Լիբանանի յուրաքանչյուր հինգերորդ բնակիչը լքել է տունն Իսրայելի հարձակումների պատճառով. ՄԱԿ
Լիբանանի յուրաքանչյուր հինգերորդ բնակիչը կամ ավելի քան 1 միլիոն մարդ ստիպված է եղել լքել իր բնակության վայրն Իսրայելի հարվածների պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչության ներկայացուցիչ Բաբար Բալոխը։
«Այս պահին Լիբանանում ավելի քան 1 միլիոն մարդ դարձել է տեղահանված անձ տարածաշրջանում և հենց Լիբանանում հակամարտության սրման պատճառով», - ասել է նա Anadolu գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Բալոխը հավելել է, որ յուրաքանչյուր հինգերորդը «համարվում է տեղահանված անձ, նրանցից շատերը հուսահատության մեջ են»։ ՄԱԿ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ Լիբանանում հումանիտար իրավիճակն «օրեցօր վատթարանում է»։
Նա հավելել է, որ մեկ ամսվա ընթացքում Լիբանանից հարևան Սիրիա է փախել 200 հազար մարդ, այդ թվում՝ 180 հազար սիրիացի փախստական և 20 հազար լիբանանցի։ Ընդ որում, ամեն օր սահմանը հատում է մոտ 7 հազար մարդ։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ Իսրայելի հարվածների հետևանքով երկրի զոհված քաղաքացիների թիվը կազմել է 1345:
Լիբանանը Մերձավոր Արևելքում հակամարտության մեջ Է ներքաշվել այն բանից հետո, երբ ի պատասխան Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայալական ռազմական գործողության՝ լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ը հարվածներ հասցրեց Իսրայելին։ Իսրայելը պատասխան ռազմական գործողություններ է իրականացնում «Հեզբոլլահ»-ի դեմ, այդ թվում՝ ցամաքային ներխուժում է սկսել Լիբանանի հարավային շրջաններ։

Каждый пятый житель Ливана покинул свой дом из-за израильских атак - ООН
Каждый пятый житель Ливана, или более миллиона человек, были вынуждены покинуть свои дома из-за израильских ударов. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил Бабар Балох, представитель Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
«В настоящий момент более миллиона человек в Ливане стали перемещенными лицами из-за эскалации конфликта в регионе и в самом Ливане», — сказал он в интервью агентству «Анадолу».
Балох добавил, что каждый пятый «считается перемещенным лицом, многие из них находятся в отчаянии». По словам представителя ООН, гуманитарная ситуация в Ливане «ухудшается с каждым днем».
Он добавил, что за последний месяц 200 000 человек бежали из Ливана в соседнюю Сирию, в том числе 180 000 сирийских беженцев и 20 000 ливанцев. Между тем, около 7000 человек ежедневно пересекают границу.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, число граждан, погибших в результате израильских ударов, достигло 1345 человек.
Ливан вовлечен в конфликт на Ближнем Востоке с тех пор, как ливанская группировка «Хезболла» начала удары по Израилю в ответ на американо-израильскую военную операцию против Ирана. Израиль проводит ответные военные операции против «Хезболлы», включая наземное вторжение в южный Ливан.