Ամերիկյան ռմբակոծիչներին թույլ չեն տվել վայրէջք կատարել Սիցիլիայում
Իտալիան Միացյալ Նահանգներին մերժել է Սիցիլիա կղզու Սիգոնելա քաղաքում գտնվող ՆԱՏՕ-ի ռազմաբազան օգտագործել ամերիկյան ռմբակոծիչները Մերձավոր Արևելք տեղափոխելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Corriere della Sera-ն։
Ըստ լրատվամիջոցի տեղեկատվության՝ Վաշինգտոնը պլանավորում էր, որ մի քանի ռմբակոծիչ վայրէջք կատարի ռազմաբազայում՝ հետագայում դրանք Մերձավոր Արևելք ուղարկելու համար։
Ամերիկյան կողմն այս մասին հաղորդել է այն բանից հետո, երբ ինքնաթիռներն արդեն գտնվում էին օդում։ Իտալիայի պաշտպանության նախարար Գուիդո Կրոզետտոն նախաձեռնել է ինքնաթիռների ընդունման արգելք, քանի որ չեն անցկացվել նախնական խորհրդակցություններ, ինչպես պահանջվում էր համաձայնագրերով։
Մերժման մասին ամերիկացի զինվորականներին տեղեկացրել է Իտալիայի գլխավոր շտաբի պետ Լուչանո Պորտոլանոն, նշում է հրատարակությունը։

Американским бомбардировщикам не разрешили приземлиться на Сицилии
Италия отказала Соединенным Штатам в праве использовать военную базу НАТО в Сигонелле на острове Сицилия для переброски американских бомбардировщиков на Ближний Восток. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Corriere della Sera.
По данным издания, Вашингтон планировал посадить несколько бомбардировщиков на военной базе, чтобы впоследствии отправить их на Ближний Восток.
Американская сторона сообщила об этом уже после того, как самолеты поднялись в воздух. Министр обороны Италии Гвидо Крозето инициировал запрет на посадку самолетов, поскольку предварительные консультации, как того требовали соглашения, не проводились.
Об отказе американским военным сообщил начальник Генерального штаба Италии Лучано Портолано, отмечает издание.