Եվրահանձնաժողովն ընդունել է Ուկրաինայի համար 1,5 միլիարդ եվրոյի ռազմական ներդրումների ծրագիրը
Եվրահանձնաժողովն ընդունել է Ուկրաինային զենք մատակարարելու և նրա ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման համար 1,5 միլիարդ եվրոյի չափով ռազմական ներդրումների ծրագիրը։
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի տարածած հայտարարության մեջ։
«Եվրահանձնաժողովն ընդունել է 1,5 միլիարդ եվրոյի աշխատանքային ծրագիր՝ Եվրոպական ռազմաարդյունաբերական ծրագրի շրջանակներում եվրոպական և ուկրաինական ռազմական արդյունաբերության զարգացման ու արդիականացման համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Այս գումարից 700 միլիոն եվրոն կհատկացվի Ուկրաինային՝ աջակցելու անօդաչուների, հրթիռների դեմ պայքարի համակարգերի և զինամթերքի գնմանը, իսկ 260 միլիոն եվրոն կուղղվի Ուկրաինայի ռազմական արդյունաբերության զարգացմանն ու արդիականացմանը։ Ծրագրի իրագործումը պետք է սկսվի մարտի 31-ից։

Европейская комиссия утвердила программу военных инвестиций в Украину на сумму 1,5 миллиарда евро
Европейская комиссия утвердила программу военных инвестиций в Украину на сумму 1,5 миллиарда евро для поставок вооружений и развития ее военно-промышленного комплекса.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Европейской комиссии.
«Европейская комиссия утвердила программу работ на сумму 1,5 миллиарда евро для развития и модернизации европейской и украинской военной промышленности в рамках Европейской военно-промышленной программы», — говорится в заявлении.
Из этой суммы 700 миллионов евро будут выделены Украине на поддержку закупки беспилотников, противоракетных комплексов и боеприпасов, а 260 миллионов евро — на развитие и модернизацию украинской военной промышленности. Реализация программы должна начаться 31 марта.