Քաղաքական մեկնաբան Սագօ Արեանի կարծիքով՝ մերձավորարևելյան պատերազմն աննախադեպ է իր աշխարհագրական տարածքով, և կան միտումներ, որ այս փուլում Միացյալ Նահանգները կարող է դիմել կտրուկ քայլերի, քանզի Իրանը պատրաստ չէ զիջումների և չի ցանկանում կատարել ամերիկյան կողմի պահանջները։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Սագօ Արեանն անդրադարձավ Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտությանը, ԱՄՆ-ի և Իրանի դիրքորոշումներին, ինչպես նաև առանձին երկրների միջնորդական ջանքերին, որոնք ուղղված են հակամարտության հնարավորինս շուտ հանգուցալուծմանը։
«Միացյալ Նահանգները 15 կետից բաղկացած հրադադարի ծրագիր էր ներկայացրել Իրանին, որը կտրականապես մերժվեց։ Այժմ խնդիրը վերափոխվել է։ Նախկինում Միացյալ Նահանգների համար ամբողջական նպատակն Իրանի հետ կապված երկու կարևոր հարցերի լուծումն էր, բայց հետո ամերիկյան կողմը հրաժարվեց առավելագույն ծրագրերից և հիմա, կարծեք թե, ցանկանում է բավարարվել Հորմուզի նեղուցի բացմամբ։ ԱՄՆ-ի վարչակարգը` Թրամփի գլխավորությամբ, ձգտում է լուծումներ գտնել, որպեսզի դուրս գա ճգնաժամային վիճակից։ Միացյալ Նահանգների, Իսրայելի և Ծոցի արաբական երկրների համար երկարաժամկետ պատերազմը վնասակար է ոչ միայն ռազմական, այլև տնտեսական, լոգիստիկ և այլ առումներով»,- ասաց Արեանը։
Նա հիշեցրեց, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մոտ ապագայում պետք է մեկնի Չինաստան և գործարք կնքի չինական կողմի հետ, ուստի ունի ժամկետի խնդիր և պետք է առաջիկա 10-15 օրերի ընթացքում խաղաղության ինչ-որ կոնցեպտի շուրջ գործնական քայլերի գնա Իրանի հետ։
«Իրանն իր հերթին այնքան էլ շահագրգռված չէ, որ պատերազմն այս պահին դադարի, թեև միջազգային մամուլում շատ է քննարկվում 45-օրյա հրադադարի ծրագիրը։ Թեհրանը հայտարարել է, թե չի մուրում հրադադար, այլ ցանկանում է խնդրի ամբողջական լուծում, այսինքն՝ ոչ թե պատերազմի ժամանակավոր դադար, այլ հակամարտության հանգուցալուծում։ Իրանն այժմ ճնշումներին տեղի տալու պատրաստ չէ ոչ միայն ուրանի հարստացման հարցով, այլև բալիստիկ հրթիռների ծրագրից հրաժարվելու առումով։ Առաջիկա օրերը շատ կարևոր են զուտ այն տեսանկյունից, թե իրականություն կդառնա՞ն արդյոք Իրանին էլեկտրաէներգիայից զրկելու Թրամփի սպառնալիքները, թե՞ իրանական կողմն, ի վերջո, կհամաձայնվի ինչ-որ գործարքի գնալ ամերիկացիների հետ»,- ասաց Արեանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ եթե Իրանը համաձայնության չգա, ապա կստանա շատ ավելի ցավոտ հարվածներ։ Մեկնաբանի կարծիքով՝ թեև Իրանի վարչակարգը վիրավոր է, սակայն տակավին մնում է կանգուն։
«Ոչ ոք չգիտի և չի կարող կանխատեսել, թե ինչպիսի հակահարվածներ կտա իրանական կողմը։ Հայտնի չէ նաև այն, թե արդյոք հասցվող հարվածներն ամբողջությամբ կանդամալուծեն Իրանի կրակային կարելիությունները։ Մի բան հստակ է, որ Ծոցի արաբական երկրներին Իրանի կողմից հասցված հարվածներն անակնկալ էին, Իրանը ցավագին հարված տվեց արաբական աշխարհին, իսկ Միացյալ Նահանգներում, չնայած Թրամփի հայտարարություններին, այնքան էլ ուրախ չեն հակամարտության այս փուլի արդյունքներից»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով Իրանի դեմ հնարավոր ցամաքային գործողությունների հեռանկարին՝ Արեանն ընդգծեց, որ ցամաքային պատերազմը Միացյալ Նահանգների ամենաթույլ տեղն է։ Մեկնաբանը հիշեցրեց Իրաքի դեմ ցամաքային գործողությունները, երբ ամերիկյան զինուժը մտավ այդ երկիր և կարողացավ տապալել Սադամ Հուսեյնի վարչակարգը, սակայն նման լուծումներն, ըստ Արեանի, կրում են ժամանակավոր բնույթ։
«Ցամաքային միջամտությունը շատ ցավագին կլինի Միացյալ Նահանգների համար և կարող է նաև ազդել ԱՄՆ-ում սպասվող միջանկյալ ընտրությունների վրա։ Դա Թրամփի համար կլինի շատ լուրջ միավորների կորուստ, դիրքերի թուլացում։ Ամերիկյան հասարակությունը կարող է նրան ազդեցիկ կերպով հակազդել ընտրությունների միջոցով։ Թրամփը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի իր հայտարարությունները և ցամաքային գործողությունների որոշումը չհամընկնեն իրար, այսինքն՝ խոսի մի բանի շուրջ, սակայն դրա հետ մեկտեղ չգործադրի ծայրահեղ սպառնալիքներ։ Խոսում են, օրինակ, տարբեր սցենարների մասին, որոնց համաձայն՝ ամերիկյան կողմը պետք է ուժով վերցնի Հորմուզի նեղուցը կամ տեխնոլոգիապես բարձրակարգ սպառազինությամբ օժտված ամերիկյան հատուկ ուժերը պետք է մտնեն Իրանի տարածք և վերցնեն հարստացված ուրանի պաշարները։ Դժվար է ասել, թե արդյոք ամերիկյան կողմը կդիմի նման ռիսկերի»,- ասաց Արեանը։
Խոսելով առանձին երկրների միջնորդական ջանքերի մասին, որոնց նպատակն օր առաջ հրադադարի հաստատում է՝ հակամարտության հետագա հանգուցալուծման հեռանկարով՝ մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ այդ ուղղությամբ գործում են Պակիստանը, Թուրքիան ու Եգիպտոսը։
«Պակիստանը մշտապես փորձում է հավասարակշռություն պահպանել։ Այդ երկիրն ԱՄՆ-ի դաշնակիցն է, ունի միջուկային զենք և նրա նկատմամբ դրական վերաբերմունք կա նաև Իրանում։ Վերջին ամիսներին Օմանում կայացած բանակցությունների ֆոնին՝ վերոհիշյալ երկրներն ավելի ազդեցիկ են, թեև Թուրքիայի դերակատարումն այդքան էլ ընդգծված չէ, որովհետև Իրանում այդ երկրի հանդեպ կա վստահության խնդիր»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը։
Նա ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ հակամարտությունից առաջ տարբեր հարթակներում ընթանում էին բանակցություններ, սակայն ԱՄՆ-ն, անտեսելով այդ հանգամանքը,  հարվածներ հասցրեց Իրանին, հետևաբար վերջինս իրեն զգում է դավաճանված։
«Դա է պատճառը, որ աշխատում են միջնորդավորված։ Իրանը չի զիջում, որովհետև իր առջև դրված պայմանները շատ ծանր են։ ԱՄՆ-ում կարծում են, որ իրանական կողմը նեղ վիճակում կընդունի պայմանները, սակայն վերջինս արդեն մեկ ամիս դիմադրում է ու դիմանում իրեն հասցվող հարվածներին։ Իրանում մտածում են, որ իրենք վիրավոր են և արդեն իսկ զիջելու տեղ չունեն, էլ ի՞նչ կարող են զիջել»,-եզրափակեց քաղաքական մեկնաբանը։

По мнению политического обозревателя Саго Ареана, ближневосточная война беспрецедентна по своим географическим масштабам, и есть вероятность, что на этом этапе Соединенные Штаты могут пойти на решительные шаги, поскольку Иран не готов к уступкам и не желает выполнять требования американской стороны.
В беседе с “Арменпресс” Саго Ареан коснулся конфликта на Ближнем Востоке, позиций США и Ирана, а также посреднических усилий некоторых стран, направленных на скорейшее урегулирование конфликта.
“Соединенные Штаты представили Ирану план прекращения огня, состоящий из 15 пунктов, который категорически был отвергнут. Теперь проблема трансформировалась. Раньше главной целью США было решение двух важных вопросов, связанных с Ираном, но затем американская сторона отказалась от максимальных программ и теперь, похоже, хочет довольствоваться лишь открытием Ормузского пролива. Администрация США во главе с Трампом пытается найти решения для выхода из кризиса. Длительная война опасна для США, Израиля и стран Персидского залива не только в военном отношении, но и в экономическом, логистическом и других аспектах”, — сказал Саго Ареан.
Он напомнил, что президент США Дональд Трамп в ближайшем будущем должен отправиться в Китай и заключить сделку с китайской стороной, следовательно есть проблема со сроками, и он должен предпринять практические шаги по какой-либо мирной концепции с Ираном в течение следующих 10-15 дней.
“Иран, в свою очередь, не очень заинтересован в прекращении войны в данный момент, хотя план 45-дневного прекращения огня широко обсуждается в международной прессе. Тегеран заявил, что не просит о прекращении огня, а хочет полного решения проблемы, то есть не временного прекращения войны, а урегулирования конфликта. Иран не готов сейчас уступить давлению не только по вопросу обогащения урана, но и в плане отказа от программы баллистических ракет. Ближайшие дни очень важны исключительно с точки зрения того, сбудутся ли угрозы Трампа лишить Иран электроэнергии или иранская сторона наконец согласится на какое-либо соглашение с американцами”, — сказал Ареан.
По его мнению, если Иран не достигнет соглашения, он получит гораздо более болезненные удары. Саго Ареан считает, что хотя иранский режим “ранен”, но он все еще устойчив.
“Никто не знает и не может предсказать, какие контрудары предпримет иранская сторона. Также неизвестно, уничтожат ли эти удары огневую мощь Ирана. Ясно одно: удары Ирана по странам Персидского залива стали неожиданностью, Иран нанес болезненный удар арабскому миру, и в Соединенных Штатах, несмотря на заявления Трампа, не очень довольны результатами этого этапа конфликта”, — отметил наш собеседник.
Затронув вероятность возможных наземных операций против Ирана, Ареан подчеркнул, что наземная война — это самое слабое место Соединенных Штатов. Комментатор напомнил о наземных операциях против Ирака, когда американские военные вошли в эту страну и сумели свергнуть режим Саддама Хусейна, но такие решения вопросов, по словам Ареана, носят временный характер.
“Наземное вмешательство будет очень болезненным для Соединенных Штатов, а также может повлиять на предстоящие промежуточные выборы в США. Это было бы для Трампа очень серьезной потерей очков, ослаблением позиций. Общественность США смогла бы эффективно противостоять ему посредством выборов. Трамп должен сделать все возможное, чтобы его заявления и решение о наземных действиях не совпали бы, то есть говорить об одном, но при этом не представлять крайних угроз. Например, существуют различные сценарии, при которых американская сторона должна силой захватить Ормузский пролив или американские спецподразделения, оснащенные технологически продвинутым оружием, должны войти на территорию Ирана и захватить запасы обогащенного урана. Трудно сказать, пойдет ли американская сторона на такой риск”, — сказал Ареан.
Говоря о посреднических усилиях отдельных стран, целью которых является скорейшее установление прекращения огня с перспективой дальнейшего урегулирования конфликта, наш собеседник подчеркнул, что в этом направлении работают Пакистан, Турция и Египет.
“Пакистан всегда стремится поддерживать баланс. Эта страна — союзник США, обладает ядерным оружием, и Иран также положительно относится к ней. На фоне переговоров, проходивших в Омане в последние месяцы, эти страны стали более влиятельными, хотя роль Турции не столь заметна, поскольку в Иране есть недоверие к этой стране”, — пояснил наш собеседник.
Он еще раз напомнил, что до конфликта велись переговоры на различных платформах, но США, проигнорировав это обстоятельство, нанесли удары Ирану, поэтому он чувствует, что его предали.
“Это причина, по которой они действуют при посредничестве. Иран не уступает, потому что выдвинуты очень жёсткие условия. США считают, что иранская сторона примет эти условия в такой сложной ситуации, но Иран уже месяц сопротивляется и терпит нанесённые ей удары. В Иране считают, что они ранены, и им уже некуда отступать, что еще они могут уступить?” — заключил политический комментатор.