրում է պատմություն, հիշողություն, պատկանելություն։ Կալամյան ազգանունը գալիս է արաբերեն «կալամ» բառից՝ խոսք, բառ, գիր, ասես, նախնիներից մեկը գրող է եղել և իր հետքն է թողել անգամ ազգանվան մեջ։ Սակայն այս բացատրությունից անդին, այդ անունը նախ և առաջ մարմնավորում է խորապես արմատավորված ինքնություն։ Ինչպես բազմաթիվ հայկական ազգանուններ, որոնք ավարտվում են «յան»-ով, այն մարդուն անմիջապես կապում է իր ծագման, տոհմի և արմատների հետ, և այդ արմատները նա հստակորեն ու հպարտությամբ կրում է իր մեջ։
Նադին Կալամյանն իրեն ներկայացնում է որպես  խառնուրդ, միաժամանակ շեշտում, որ իրեն խորապես հայ է զգում։ Նրա հայրը սերում է Սիրիայի հայկական սփյուռքից։ Նրա ընտանեկան պատմության մեջ կա նաև փրկության մի դրվագ․ Ցեղասպանության պահին նրա տատը, որը բնակվում էր Թուրքիայի սահմանի մոտ, ըստ ընտանեկան պատմության, կարողացել է փրկվել քրոջ մի թուրք երկրպագուի շնորհիվ, որը եկել էր զգուշացնելու ընտանիքին սպառնացող վտանգի մասին։ Սա պատմություն է, որը փոխանցվել է որպես վկայություն այն բանի, որ նույնիսկ մեծ ողբերգությունների կիզակետում մարդկային որակները երբեք ամբողջովին չեն վերանում։
Սակայն Հայոց ցեղասպանությունը երկար ժամանակ եղել է թեմա, որի շուրջ լռություն է պահպանվել։ Մանկության տարիներին Նադին Կալամյանի հետ այդ մասին ուղիղ չեն խոսել։ Միայն պատանեկության տարիներին է նա իսկապես ըմբռնել այդ վիրավոր հիշողության խորությունը։ Այսօր, հետադարձ հայացքով, նա այդ լռության մեջ տեսնում է նաև երեխաներին պատմության սարսափով չափազանց վաղ չվնասելու ու պաշտպանելու  փորձ:
Հալեպում ծնված Նադին Կալամյանը մեծացել է սիրով ու ամուր կապերով լի ընտանիքում, որտեղ հատվում էին մի քանի մշակույթներ։ Նրա մայրը Բրյուգե քաղաքից է, բելգիացի՝ ֆլամանդական ծագմամբ: Կալամյանի մայրը բացառիկ ջանք է գործադրել՝ սովորելով հայերեն, ինտեգրվելով ընտանիքին և երեխաներին փոխանցելով հայկական աշխարհի հանդեպ խորը կապվածություն։ Տանը հայերենը գրեթե մայրենի լեզու է դարձել։ Այդ միջավայրում Կալամյանը բացահայտել է մի հոգեբանություն, ընտանիքի զգացում, հավաքական ջերմություն, որոնք հետագայում մշտապես ուղեկցելու էին նրան։
Նրա հոր ճանապարհն էլ իր է սփյուռքյան կյանքի մի կարևոր շերտի մասին է։ Նրա պապը՝ մասնագիտությամբ դեղագործ, ցանկացել էր, որ իր ավագ որդին բժիշկ դառնա, և այդ նպատակով նրան ուղարկել էր Բելգիա՝ Բրյուսելի ազատ համալսարանում ուսանելու։ Բայց որդին շատ ավելի մեծ ձիրք ուներ առևտրի, քան բժշկության հանդեպ. մի քանի տարի հետո նա մեծ հաջողությունների է հասնում բիզնեսում։ Այդպես ընտանիքը վերադառնում է Սիրիա, իսկ հետո՝ ցեցօրյա պատերազմի հետևանքով, տեղափոխվում Լիբանան։ Այնտեղ Նադին Կալամյանը բացահայտում է սփյուռքի մեկ այլ դեմք՝ խիտ, կենսունակ հայկական համայնք, որը խորապես արմատավորված էր լիբանանյան հասարակության մեջ՝ մի հասարակություն, որի մասին ինքը մեծ սիրով է հիշում։
Այնուհետև գալիս է Լիբանանի պատերազմը. ռմբակոծություններ, վտանգ, փակ դպրոցներ։ Նրա հայրը գրեթե մեկ օրում որոշում է ընտանիքը տեղափոխել Բելգիա՝ իր կնոջ ընտանիքի մոտ։ Իրավաբան Կալամյանը տասնհինգ տարեկան էր, երբ հասավ Բրյուսել։ Տեղափոխությունը ցավոտ էր․ պետք էր թողնել մի ամբողջ աշխարհ, արմատներ։ Բայց Բելգիայում նա ջերմ ընդունելություն է գտնում թե՛ հայկական համայնքի, թե՛ իր մոր ընտանիքի կողմից։ Եվ հենց Բելգիայում էլ սկսվում է նոր կյանքը, իսկ շատ չանցած էլ տեղի է ունենում վճռորոշ հանդիպումը ապագա ամուսնու հետ, որը ֆրանսիացի էր, և որին նա ճանաչել է դեռևս 17  տարեկանից։
Իրավունքը Կալամյանի համար շատ վաղ տարիքից դարձել է ակնհայտ ընտրություն։ Ընտանիքում ոչ ոք, կարծես, նրան չէր նախապատրաստում այդ ուղուն, բայց մանկության մի պատկեր մնացել էր նրա մեջ՝ լիբանանցի մի փաստաբան, որը առանձնահատուկ հարգանք էր վայելում, որին փողոցում ողջունում էին ակնածանքով, և որի ներկայությունը խորապես տպավորել էր փոքրիկ աղջնակին։ Այդ ժամանակ նա արդեն ասել էր ինքն իրեն՝ «մեծանալով ես ուզում եմ նմանվել այդ մարդուն»։ Կոչումն այդպես է ծնվում՝ գրեթե աննկատ։
Հետագայում նա ընտրում է ընտանեկան իրավունքը, սակայն, նրա խոսքով, դա հայկական պատմական տրավմայի կամ պատմական արդարության վերականգնման մի վերացական ձգտման պատճառով չէ։ Այն, ինչ նա կապում է իր հայկականության և, իսկ ավելի լայն իմաստով՝ իր արևելյան դաստիարակության հետ, կարեկցանքն է,  համակեցությունը, փոխօգնությունը, համերաշխությունը, հապճեպ դատողությունից հրաժարվելը։ Հենց այս արժեքներն են ձևավորել նրա լսելու և պաշտպանելու ձևը։
Հայ լինելը նրա համար նախ նշանակում է պատկանել մի մեծ ընտանիքի՝ ցրված, բայց միանգամից ճանաչելի։ Աշխարհի որ անկյունում էլ նա հանդիպի մեկ այլ հայի, այդ հանդիպումը նրա համար գրեթե անմիջապես ձեռք է բերում հարազատի՝ զարմիկի կամ զարմուհու հետ հանդիպման գույն։ Անշուշտ, Ցեղասպանությունը ստեղծում է մի առանձնահատուկ կապ, սուր գիտակցություն այն բանի, թե ինչի է ընդունակ մարդը մարդու հանդեպ։ Բայց նա պնդում է մի էական միտք․ հայկականությունը, իր պատկերացմամբ, փակվածություն չէ ցավի կամ վրեժի մեջ։ Ընդհակառակը, նա այն ընկալում է որպես դրական ԴՆԹ, որպես կարողություն՝ հաղթահարելու ողբերգությունը՝ առանց այն ժխտելու, փոխանցելու հիշողության պարտքը՝ առանց ատելություն փոխանցելու։
Ժառանգություններից, որ նա ստացել է, առաջին հերթին նշում է ընտանիքի զգացումը, հավատարմությունը, բարությունը։ Թերևս, դրանք միայն հայկական արժեքներ չեն, բայց իր աշխարհում և իր ընտանիքում դրանք եղել են առանցքային։
Այնուամենայնիվ, երկար ժամանակ նա իրեն կապված չէր զգում Հայաստանի հետ։ Նրա համար հայկականությունը նախ և առաջ ապրում էր սփյուռքի մեջ՝ ավելի լայն, ավելի մարմնավոր, ավելի իրական, գուցե, քան մի աշխարհագրական տարածք, որը նա այդ ժամանակ ընկալում էր որպես Խորհրդային Հայաստանի փոքր մնացորդ։ Անկախ Հայաստանը նա դիտում էր որոշակի հեռավորությունից՝ չկարողանալով իրեն ամբողջովին այնտեղ պատկերացնել։
Այս հարաբերությունը փոխվում է 2015 թվականին, երբ նա առաջին անգամ մեկնում է Հայաստան՝ Ցեղասպանության հարյուրամյակի առիթով՝ Երիտասարդ փաստաբանների միության կողմից կազմակերպված ուղևորության շրջանակում։ Այդ ճամփորդությունը նրա համար դառնում է զգացական ցնցում։ Նա այնտեղ բացահայտում է մի երկիր, որն իր աչքին խոնարհ է, բազմազան, մարդկային, և որին սիրահարվում է։ Այդ ժամանակից ի վեր նա կրկին այցելել է Հայաստան և այսօր ցանկանում է մի օր տանել իր երեխաներին ու թոռներին, որպեսզի նրանց էլ փոխանցի այդ վերագտած կապից մի մասնիկ։
Փոխանցման հարցը հենց այդ պատճառով կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում նրա մտորումներում։ Նա մեծ պարզությամբ ընդունում է, որ չի կարողացել լիարժեք փոխանցել հայերենը իր երեխաներին։ Բելգիայում փոքրաթիվ սփյուռքը, իր ամուսնությունը ֆրանսիացու հետ, ընտանիքի ցրվածությունը, բայց նաև իր սեփական լեզվական ուղին՝ հայերենի, արաբերենի, ֆրանսերենի և անգլերենի միջև, ավելի խոցելի են դարձրել այդ փոխանցումը։ Նա դա նշում է ափսոսանքով։ Եթե ամեն ինչ նորից սկսելու լիներ, ասում է՝ առանց երկմտելու ավելի շատ հայերեն կխոսեր։
Սակայն նա հրաժարվում է ժառանգությունը միայն լեզվով սահմանափակելուց։ Նրա համար փոխանցել նշանակում է նաև փոխանցել հոգեվիճակ, աշխարհընկալում՝ կարեկցանք, բարություն, պահանջկոտություն, լրջություն, ընտանիքի զգացում, ուշադրություն ուրիշի հանդեպ։ Նրա երեխաները, նույնիսկ եթե հայկական ազգանուն չեն կրում, իրենց այդ ինքնության հետ կապված են զգում։ Նրանք բնազդաբար ասում են․ «Մայրս հայ է»։ Եվ դա կարևոր է։
Նրա մասնագիտական կյանքում նույն բարոյական դիրքորոշումն է շարունակվում։ Իր արդարության ըմբռնումը նա սիրով կապում է մեկ այլ հիմնարար փորձառության հետ՝ այն բանի, որ մեծացել է հոր կողքին, որը իր ժամանակից շատ առաջ էր ընկած և համոզված էր կանանց ու տղամարդկանց հավասար իրավունքների մեջ։ Նա հիշում է, թե ինչպես մանկության տարիներին իրեն թույլատրել են զբաղվել ձյուդոյով, մինչդեռ իր զարմուհուն նույն հնարավորությունից զրկել էին սոցիալական պայմանականությունների պատճառով։ Այդ հավասարության, արժանապատվության և կոնկրետ արդարության գաղափարը խորապես սնուցել է իր փաստաբանական հանձնառությունը։
Ամուսնալուծության գործերում նա հրաժարվում է զուտ կործանարար տրամաբանություններից։ Նրա համար ընտանեկան արդարությունը չի կարող սահմանափակվել վերևից պարտադրված որոշմամբ։ Ամեն պատմություն եզակի է, ամեն իրավիճակ արժանի է լսելի լինելու և ուշադրության։ Իր դերն առաջին հերթին տեսնում է մարդկանց օգնելու մեջ, որպեսզի նրանք չկորցնեն այն բանի նկատմամբ վերահսկողությունը, ինչը իրենց համար արդար է, այլ ոչ թե ամբողջովին հանձնեն ընտանեկան կյանքի ինտիմ տարածքը դատավորի որոշմանը։ Այդ պատճառով, հնարավորինս առաջնահերթ է համարում համաձայնության եզր գտնելը երկխոսությունը, փոխադարձ հասկանալը։
Սա, իհարկե, միամտություն չէ։ Երբ իրավիճակները ներառում են բռնություն, վատ վերաբերմունք կամ ակնհայտ անհամատեղելիություն, նա ընդունում է, որ երբեմն անհրաժեշտ է հստակ որոշում։ Բայց նույնիսկ այդ ժամանակ նա շեշտում է փաստաբանի պատասխանատվությունը՝ չոտնահարել մյուս ծնողին, չվարկաբեկել այն կերպարները, որոնք երեխայի հոգեկան կառուցման համար կենսական նշանակություն ունեն, չվերածել պաշտպանությունը լիակատար ոչնչացման գործիքի։
Այս տեսլականը նա շարունակում է նաև այն կառույցում, որի զարգացմանը մասնակցում է։ Նա հպարտությամբ է խոսում իր գրասենյակի և նրա հեղինակության մասին, բայց նաև ոգևորությամբ է նշում իր դստեր հիմնած Ամուսնալուծության տունը՝ բազմամասնագիտական մի հարթակ, որը միավորում է փաստաբանների, հոգեբանների, մանկահոգեբույժների, ֆինանսական փորձագետների, ծնողական ուղեկցման մասնագետների, բյուջետային խորհրդատուների և անշարժ գույքի գնահատողների։ Նրա համար սա համահունչ մոտեցում է՝ բաժանումների բարդությունը լուծելու այլ կերպ՝ առանց կրակը բորբոքելու, ավելի մարդկային, ավելի խելացի և ավելի տևական լուծումներ փնտրելով։
Եվ հետո նրա մեջ կա այդ արևելյան ձևը, որով նա մոտենում է հակամարտություններին, մի բան, որ գործընկերները երբեմն հումորով են նկարագրում։ Ուկրաինական ծագմամբ  փաստաբան ընկերուհին հաճախ ասում է, թե իր հետ բանակցելը «ամբողջ Արևելքի հետ» բանակցել է․ այնտեղ, որտեղ ոմանք ուզում են միայն սև կամ սպիտակ, ինքն ուսումնասիրում է, նրբացնում, շրջանցում, հարցի շուրջ մի քանի պտույտ է կատարում։ Իր համար սա ոչ թե թերություն է, այլ բարդության, երկխոսության և կապի մշակույթ։
Սփյուռքի հայ երիտասարդությանը նրա ուղերձը պարզ է և խորքային․ պետք է ամեն տեղից վերցնել լավագույնը, չմտնել պարզունակ հակադրությունների՝ մի ինքնության և մյուսի, մի աշխարհի և մյուսի մեջ։ Ամեն մեկի մեջ կա և՛ լավը, և՛ վատը, իսկ սփյուռքի իրական հարստությունն այն է, որ կարողանում է միավորել մի քանի ժառանգություններ՝ առանց ինքն իրեն կորցնելու։ Նա կոչ է անում հավատարիմ մնալ արմատներին՝ առանց փակվելու, բացվել աշխարհին՝ առանց լուծվելու։
Ինչ վերաբերում է Բելգիայի հայ համայնքին, նա կարծում է, որ Բելգիայի հայերը փոքրաթիվ են, ինչը նրանց խոցելի է դարձնում։ Հայերը Բելգիայում ավելի խոցելի են մշակութային նոսրացման վտանգի առաջ։ Գուցե, հենց այդ պատճառով է, որ Բելգիայում յուրաքանչյուր հայի հանդիպելիս այնքան է ուրախանում, ասես յուրաքանչյուր դեմք իր հետ բերում է այդ ընդլայնված ընտանիքի, այդ կենդանի հիշողության, այդ միաժամանակ խոցելի և տոկուն ինքնության մի մասնիկը։
Նադին Կալամյանի համար հայկականությունը ո՛չ կարգախոս է, ո՛չ էլ պարզապես կարոտ։ Դա աշխարհում լինելու եղանակ է՝ հավատարիմ, սթափ, ջերմ և պահանջկոտ։ Մի հանգիստ ուժ, որը անցնում է հիշողության, ընտանիքի, աքսորի, լեզվի, արդարության ու փոխանցման միջով։

Известные армяне Бельгии. Надин Каламян: Остаться верной своим корням без замыкания в себе
В случае с юристом Надин Каламян само имя говорит о многом. Оно несет в себе историю, память, чувство принадлежности. Фамилия Каламян происходит от арабского слова «калам» – речь, слово, письмо, как будто один из предков был писателем и оставил свой след даже в фамилии. Однако, помимо этого объяснения, это имя прежде всего воплощает глубоко укоренившуюся идентичность. Как и многие армянские фамилии, оканчивающиеся на «ян», оно сразу же связывает человека с его происхождением, родословной и корнями, и он ясно и с гордостью носит эти корни в себе.
Надин Каламян представляет себя как человека смешанного происхождения, подчеркивая при этом, что чувствует себя глубоко армянкой. Ее отец происходит из армянской диаспоры в Сирии. В истории ее семьи также есть эпизод спасения. В годы Геноцида ее бабушка, которая, согласно семейной истории, жила недалеко от турецкой границы, смогла бежать благодаря турецкому поклоннику ее сестры, который пришел предупредить семью об опасности. Эта история передается из поколения в поколение как свидетельство того, что даже в разгар великих трагедий человеческие качества никогда полностью не исчезают.
Однако Геноцид армян долгое время оставался темой, вокруг которой хранилось молчание. В детстве о Надин Каламян никто напрямую не говорил. Только в подростковом возрасте она по-настоящему осознала глубину этой болезненной памяти. Сегодня, оглядываясь назад, она видит в этом молчании также попытку не причинять вреда и защитить детей от ужасов исторических событий.
Надин Каламян родилась в Алеппо и выросла в семье, в которой царили любовь и крепкие узы, где пересекались несколько культур. Ее мать родом из Брюгге, она бельгийка фламандского происхождения. Мать Каламян приложила исключительные усилия, чтобы выучить армянский язык, интегрироваться в семью и передать своим детям глубокую привязанность к армянскому миру. Дома армянский стал ее почти родным языком. В этой среде Каламян открыла для себя психологию, чувство семьи, коллективное тепло, которое всегда будет сопровождать ее в дальнейшем.
Путь ее отца также связан с важным пластом жизни в диаспоре. Его дед, фармацевт по профессии, хотел, чтобы старший сын стал врачом, и с этой целью отправил его в Бельгию учиться в Свободный университет Брюсселя. Но у его сына был гораздо больший талант к коммерции, чем к медицине. Через несколько лет он добился больших успехов в бизнесе. Таким образом семья вернулась в Сирию, а затем, в результате Шестидневной войны, переехала в Ливан. Там Надин Каламян раскрывает еще одну грань диаспоры: плотную, энергичную армянскую общину, глубоко укоренившуюся в ливанском обществе,  которое она вспоминает с большой теплотой.
Затем начинается война в Ливане: бомбардировки, опасность, закрытые школы. Ее отец почти в одночасье решает перевезти семью в Бельгию, к семье жены. Каламян было пятнадцать лет, когда она приехала в Брюссель. Переезд был болезненным: ей пришлось оставить целый мир, корни. Но в Бельгии ее тепло принимают как армянская община, так и семья матери. Именно в Бельгии начинается новая жизнь, и вскоре после этого происходит решающая встреча с ее будущим мужем, французом, которого она знала с 17 лет.
Для Каламян юриспруденция стала очевидным выбором с самого раннего возраста. Никто в её семье, казалось, не готовил её к этому пути, но один образ из детства остался с ней навсегда: ливанский адвокат, пользовавшийся особым уважением, которого приветствовали с почтением на улице, и чьё присутствие глубоко впечатлило маленькую девочку. Уже тогда она сказала себе: «Когда я вырасту, хочу быть похожей на этого человека». Так, почти незаметно, рождается призвание.
Позже она выбрала семейное право, но, по ее словам, это было не из-за армянской исторической травмы или абстрактного желания восстановить историческую справедливость. Свою армянскую идентичность и, в более широком смысле, восточное воспитание она связывает с состраданием, сосуществованием, взаимопомощью, солидарностью и отказом от принятия поспешных решений. Именно эти ценности сформировали ее подход к умению выслушивать и защищать интересы.
Для нее быть армянкой означает прежде всего принадлежность к большой, разрозненной, но сразу узнаваемой семье. В каком бы уголке мира она ни встретила другого армянина, эта встреча почти сразу приобретает для оттенок встречи с родственником,племянником или племянницей. Безусловно, пережитый армянским народом Геноцид создает особую связь, острое осознание того, на что способен человек по отношению к другому человеку. Но она настаивает на одной важной идее: армянство, в ее понимании, — это не замыкание в боли или мести. Напротив, она воспринимает его как позитивную ДНК, как способность преодолевать трагедию, не отрицая ее, передавать долг памяти, не передавая ненависть.
Из полученного ею наследства она прежде всего отмечает чувство семьи, верность, доброту. Возможно, это не только армянские ценности, но в ее мире и в ее семье они были ключевыми.
Тем не менее она долгое время он не чувствует связи с Арменией. Для нее армянская идентичность существовала прежде всего в диаспоре — более широкой, более осязаемой, более, возможно, реальной, чем географическая территория, которую она тогда воспринимала как небольшой остаток Советской Армении. Она смотрела на независимую Армению с некоторой дистанции, не в силах в полной мере представить себя там.
Это отношение изменилось в 2015 году, когда она впервые побывала в Армении в рамках поездки, организованной Ассоциацией молодых юристов по случаю столетия Геноцида. Эта поездка стала для нее эмоциональным потрясением. Там она открыла для себя страну, которая представилась ей скромной, многообразной, гуманной и в которую она влюбилась. С тех пор она снова посетила Армению, и сегодня хочет привезти с собой своих детей и внуков, чтобы передать им частичку этой вновь обретенной связи.
Именно по этой причине вопрос передачи занимает центральное место в ее размышлениях. Она четко признает, что ей не удалось в полной мере передать армянский язык своим детям. Небольшая диаспора в Бельгии, ее брак с французом, рассеянность ее семьи, а также ее собственный языковой путь между армянским, арабским, французским и английским языками сделали эту передачу еще более уязвимой. Она отмечает это с сожалением. Говорит, что если бы ей пришлось начать все сначала, то она бы без колебаний говорила больше по-армянски.
Но она отказывается ограничивать свое наследие только языком. Для нее передача наследия также означает передачу образа мышления, мировоззрения: сострадания, доброты, требовательности, серьезности, чувства семьи, внимания к другим. Ее дети, даже если у них нет армянской фамилии, чувствуют связь с этой идентичностью. Они инстинктивно говорят: «Моя мать — армянка». И это важно.
Та же моральная позиция сохраняется и в ее профессиональной жизни. Она с теплотой связывает свое понимание справедливости с другим фундаментальным опытом: воспитанием в семье, где отец намного опережал свое время и верил в равные права женщин и мужчин. Она вспоминает, как в детстве ей разрешали заниматься дзюдо, в то время как ее племяннице было отказано в той же возможности из-за социальных условностей. Эта идея равенства, достоинства и конкретной справедливости глубоко питает ее приверженность правозащитной деятельности.
В бракоразводных процессах она отвергает чисто деструктивную логику. Для нее семейное правосудие не может ограничиваться решением, навязанным сверху. Каждая история уникальна, каждая ситуация заслуживает того, чтобы ее выслушали и уделили ей внимание. Он видит свою роль прежде всего в том, чтобы помочь людям не терять контроль над тем, что для них справедливо, а не в том, чтобы полностью передать интимное пространство семейной жизни на откуп решению судьи. По этой причине она считает диалог, взаимопонимание, важнейшим фактором в поиске компромисса.
Это, конечно, не наивность. Когда ситуации связаны с насилием, жестоким обращением или очевидной несовместимостью, она признает, что иногда необходимо четкое решение. Но даже тогда она подчеркивает ответственность адвоката: не попирать другого родителя, не дискредитировать имиджи, имеющие решающее значение для психологического развития ребенка, не превращать защиту в инструмент тотального разрушения.
Это видение она продолжает воплощать также в учреждении, в развитии которого участвует. Она с гордостью говорит о своем офисе и его репутации, но также с энтузиазмом упоминает основанный ее дочерью «Дом разводов» — многопрофильную платформу, объединяющую юристов, психологов, детских психиатров, финансовых экспертов, специалистов по воспитанию детей, консультантов по бюджету и оценщиков недвижимости. Для нее это гармоничный подход: решать  связанные с разводом сложные вопросы иным способом, без разжигания конфликтов, путем поиска более человечных, более разумных и более долгосрочных решений.
И, конечно же, есть тот восточный подход к конфликтам, который ее коллеги иногда описывают с юмором. Один из ее друзей-юристов украинского происхождения часто говорит, что переговоры с ней — это переговоры со «всем Востоком»: там, где некоторые хотят только черного и белого, она изучает, уточняет, обходит и делает несколько кругов вокруг проблемы. Для нее это не недостаток, а культура сложности, диалога и взаимосвязи.
Ее послание армянской молодежи диаспоры простое и глубокое - мы должны отовсюду брать лучшее, не влезать в очевидные противопоставления: одна идентичность и другая, один мир и другой. В каждом человеке есть и хорошее, и плохое, и истинное богатство диаспоры заключается в ее способности объединять различные наследия, не теряя себя. Она призывает оставаться верными своим корням, не замыкаясь в себе, открываясь миру без растворения в нем.
Что касается армянской общины в Бельгии, она считает, что армян в Бельгии немного, что делает их уязвимыми. Армяне в Бельгии более уязвимы перед опасностью культурного размывания. Возможно, именно поэтому она так рада встрече с каждым армянином в Бельгии, как будто каждое лицо несет в себе частичку этой большой семьи, этой живой памяти, этой одновременно уязвимой и стойкой идентичности.
Для Надин Каламян армянство — это не лозунг и не просто тоска. Это образ жизни в мире: верный, трезвый, теплый и требовательный. Тихая сила, проникающая сквозь память, семью, изгнание, язык, правосудие и передачу знаний.