ՀԱՊԿ-ը պետք է զգույշ և կոռեկտ լինի Հայաստանի հետ աշխատանքում. Լուկաշենկո
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) պետք է զգույշ և կոռեկտ լինի Հայաստանի հետ աշխատանքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է բելառուսական ԲԵԼՏԱ գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Թաալաթբեկ Մասադիկովի հետ հանդիպման ընթացքում։
Լուկաշենկոն նշել է, որ կազմակերպությունում առկա են ինչպես ձեռքբերումներ, այնպես էլ խնդիրներ, որոնց մասին ինքը բազմիցս խոսել է միջազգային հարթակներում։ Նրա խոսքով՝ հատուկ ուշադրություն պահանջող հարցերից մեկը Հայաստանի հետ հարաբերություններն են։
«Մենք պետք է ավելի կոռեկտ և ճշգրիտ լինենք Հայաստանի հետ աշխատանքում։ Դուք գիտեք, որ Հայաստանը, կարծես թե, չի աջակցում ՀԱՊԿ-ում աշխատանքին, բայց միևնույն ժամանակ մնում է կազմակերպությունում»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանում իրավիճակը բարդ է, հատկապես ընտրական գործընթացների համատեքստում։
«Պետք է շատ կոռեկտ լինել։ Հայաստանում բարդ իրավիճակ է այս առումով, հատկապես ընտրական շրջանում։ Շատ բարդ իրավիճակ է։ Ուստի, մենք պետք է շատ զգույշ լինենք Հայաստանի հետ հարաբերություններում»,- նշել է Լուկաշենկոն։

ОДКБ должна быть осторожна и корректна в своей работе с Арменией - Лукашенко
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) должна быть осторожна и корректна в своей работе с Арменией.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на белорусское агентство БЕЛТА, об этом заявил президент Беларуси Александр Лукашенко во время встречи с генеральным секретарем ОДКБ Таалатбеком Масадиковым.
Лукашенко отметил, что у организации есть как достижения, так и проблемы, о которых он неоднократно говорил на международных форумах. По его словам, одним из вопросов, требующих особого внимания, являются отношения с Арменией.
«Мы должны быть более корректны и точны в нашей работе с Арменией. Вы знаете, что Армения, кажется, не поддерживает работу в ОДКБ, но в то же время остается в организации», — сказал белорусский президент.
Он добавил, что ситуация в Армении сложная, особенно в контексте избирательных процессов.
«Мы должны быть предельно корректны. Армения находится в сложной ситуации в этом отношении, особенно в период выборов. Это очень сложная ситуация. Поэтому мы должны быть очень осторожны в наших отношениях с Арменией», — отметил Лукашенко.
Армения приостановила свое участие в ОДКБ с февраля 2024 года. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу France 24, подчеркнув, что ОДКБ не выполнила свои обязательства по обеспечению безопасности перед Арменией.