Հակամարտող երկրները Մերձավոր Արևելքում փորձում են գտնել նոր ստատուս-քվո՝ հիմնված ուժային նոր բալանսի վրա․ միջազգայնագետ
«ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող, միջազգայնագետ Սերգեյ Մելքոնյանը կարծում է, որ մերձավորարևելյան մի շարք երկրներ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ներգրավված լինելով հակամարտության մեջ՝ փորձում են տարածաշրջանում գտնել նոր ստատուս-քվո, ինչը հիմնված կլինի ուժային նոր բալանսի վրա։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Սերգեյ Մելքոնյանն անդրադարձավ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին և այդ համատեքստում մասնավորապես Իսրայելի, Թուրքիայի, Սիրիայի և Լիբանանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին։
«Իսրայելի քաղաքականությունը Մերձավոր Արևելքում իր հարևանների նկատմամբ՝ լինի Սիրիան, Գազան, Լիբանանը, թե Թուրքիան, չի փոխվել, քանի որ այդ երկիրը հղում անելով իր ազգային անվտանգության կարիքներին՝ շարունակում է մեծացնել իր անվտանոգության բուֆերները և այդ նպատակով գրավում է նոր տարածքներ։ Օրինակ՝ Գազայում և Լիբանանում այդ առումով առաջացել է նույն դիլեման, այն է՝ սկզբում իսրայելական բանա՞կը պետք է դուրս գա գրավյալ տարածքներից, թե՞ ՀԱՄԱՍ-ն ու «Հեզբոլլահը» պետք է սկզբում ամբողջովին զինաթափվեն։ Հակամարտող կողմերի մոտեցումներն ու դիրքորոշումները ծայրահեղ աստիճանի հակասական են ու իրարամերժ»,- նշեց Մելքոնյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Սիրայում ստեղծված իրավիճակն իր բնույթով փոքր-ինչ տարբերվում է, որովհետև 2024 թվականից ի վեր Իսրայելն այդ երկրում ընդլայնել է իր ազդեցության գոտիները, ինչի արդյունքում Իսրայելն ու Թուրքիան ընդհուպ կանգնել են բախման եզրին։ Իսրայելական կողմը շարունակաբար հայտարարում է իր կարմիր գծերի մասին, հետևաբար անում է ամեն ինչ, որպեսզի Թուրքիան չհատի այդ կարմիր գծերը։
«Երբ Թել Ավիվում տեղեկացան, որ թուրք պաշտոնյաները Սիրիայում այցելել են ռազմաբազա՝ ծանոնթանալով վերականգնողական աշխատանքներին, որպեսզի հետագայում ռազմաբազան օգտագործեն ըստ իրենց հայեցողության, Իսրայելն անմիջապես ռմբակոծեց այդ ռազմական ենթակառուցվածքը։ Նույն մոտեցումը Իսրայելը նախկինում կիրառում էր Իրանի նկատմամբ, իսկ այսօր արդեն կիրառում է Թուրքիայի նկատմամբ։ Այդուհանդերձ, երկու երկրները, կարծես, շահագրգռված չեն փոխադարձ սուր հայտարարություններից ու սպառնալիցներից անցնել ռազմական գործողությունների։ Մի կողմից Թուրքիան չի մեծացնում իր ռազմական ներկայությունը Սիրիայում, մյուս կողմից Իսրայելը չի կատարում այնպիսի քայլեր, որոնց արդյունքում ստիպված կլինի Թուրքիայի հետ ներքաշվել անմիջական բախման մեջ։ Երկու կողմերն էլ խուսափում են ուղղակի հակամարտությունից»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը
Մելքոնյանի կարծիքով՝ հակամարտության կարգավորման գործում կարևոր է միջազգային միջնորդական առաքելությունների արդյունավետությունը։ Բոլորին հետաքրքրում է այն հարցը, թե ի վերջո ԱՄՆ-ին կհաջողվի՞ այնպես ազդել իր դաշնակից Իսրայելի վրա, որպեսզի մերձավորարևելյան էսկալացիան չահագնանա։
«Այս փուլում ԱՄՆ-ն ակտիվ է այնքան, որքան կարող է, թեև շահագրգրռված է, որպեսզի իր երկու դաշնակիցների՝ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև բախումներ չլինեն։ Վաշինգտոնը խստորեն դատապարտեց իսրայելական բանակի հարվածները, որոնք ուղղված էին Լիբանանի հարավին։ Ամերիկյան կողմը գիտակցվում է նաև, որ Լիբանանի հարավում ստատուս-քվոն փոփոխվում է։ Եթե նախկինում խաղաղապահ ուժերը գործում էին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձևի հիման վրա, ապա այժմ այնտեղ ակնկալվում է բոլորովին այլ մոդել։ Ըստ այդմ՝ քննարկվում են տարաբնույթ հարցեր, օրինակ՝ ո՞ր երկրների խաղաղպահ ուժերը պետք է ներգրավվեն գործընթացում, արդյոք լիբանանյան բանակը պե՞տք է իր վերահսկղության տակ վերցնի երկրի հարավային տարածքները, արդյոք «Հեզբոլլահ»-ը պե՞տք է սկզբում ամբոջողվին զինաթավի, թե՞ սկզբում պետք է իսրայելական զինուժը դուրս գա Լիբանանի հարավային տարածքներից։ Իրականում բավականին բարդ առաքելություն է վերապահված միջազգային միջնորդներին»,- ասաց Մելքոնյանը։
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ԱՄՆ-ում և Իսրայելում շուտով տեղի են ունենալու ընտրություններ՝ համապատասխանաբար նոյեմբերին և հոկտեմբերին, ուստի երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ չեն կարող իրենց թույլ տալ բացասաբար ընկալվող քայլեր, քանզի այդ դեպքում գալիք ընտրություններում պարտվելու հավանականությունը կաճի։
«Թե ինչպիսին կլինի Մերձավոր Արևելքում ստեղծվելիք ստատուս-քվոն, այդ հարցը դեռ մնում է անորոշ, թեև իրադարձությունները զարգանում են հենց այդ ուղղությամբ։ Դեռ ավարտված չէ պայքարը Պարսից ծոցի ստատուս քվոյի շուրջ, որտեղ ներգրավված են Իրանը, հարակից արաբական երկրներն ու ԱՄՆ-ն։ Փաստն այն է, որ տարածաշրջանային մի շարք երկրներ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ներգրավված են հակամարտության մեջ, հետևաբար փորձում են Մերձավոր Արևելքում գտնել նոր ստատուս-քվո, որը հիմնված կլինի ուժային նոր բալանսի վրա, ինչին կարող են նպաստել ձևավորվող նոր դաշինքները։ Հենց այդ տեսանկյունից պետք է դիտարկել Մեքքայում բոլորովին վերջերս ձևավորված դաշինքը Թուրքիայի, Պակիստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև»,- մանրամասնեց Մելքոնյանը

Several Middle Eastern countries directly or indirectly involved in the conflict are seeking a new status quo in the region based on a new balance of power, according to Sergei Melkonyan, a senior researcher at APRI Armenia analytical center and an international affairs expert.
In an interview with Armenpress, Melkonyan addressed the situation in the Middle East and, in this context, developments concerning Israel, Türkiye, Syria and Lebanon.
“Israel’s policy toward its neighbors in the Middle East, whether it is Syria, Gaza, Lebanon or Türkiye, has not changed, as the country, citing its national security needs, continues to expand its security buffers and seize new territories for that purpose. For example, the same dilemma has emerged in Gaza and Lebanon in this regard: should the Israeli army first withdraw from the seized territories, or should Hamas and Hezbollah first be completely disarmed? The approaches and positions of the conflicting parties are extremely contradictory and mutually exclusive,” Melkonyan said.
According to him, the situation in Syria is somewhat different in nature because since 2024, Israel has expanded its zones of influence in the country, bringing Israel and Türkiye to the brink of confrontation. The Israeli side has repeatedly stated its red lines and is therefore doing everything to prevent Türkiye from crossing them.
“When Tel Aviv learned that Turkish officials in Syria had visited a military base to familiarize themselves with the reconstruction work, with the intention of later using the military base at their discretion, Israel immediately bombed that military infrastructure. Israel previously applied the same approach toward Iran, and today it is applying it toward Türkiye. Nevertheless, the two countries do not appear to be interested in moving from sharp mutual statements and threats to military action. On the one hand, Türkiye is not increasing its military presence in Syria; on the other hand, Israel is not taking steps that would force it into a direct confrontation with Türkiye. Both sides are avoiding direct conflict,” Melkonyan explained.
According to Melkonyan, the effectiveness of international mediation missions is important in resolving the conflict. The question of whether the United States will ultimately be able to influence its ally Israel in a way that prevents the escalation in the Middle East from intensifying is of interest to everyone.
“At this stage, the United States is as active as it can be, although it is interested in preventing clashes between its two allies, Türkiye and Israel. Washington strongly condemned the Israeli army strikes targeting southern Lebanon. The U.S. side is also aware that the status quo in southern Lebanon is changing. Whereas previously peacekeeping forces operated on the basis of UN Security Council Resolution 1701, an entirely different model is now expected there. Accordingly, various issues are being discussed, such as which countries’ peacekeeping forces should be involved in the process, whether the Lebanese army should take control of the southern areas of the country, and whether Hezbollah should first be completely disarmed or whether Israeli forces should first withdraw from southern Lebanon. In reality, a fairly complex mission has been assigned to international mediators,” Melkonyan said.
He drew attention to the fact that elections will soon be held in the United States and Israel, in November and October, respectively. Therefore, both sides understand that they cannot afford to take steps that would be perceived negatively, as this would increase the likelihood of losing the upcoming elections.
“What the emerging status quo in the Middle East will look like remains uncertain, although developments are moving in that direction. The struggle over the status quo in the Persian Gulf, involving Iran, neighboring Arab countries and the United States, is also not over. The fact is that a number of countries in the region are directly or indirectly involved in the conflict and are therefore seeking a new status quo in the Middle East based on a new balance of power, which could be facilitated by the formation of new alliances. It is from this perspective that the recently formed alliance between Türkiye, Pakistan and Saudi Arabia in Mecca should be viewed,” Melkonyan elaborated.