Մակրոնը Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու նպատակով ռազմական գործողությունն անվանել է անիրատեսական
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հարավային Կորեա կատարած այցի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում խիստ քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ սանձազերծված պատերազմը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France 24-ը։
Մակրոնն, անդրադառնալով Թեհրանի միջուկային ծրագրին, նշել է, որ պատերազմը չի ապահովում «միջուկային խնդրի երկարատև լուծում»։
Նա նաև Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու նպատակով ռազմական գործողության մասին խոսակցությունները որակել է անիրատեսական։
«Որոշ մարդիկ պաշտպանում են Հորմուզի նեղուցը ռազմական գործողության միջոցով ազատելու գաղափարը, դիրքորոշում, որը երբեմն արտահայտում է Միացյալ Նահանգները, չնայած այդ դիրքորոշումը փոփոխվել է», - ասել է Մակրոնը։
Ճապոնիա կատարած այցից հետո Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ապրիլի 2-ին երկօրյա պետական այցով ժամանել է Հարավային Կորեա։
Կորեայի Հանրապետության նախագահի գրասենյակի հաղորդմամբ՝ նախատեսված է հանդիպում երկրի նախագահ Լի Չժե Մյոնի հետ։ Երկու առաջնորդները կստորագրեն մի քանի փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված համագործակցության ամրապնդմանը։

Макрон назвал военные действия по открытию Ормузского пролива нереалистичными
Президент Франции Эммануэль Макрон во время визита в Южную Корею резко раскритиковал войну, развязанную Соединенными Штатами и Израилем против Ирана. Об этом, как передает Арменпресс, сообщило издание France 24.
Макрон, ссылаясь на ядерную программу Тегерана, отметил, что война не является «долгосрочным решением ядерной проблемы».
Он также назвал разговоры о военной операции по возобновлению работы Ормузского пролива нереалистичными.
«Некоторые люди поддерживают идею освобождения Ормузского пролива военными действиями, позицию, которую иногда высказывают Соединенные Штаты, хотя эта позиция изменилась», — сказал Макрон.
После визита в Японию президент Франции Эммануэль Макрон 2 апреля прибыл в Южную Корею с двухдневным государственным визитом.
По данным аппарата президента Республики Корея, запланирована встреча с президентом страны Ли Чжэ-Мёном. Два лидера подпишут ряд меморандумов о взаимопонимании, направленных на укрепление сотрудничества.