Բելգիացի պատգամավորը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների նոր փուլի վերաբերյալ բանաձև է ներկայացրել երկրի խորհրդարանի քննարկմանը
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Միշել դը Մաեգդը նոր բանաձև է ներկայացրել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների նոր փուլի վերաբերյալ, որն արդեն իսկ ընդունվել է երկրի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից։
Բելգիացի պատգամավորն այդ մասին հայտնել է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում։
Դը Մաեգդն անդրադարձել է նաև Հայաստանի համար անվտանգության երաշխիքների անհրաժեշտությանը, խաղաղության գործընթացին և Բաքվի կողմից ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցին, Բելգիայի և Եվրոպական միության քաղաքական դերակատարությանը, ինչպես նաև այն ազդակներին, որոնք կարող են ազդեցություն ունենալ Հայաստանի առաջիկա քաղաքական և ռազմավարական ընտրությունների վրա։
-Ձեր կողմից առաջարկված ու ընդունված բանաձևում դուք խոսում եք Հայաստանի և Եվրոպայի մերձեցման մասին։ Արդյոք սա ուժեղացված քաղաքական ուղեկցո՞ւմ է, թե՞ Հայաստանի համար իրական եվրոպական ռազմավարական տեսլականի սկիզբ։
-Երկուսն էլ։ Նախ՝ քաղաքական իրավիճակի հստակ ուժեղացում, քանի որ առաջին անգամ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը կանցկացվի Երևանում։ Եվ հետո՝ հաջորդ օրը կլինի Հայաստանի և Եվրոպական միության գագաթնաժողովը։ Այսպիսով, քաղաքական առումով սա ուժեղ ազդանշան է, հատկապես, որ տեղում քննարկվելու են հատկապես անվտանգության և տարածաշրջանում կայունության հարցեր։ Եվ այն, որ սա արվում է Երևանում, այն դեպքում, երբ մենք, այնուամենայնիվ, նոր ենք դուրս եկել Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից, ինձ համար չափազանց ուժեղ քաղաքական ազդանշան է։ Բայց նպատակը նաև ավելի հեռուն գնալն է և Եվրոպական միության ու Հայաստանի միջև ռազմավարական գործընկերությունն ամրապնդելը։ Սա ակնհայտ է թեկուզ միայն խաղաղության համաձայնագիրը կյանքի կոչելու տեսանկյունից, որը նախաստորագրվել է երկու պետությունների կողմից։ Բայց այժմ այն պետք է պաշտոնապես ստորագրվի, և երբ դա ստորագրվի, դա, բնականաբար, թույլ կտա ունենալ շատ ավելի կարևոր ռազմավարական հորիզոն մի տարածաշրջանում, որը ենթադրաբար պետք է խաղաղ լինի, բայց որում իրական խաղաղությունը մենք դեռ հույս ունենք տեսնել։ Ուստի, կարծում եմ, որ իրականում երկուսն էլ կան։ Սա սկիզբն է։ Սա շատ ուժեղ քաղաքական ազդանշան է, բայց նաև ավելի կարևոր ռազմավարական գործընկերության սկիզբն է Կովկասի և Եվրոպական միության միջև։
-Ձեր պատկերացմամբ խաղաղությունը կարո՞ղ է տևական լինել, եթե այն չուղեկցվի անվտանգության ոլորտում ստուգելի երաշխիքներով, կամ, ինչպես Դուք եք ասում, մարդու իրավունքներով և միջազգային վստահությամբ։ Այս դեպքում ինչպե՞ս կարելի է հասնել այդ խաղաղությանը:
-Այսպես, մի կողմից կա խաղաղությունը, որը պետք է հաստատվի, պաշտոնապես ստորագրվի։ Այն, ինչպես ասացի, նախաստորագրվել է, բայց հիմա իսկապես պետք է վերջնականապես ամրագրվի։ Իսկ մյուս կողմից, բնականաբար, այն պետք է ուղեկցվի բավարար երաշխիքներով։ Եվ ո՞վ կարող է տալ այդ երաշխիքները։ Իհարկե, Կովկասի երկրների, Հայաստանի բազմակողմ գործընկերները, օրինակ՝ Հայաստանում եվրոպական առաքելությունը, որի մանդատը, եթե հիշողությունս չի դավաճանում, հաստատվել է մինչև 2027 թվականը։ Դե պետք է հետևել, որպեսզի այն շարունակվի։ Իդեալական դեպքում այն չպետք է լինի մշտական, քանի որ դա կնշանակի, որ կա անվտանգության խնդիր։ Ամեն դեպքում, այն պետք է շարունակվի մինչև այն պահը, երբ կգնահատվի, որ խաղաղությունը տեղում ստուգելի է, որ այլևս հարձակումներ չկան Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ։ Սա հիմնարար է։ Այս ամենը քայլեր են, որոնք ինչ-որ պահի թույլ կտան ունենալ լիովին խաղաղ տարածաշրջան։
-Դուք պահանջում եք վստահելի անվտանգության երաշխիքներ տևական խաղաղության համար, Ձեր կարծիքով դա ի՞նչ է նշանակում կոնկրետ Հայաստանի համար։ Ինչպե՞ս եք պատկերացնում այդ վստահելի անվտանգության կոնկրետ գործողությունները։
-Դա նախ Հայաստանի տարածքից բոլոր այն ռազմական ուժերի դուրսբերումն է, որոնք հայկական չեն։ Սա հիմնարար է։ Սա հավատ ներշնչող առաջին քայլն է՝ բարի կամք ցույց տալու համար։ Հաջորդ քայլը բոլոր հայ գերիների ազատ արձակումն է։ Մենք դա արդեն պահանջել ենք մի քանի բանաձևով, այս բանաձևում նույնպես դա կա, բայց սա շարունակությունն է բազմաթիվ բանաձևերի, որոնք ես արդեն ընդունել եմ այստեղ՝ խորհրդարանում։ Խոսքը հայ գերիների մասին է, որոնք ներկայում պահվում են Բաքվում։ Պետք է, իհարկե, ապահովել, որ նրանք կարողանան օգտվել արդար դատավարությունից՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։ Սա հիմնարար է։ Այսօր թվում է, որ դա այդպես չէ, և կարծում եմ, որ մենք պետք է օգտվենք այս քաղաքական պահից և այս երկու գագաթնաժողովներից՝ դրան հասնելու համար։ Թեև արդեն որոշ քայլեր արվել են, պետք է արդար լինել. 4 հայ գերի է ազատ արձակվել, ինչը հեշտ չի եղել ադրբեջանական կողմի համար, հատկապես ադրբեջանական հասարակական կարծիքի տեսանկյունից։ Այսինքն՝ ինչ-որ բաներ արվում են, դա ժամանակ է պահանջում, բարդ է, բայց, իհարկե, պետք է շարունակել և հուսալ։ Վերջապես, սա անձնական տեսակետ է, որ ես ասում եմ, բայց անկեղծորեն հույս ունեմ, որ այդ մարդիկ կազատվեն։
-Կարծում եք Եվրոպական միությունն այսօր ունի՞ բավարար քաղաքական գործիքներ՝ իրականում Հայաստանին աջակցելու համար: Տեղի ունեցող մերձեցումը ավելի շատ հռետորաբանությո՞ւն է, թե՞ իսկապես գործիքներ կան։
-Կարծում եմ՝ այն պահից, երբ Եվրոպական միությունը որոշում է հենց տեղում անցկացնել Եվրոպական քաղաքական համայնքի այս գագաթնաժողովը, դա արդեն ուժեղ ազդանշան է։ Եվ բացարձակապես վստահելի չէր լինի, եթե այդ ուժեղ ազդանշանին չհետևեին գործողություններ, հակառակ դեպքում դա իրականում իմաստ չէր ունենա։ Ես շատ լավ հիշում եմ, որ մի օր Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովում դիմել էի Բարտ Վևերին (խմբ. Բելգիայի վարչապետ), և նա շատ ուրախ էր ինձ հայտնելու այդ գագաթնաժողովը Երևանում անցկացնելու որոշման մասին նույնիսկ մինչ այն պահը, երբ Հայաստանը սրա մասին պաշտոնապես հայտարարեց։ Նա գիտի, որ ես այն պատգամավորն եմ, որը  Հայաստանի շահերի, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ամենաջերմեռանդ պաշտպանն է Բելգիայի խորհրդարանում։ Այսպիսով, սա վկայում է, որ սա պարզապես քաղաքական հռետորաբանություն չէ, այլ դրա հետևում իրականում գաղափար կա, և Եվրամիության երկրներից է կախված դրան հետևելը։ Իսկ ի՞նչ է պահանջում իմ բանաձևը։ Այն պահանջում է Բելգիայի կառավարությունից հետևել, որ դրան իսկապես հաջորդեն գործեր։ Իրականում հենց սա է այս բանաձևի պահանջների իմաստը։ Իսկ Բելգիան դա պետք է անի, բնականաբար, 27 երկրների միջոցով։ Նրանք 27-ն են, և պետք է այնպես լինի, որ Եվրոպական խորհրդի սեղանի շուրջ մենք գնանք հենց այդ ուղղությամբ։
-Նախքան Բելգիայի դիրքորոշմանը անդրադառնալը, պետք է նաև հասկանալ, որ մայիսին սպասվող ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովը, քանի որ տեղի է ունենում Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններից անմիջապես առաջ, շատերի կողմից մեկնաբանվում է որպես ուղիղ քաղաքական աջակցություն գործող իշխանությանը՝ ասելով, թե դա մի տեսակ միջամտություն է Հայաստանի ներքին գործերին՝ փորձելով ավելի հեռու մղել Ռուսաստանին։ Ի՞նչ կասեք այս մասին:
-Ես կարծում եմ, որ սա քաղաքական աջակցություն է հայկական պետությանը։ Սա հիմնարար է։ Կարծում եմ, որ ո՛չ Բելգիան, ո՛չ էլ Եվրամիության այլ պետություններ կոչված չեն միջամտելու որևէ պետության ժողովրդավարական գործընթացին։ Դա նրա ինքնիշխանության մասն է։ Եվ ուրեմն հենց հայերն են որոշելու, թե ում են ուզում ընտրել։ Դա ինքնըստինքյան հասկանալի է։ Հիմա քաղաքական առումով տեսնում ենք, որ Փաշինյանի օրոք կա Եվրոպային և ընդհանրապես Արևմուտքին ավելի մոտենալու կամք։ Նաև Վաշինգտոնին, իհարկե, և դա, բնականաբար, ի վնաս այն ռուսական ազդեցության, որը Հայաստանը ճանաչել է փաստորեն իր անկախացումից ի վեր։ Անկեղծորեն կարծում եմ, որ հայ ժողովուրդն է որոշելու, թե ովքեր պետք է ներկայացնեն իրեն։ Բայց թեկնածուների միջոցով, եկեք անկեղծ լինենք, հայերն արտահայտվելու են նաև ռազմավարության օգտին։ Ռազմավարություն, որը նպատակ ունի մերձենալու Եվրոպական միությանը, կամ հակառակը։ Կարծում եմ՝ սա քաղաքական բանավեճ է, որը հիմա շատ կենդանի է Հայաստանում, և նրանք դա գիտակցում են։ Իսկ ես, քանի որ Հայաստանի բարեկամն եմ, հույս ունեմ, որ Հայաստանը մի փոքր ավելի կմոտենա Եվրոպական միությանը արժեքների առումով։ Ես դա հիմնարար եմ համարում։ Կարծում եմ՝ մենք շատ ընդհանուր կապեր ունենք։ Սակայն ես միամիտ չեմ և գիտեմ, որ Հայաստանը դեռևս շատ առումներով բավականին կախված է ռուսներից՝ թեկուզ միայն էներգետիկ ոլորտի առումով, բայց նաև առևտրի, արդյունաբերության և այլ ոլորտների։ Ուրեմն, ինչ-որ պահի Եվրոպայի վրա է ընկնելու այդ հաղորդակցության ուղիներն ու այդ գործընկերությունները հայերի հետ զարգացնելու պատասխանատվությունը, որպեսզի նրանք ավելի ուժեղ լինեն, որպեսզի դիվերսիֆիկացվեն մատակարարման աղբյուրները՝ էներգետիկ, արդյունաբերական կամ այլ։ Եվ ուրեմն դա գործընթացի սկիզբն է։
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ այս բանաձևը նշանավորում է Բելգիայի դիրքորոշման էվոլյուցիա, թե՞ պարզապես վերահաստատում է Հայաստանի նկատմամբ վաղուց գոյություն ունեցող որոշակի վերաբերմունքը։
-Ինչպես արդեն ասել եմ, ես յոթ տարի է, ինչ խորհրդարանում եմ, և յոթ տարվա ընթացքում սա հինգերորդ բանաձևն է, որը ես ընդունել եմ տալիս։ Այսինքն՝ ինչ վերաբերում է ինձ և իմ հայացքին Հայաստանի վերաբերյալ, սա իսկապես կամք է՝ գնալ աստիճանաբար աճող ճանապարհով և միշտ նույն ուղղությամբ։ Իրականում բելգիական մակարդակով մենք կարևոր մեծ քայլեր ենք արել այն բանաձևերից հետո, որոնք քվեարկվել են։ Օրինակ՝ ես մտածում եմ դեսպանատան բացման մասին։ Դա այնքան էլ հեշտ չէ։ Չպետք է համարել, որ դեսպանատուն բացելը հեշտ բան է, որովհետև դեսպանատուն բացելը ինչ-որ տեղ նշանակում է մեկ այլ տեղ դեսպանատուն փակել։ Միջոցները, ցավոք, անսահման չեն, հատկապես այս ժամանակներում։ Ուրեմն դեսպանատան բացումը արդեն չափազանց ուժեղ ազդանշան էր։ Դա մի բան էր, որին մենք՝ պատգամավորներս, վաղուց էինք ձգտում, և որին ես էլ էի ձգտում։ Եվ ես շարունակեցի այդ գծով՝ պահանջելով հյուպատոսության բացում։ Դա ևս արված է։ Նախարարը հայտարարեց դրա մասին։ Այո՛, այո՛, գաղափարն այն է, որ դա արվի հնարավորինս արագ։ Եվ ուրեմն ինձ համար դա նաև ինչ-որ տեղ անձնական մակարդակում հաղթանակ է և երախտագիտության ձև, որ Բելգիան լսում է այդ ուղերձը, որը մեծ մասամբ, ի դեպ, միաձայն կամ գրեթե միաձայն է ընդունվում խորհրդարանի կողմի։ Այսպիսով՝ կարծում եմ, որ Բելգիան քայլեր է անում, որոնք նույնիսկ միայն իր համար՝ երկկողմ մակարդակում, կարևոր քայլեր են։ Արդյոք պատմությունն ավարտվա՞ծ է, արդյոք դա բավարար կլինի՞։ Հավանաբար, ոչ, որովհետև հյուպատոսություն բացելը պարտադիր չէ, որ նշանակի հյուպատոսական ծառայությունների բացում հենց հայերի համար։ Կարծում եմ՝ առաջին փուլում դա լինելու է դիվանագետների համար, և դեռ աշխատանք կա անելու։ Բայց ամեն դեպքում անձամբ ես տեսնում եմ, որ ամեն ինչ իսկապես գնում է ճիշտ ուղղությամբ, և ամեն անգամ մենք ավելի շատ բան ենք ձեռք բերում։ Օրինակ՝ պատերազմի ժամանակ Ղարաբաղում մենք բավականին լուրջ կերպով ֆինանսավորել էինք Զինվորի տան համար վիրահատական սեղանների ձեռքբերումը՝ վիրավորված զինվորներին օգնություն ցույց տալու համար։ Լեռնային Ղարաբաղում  պայթյունից հետո մենք նաև ծանր այրվածքներ ունեցող որոշ մարդկանց տեղափոխել էինք Բելգիայի Nederwenbeek-ի հիվանդանոց։ Ահա այս բոլոր քայլերը կարող են ամրապնդել մեր կապերը և հույս ներշնչել, որ Հայաստանը ավելի ու ավելի վստահությամբ կդիմի Եվրամիության երկրներին, մասնավորապես Բելգիային։ Ամեն դեպքում դա է իմ ցանկությունը, և հենց դրա համար էլ ես աշխատում եմ։
-Անդրադառնանք մի հարցի, որը Ձեզ էլ է հուզում և մնում է Հայաստանի համար շատ կարևոր ու հիմնարար հարց՝ գերիների հարցը։ Կարծում եք, որ Բելգիան պատրա՞ստ է եվրոպական մակարդակով ավելի կոշտ դիրքորոշում պաշտպանել գերիներ, նրանց դատավարական երաշխիքների հարցում՝ հաշվի առնելով, որ այսօր Դուք քաղաքական նույն ճամբարում եք  արտաքին գործերի նախարարի հետ։  Կասե՞ք, թե ինչպես են ընթանում կուլիսային խոսակցություններն այս թեմայով։
-Ես շատ կանոնավոր կերպով բարձրացնում եմ դա՝ թե՛ արտաքին գործերի նախարարին ուղղված իմ հարցերում, թե՛ նույնիսկ վարչապետին ուղղված իմ հարցերում։ Սկզբից ի վեր ես բավականին ուժեղ դիրքորոշում եմ ունեցել այդ հարցում։ Ես մտածում եմ Ռուբեն Վարդանյանի մասին, բայց, իհարկե, կան նաև ուրիշներ։ Մենք մեկին չենք առանձնացնի ու մյուսներին թողնենք։ Այժմ կա նաև այս կամքը, որ Եվրամիության երկրները համահունչ լինեն այն սկզբունքներին, որոնք իրենք պաշտպանում են, այսինքն՝ արդարադատության անկախությունն ու որևէ երկրի դատական գործերին չմիջամտելը։ Եվ դա ներկայում, ինչպե՞ս ասեմ, հիմնական խոչընդոտն է։ Այսպիսով, այն, ինչ պահանջում է այս բանաձևը, նախ և առաջ այն է, որ այդ մարդիկ ունենան արդար դատավարության իրավունք, և որ այդ դատավարությունների արդարությունը լինի ստուգելի։ Պետք է նաև լինի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ամբողջ զինվորական անձնակազմի դուրսբերում, որովհետև այնտեղ դեռ կան զինվորականներ, որոնք Հայաստանում անելիք չունեն, բայց այնտեղ են։ Արդյոք մենք ավելի վճռական  դիրքորոշում ունե՞նք անհատական դեպքերի նկատմամբ։ Ոչ, հենց այն իշխանությունների տարանջատման և չմիջամտելու սկզբունքների ուժով, որոնց մասին ես Ձեզ ասացի։ Բայց սա զուտ անձնական է, և ավելի հեշտ է դա ասել, երբ պատգամավոր ես, քան երբ նախարար ես։ Իհարկե, ես դրա համար ափսոսում եմ։ Ես կուզեի, որ մենք ավելի վճռական լինեինք, որովհետև կարծում եմ, որ այդ մարդիկ բանտում են սխալ պատճառներով։ Իրականում, եթե անկեղծ լինեմ, ես չեմ խորացել յուրաքանչյուր գործի մեջ և չեմ մասնակցել դատավարությանը։ Այսպիսով՝ ես դրա մասին միայն հեռավոր ու պատկերացում ունեմ։ Բայց, ի վերջո, արդյոք մարդ կարո՞ղ է բանտարկվել այն բանի համար, որ պաշտպանել է մի տարածքի ամբողջականությունը, որը ցանկանում էր անկախ լինել ժողովուրդների ինքնորոշման մեխանիզմի կամ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Անձամբ ես կարծում եմ՝ ոչ։ Բայց այս ամենը պետք է արվի մի ամբողջության մեջ, որը կոչվում է Եվրոպական միություն։ Բելգիան կարող է Եվրոպական միության ներսում պաշտպանել այս հարցը՝ փորձելով ավելի շատ արդյունքների հասնել։ Կարծում եմ՝ հենց դա էլ արվում է։ Արդյոք դա բավարա՞ր է։ Ակնհայտորեն ոչ, որովհետև հակառակ դեպքում այդ մարդիկ այլևս բանտում չէին լինի։
-Եվ վերջում, Դուք շուտով այցելելու եք Հայաստան, նաև խոսելու եք Ձեր ընդունած բանաձևերի մասին։ Ո՞րն է այն հիմնական ուղերձը, որը Դուք փոխանցելու եք Ձեր գործընկերներին և Հայաստանի բնակչությանը։
-Նախ՝ բարեկամության ուղերձ։ Կարծում եմ ամենակարևորը հայ ժողովրդին և հայկական պետությանը բարեկամության ուղերձ հղելն է, որովհետև անկախ նրանից, թե տվյալ պահին ինչ ուժ է ղեկավարում Կառավարությունը, կարևորը պետությունների հարաբերություններն են։ Կառավարությունները փոխվում են, բայց բարեկամության ուղերձը և վստահությունը, որ մենք կիսում ենք նույն հիմնարար արժեքները, կարևոր են։ Օրինակ՝ հինգ տարի առաջ ես առիթ ունեցա առաքելությամբ գնալ Հայաստան, ինչպես նաև Վրաստան։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչ տեղի ունեցավ Վրաստանում, այն դեպքում, երբ հինգ տարի առաջ, երբ ես առաքելությամբ այնտեղ էի, կար Եվրոպային, Եվրամիությանը մոտենալու ցանկություն։ Տեսնում ենք, որ ընտրությունները խափանեցին այդ կանխատեսումները։ Դրանք, հավանաբար, նաև ռուսական ազդեցության տակ էին, եկեք չթաքցնենք, դա բավականին հիմնավորված էր անկախ դիտորդների կողմից, և տեսնում ենք, թե հետո ինչ տեղի ունեցավ․ եղավ դեպի Եվրոպա գնալու այդ ձգտման մի տեսակ ճնշում, և լռեցվեցին անհամաձայն ձայները։ Միևնույն ժամանակ, նույն հինգ տարիների ընթացքում ի՞նչ եմ ես տեսնում։ Այն, որ Հայաստանում հենց այդպես չեղավ։ Հայաստանը, ես կասեի, հակառակ ճանապարհն ընտրեց, և ես, բնականաբար, դրանից ուրախանում եմ։ Ես տխուր եմ, որ Վրաստանը չկարողացավ լիարժեք ժողովրդավարական ձևով արտահայտել իր կամքն այն ուղղությամբ, որ ինքը ցանկանում էր։ Հույս ունեմ, որ հայերի դեպքում հակառակը կլինի։ Հույս ունեմ, որ հունիսի սկզբի ընտրությունները կդառնան ևս մեկ ուղերձ, որը ես կտանեմ Բելգիայի իշխանություններին։ Մենք, ի դեպ, հանդիպելու ենք այն մարդկանց, որոնք պատասխանատու են ընտրությունների կազմակերպման համար, որպեսզի դրանք իսկապես լինեն լիովին ազատ ընտրություններ և ժողովրդավարական՝ ստուգելի չափանիշներով, ինչպես պետք է լինեն Եվրամիության երկրների պես պետություններում։ Կլինեն բազմաթիվ դիտորդներ, և հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք ասել, որ այս ընտրությունները չեն եղել աղճատված։ Սա առաջինն է։ Հետո իմ ցանկությունն այն է, որ Հայաստանը մոտենա Եվրոպական միությանը։ Եվ ես, իհարկե, հույս ունեմ, և սա այն ուղերձն է, որը ես կփոխանցեմ, որ այն ամբողջ ճանապարհը, որ անցել ենք 5 տարում, շարունակվի, գնա աճող տեմպերով, իսկ հետո՝ ինչ լինելու է, կլինի։ Ահա այսպես։
-Իսկ ո՞րը կլինի Ձեզ համար ամենակոնկրետ նշանը, որ այս բանաձևը տվել է իրական քաղաքական արդյունք։ Ի՞նչ եք Դուք սպասում։
-Իմ կարծիքով` ամենակոնկրետ նշանն այն է, որ Բելգիան կարողանա գնալ, համոզել և այս բանաձևը տանել Եվրոպական խորհուրդ և կարողանա համոզել Եվրամիության անդամ  27 պետություններից հնարավորինս շատերին։ Սա առաջին բանն է։ Հենց դրա համար է բանաձևը՝ Կառավարությանը, արտաքին գործերի նախարարին և վարչապետին ուժեղ ուղերձ տալու համար։ Կարծում եմ՝ երկկողմ մակարդակում ես այդ նշանները տեսնում եմ ամեն օր։ Այսպիսով, երկկողմ մակարդակում ես այնքան էլ անհանգիստ չեմ, որովհետև տեսնում եմ, որ 7 տարում մենք արել ենք շոշափելի և չափազանց կոնկրետ քայլեր, և դա շարունակվում է։ Ուրեմն ես առանձնապես անհանգիստ չեմ Բելգիայի մտադրությունների վերաբերյալ Հայաստանի նկատմամբ։ Դրանք կան և գործերով են ուղեկցվում։ Դա պարզապես քաղաքական հռետորաբանություն չէ, այլ իսկական փաստեր՝ դեսպանատուն, հյուպատոսություն, այն օգնությունը, որ մենք բերում ենք։ Ես հետևում եմ, որ Կառավարությունը շարունակի այս ուղղությունը, որովհետև ես վերահսկում եմ Կառավարության գործունեությունը՝ որպես պատգամավոր։ Իսկ մնացածը, և սա ավելի շատ իդեալիզմի ոլորտից է, ես, իհարկե, կուզեի, որ Հայաստանը հնարավորինս արագ բռնի Եվրամիությանն անդամակցելու ուղին։ Դա, իհարկե, հիանալի կլիներ։ Բայց սա արդեն այլ պատմություն է։ Հավանաբար, դրա համար շատ ժամանակ կպահանջվի։ Սակայն, եթե նա գնա այդ ճանապարհով, դա կնշանակի, որ այն արժեքների չափանիշը, որ մենք կիսում ենք, հիմնված է արդարության ընդհանուր հիմքի վրա։ Բայց սա նախ և առաջ հայ ժողովրդի կամքն է։ Այսպիսով՝ սա իմ ցանկությունն է, որովհետև ես սիրում եմ Հայաստանը և սիրում եմ նրա ժողովրդին, սիրում եմ հայերին։ Բայց հետո, ի վերջո, հենց հայերն են որոշում իրենց ճակատագիրը։ Մենք արդեն առաջին պատասխանը կունենանք հունիսյան ընտրություններից հետո։ Եվ ինչ էլ լինի ընտրությունների արդյունքը, ես շարունակելու եմ հայերի կողքին լինել։ Դա չի փոխվելու, որովհետև, ինչպես արդեն ասացի, սա իսկապես պետությունների միջև հարաբերությունների մասին  է, ոչ թե կառավարությունների։

Бельгийский депутат представил в парламент резолюцию о новом этапе отношений между Арменией и ЕС
Член Палаты представителей (ПП) Бельгии Мишель де Маэгд представил резолюцию о новом этапе отношений между Арменией и ЕС, которая уже была принята Комитетом по иностранным делам ПП страны.
Об этом бельгийский депутат сообщил в интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе.
Де Маэгд также затронул необходимость гарантий безопасности для Армении, мирный процесс и вопрос о незаконно удерживаемых Баку армянских пленных, политическую роль Бельгии и Европейского союза, а также факторы, которые могут повлиять на предстоящие политические и стратегические выборы в Армении.
— В предложенной Вами и принятой резолюции Вы говорите о сближении Армении и Европы. Это усиление политического сопровождения или начало реального европейского стратегического видения для Армении?
— И то, и другое. Во-первых, явное укрепление политической ситуации, поскольку впервые саммит Европейского политического сообщества пройдет в Ереване. А на следующий день состоится саммит Армении и Европейского союза. Таким образом, с политической точки зрения это сильный сигнал, особенно учитывая, что на месте будут обсуждаться вопросы безопасности и стабильности в регионе. И тот факт, что это происходит в Ереване, когда мы только что вышли из войны в Нагорном Карабахе, для меня является чрезвычайно сильным политическим сигналом. Но цель также состоит в том, чтобы пойти дальше и укрепить стратегическое партнерство между Европейским союзом и Арменией. Это очевидно хотя бы с точки зрения реализации мирного соглашения, которое было парафировано двумя государствами. Но теперь его нужно официально подписать, и когда это произойдет, это, конечно, позволит нам иметь гораздо более важный стратегический горизонт в регионе, который должен быть мирным, но в котором мы все еще надеемся увидеть настоящий мир. Так что, я думаю, в действительности есть и то, и другое. Это начало. Это очень сильный политический сигнал, но это также начало более важного стратегического партнерства между Кавказом и Европейским союзом.
— На Ваш взгляд, может ли мир быть прочным, если он не будет сопровождаться проверяемыми гарантиями в сфере безопасности или, как Вы говорите, в области прав человека и международного доверия? В этом случае, как можно достичь этого мира?
— Итак, с одной стороны, есть мир, который должен быть подтвержден, официально подписан. Он, как я уже сказал, был парафирован, но теперь его действительно нужно окончательно закрепить. А с другой стороны, естественно, он должен сопровождаться достаточными гарантиями. И кто может предоставить эти гарантии? Конечно, многосторонние партнеры стран Кавказа, Армении, например, европейская миссия в Армении, мандат которой, если мне не изменяет память, был утвержден до 2027 года. Ну, нам нужно следить за тем, чтобы он продолжался. В идеале он не должен быть постоянным, потому что это означало бы наличие проблемы безопасности. В любом случае, он должен продолжаться до тех пор, пока не будет установлено, что мир поддается проверке на местах, что больше не будет нападений на территориальную целостность и суверенитет Армении. Это основополагающий принцип. Все это — шаги, которые в какой-то момент позволят нам создать совершенно мирный регион.
— Вы требуете надежных гарантий безопасности для достижения прочного мира. Что, по-Вашему, это конкретно означает для Армении? Как Вы представляете себе конкретные действия по обеспечению этой надежной безопасности?
— Во-первых, это вывод всех неармянских военных сил с территории Армении. Это основополагающий шаг. Это убедительный первый шаг, демонстрирующий добрую волю. Следующий шаг — освобождение всех армянских пленных. Мы уже требовали этого в нескольких резолюциях, эта резолюция также содержит это требование, но это продолжение многочисленных резолюций, которые я уже принял здесь, в парламенте. Речь идет об армянских пленных, которые в настоящее время содержатся в Баку. Мы должны, конечно, обеспечить им справедливое судебное разбирательство в соответствии с международными стандартами. Это основополагающий шаг. Сегодня, кажется, это не так, и я думаю, что мы должны использовать этот политический момент и эти два саммита для достижения этой цели. Хотя некоторые шаги уже были предприняты, мы должны быть справедливыми. Четверо армянских пленных были освобождены, что было непросто для азербайджанской стороны, особенно с точки зрения азербайджанского общественного мнения. Другими словами, кое-что делается, это требует времени, это сложно, но, конечно, мы должны продолжать и надеяться. Наконец, это личное мнение, которое я высказываю, но я искренне надеюсь, что этих людей освободят.
— Как Вы считаете, обладает ли Европейский союз сегодня достаточными политическими инструментами для реальной поддержки Армении? Происходящее сближение — это скорее риторика или действительно есть необходимые инструменты?
— Я думаю, что с момента принятия Европейским союзом решения о проведении этого саммита Европейского политического сообщества на месте, это уже сильный сигнал. И было бы совершенно неправдоподобно, если бы за этим сильным сигналом не последовали действия, иначе это не имело бы смысла. Я очень хорошо помню, как однажды обратился к Барту Веверу (премьер-министру Бельгии – ред.) в Комитете по европейским делам, и он с радостью сообщил мне о решении провести этот саммит в Ереване еще до того, как Армения официально объявила об этом. Он знает, что я — самый ярый защитник интересов, территориальной целостности и суверенитета Армении в бельгийском парламенте. Это показывает, что это не просто политическая риторика, а за этим стоит реальная идея, и странам ЕС предстоит ее воплотить. А чего требует моя резолюция? Она требует, чтобы бельгийское правительство подкрепило ее действиями. По сути, именно это и подразумевают требования данной резолюции. И Бельгия, естественно, должна сделать это через 27 стран. Их 27, и мы должны двигаться в этом направлении за столом Европейского совета.
— Прежде чем перейти к позиции Бельгии, следует также понимать, что ожидаемый в мае саммит ЕС-Армения состоится непосредственно перед парламентскими выборами в Армении, что многими интерпретируется как прямая политическая поддержка нынешнего правительства, как вмешательство во внутренние дела Армении, попытка еще больше отдалить Россию. Что Вы можете сказать по этому поводу?
— Я думаю, что это политическая поддержка армянского государства. Это принципиально. Я считаю, что ни Бельгия, ни другие страны ЕС не призваны вмешиваться в демократический процесс какого-либо государства. Это часть его суверенитета. И поэтому именно армяне будут решать, кого они хотят избрать. Это само собой разумеется. Сейчас, в политическом плане, мы видим, что при Пашиняне есть стремление сблизиться с Европой и Западом в целом. И, конечно же, с Вашингтоном, и это, естественно, в ущерб российскому влиянию, которое знакомо Армении с момента ее независимости. Я искренне думаю, что армянский народ сам решит, кто должен его представлять. Но через кандидатов, будем честны, армяне также выскажутся по стратегии. Стратегии, направленной на сближение с Европейским союзом, или наоборот. Я думаю, что это политическая дискуссия, которая сейчас очень активна в Армении, и они это осознают. И я, как друг Армении, надеюсь, что Армения немного сблизится с Европейским союзом в плане ценностей. Я считаю это основополагающим. Я думаю, у нас много общих связей. Но я не наивен и знаю, что Армения по-прежнему довольно сильно зависит от России во многих отношениях, не только в энергетическом секторе, то и в торговле, промышленности и других отраслях. Поэтому в какой-то момент на Европу ляжет ответственность за развитие каналов связи и партнерства с армянами, чтобы они стали сильнее, чтобы источники поставок были диверсифицированы, будь то энергетические, промышленные или иные. И это начало процесса.
— Можно ли сказать, что эта резолюция знаменует собой эволюцию позиции Бельгии, или же она просто подтверждает давно существующее отношение к Армении?
— Как я уже говорил, я в парламенте уже семь лет, и за эти семь лет я принял уже пятую резолюцию. Другими словами, с моей точки зрения и с точки зрения отношения к Армении, это действительно стремление постепенно следовать по развивающемуся пути. Фактически, на бельгийском уровне мы сделали важные шаги вперед с момента принятия резолюций. Например, я думаю об открытии посольства. Это не так просто. Не стоит думать, что открытие посольства — это легко, потому что открытие посольства в одном месте означает закрытие посольства в другом. К сожалению, возможности не безграничны, особенно в наше время. Поэтому открытие посольства уже стало очень сильным сигналом. Это то, к чему мы, депутаты, долго стремились, и к чему стремился я. И я продолжил в том же духе, требуя открытия консульства. Это тоже было сделано. Министр объявил об этом. Да, да, идея состоит в том, чтобы сделать это как можно быстрее. И поэтому для меня это также победа на личном уровне и форма благодарности за то, что Бельгия прислушалась к этому посланию, которое, кстати, в значительной степени единогласно или почти единогласно принято парламентом. Поэтому я думаю, что Бельгия предпринимает шаги, которые важны даже для нее самой на двустороннем уровне. Закончилась ли история, будет ли этого достаточно? Вероятно, нет, потому что открытие консульства не обязательно означает открытие консульских услуг для самих армян. Я думаю, что на первом этапе это будет для дипломатов, и еще предстоит много работы. Но в любом случае, лично я вижу, что все действительно идет в правильном направлении, и каждый раз мы достигаем большего. Например, во время войны в Карабахе мы довольно серьезно финансировали покупку операционных столов для Дома воина, чтобы оказывать помощь раненым военнослужащим. После взрыва в Нагорном Карабахе мы также перевезли нескольких человек с тяжелыми ожогами в больницу Недервенбек в Бельгии. Все эти шаги могут укрепить наши связи и вселить надежду на то, что Армения будет все больше и больше доверять странам Европейского союза, в частности Бельгии. В любом случае, это мое желание, и именно поэтому я работаю.
— Давайте перейдем к вопросу, который волнует и Вас, и который остается очень важным и фундаментальным для Армении, — вопросу пленных. Считаете ли Вы, что Бельгия готова занять более жесткую позицию на европейском уровне по вопросу пленных, их процессуальных гарантий, учитывая, что сегодня Вы находитесь в одном политическом лагере с министром иностранных дел? Можете ли Вы рассказать, как проходят закулисные обсуждения по этому вопросу?
— Я поднимаю этот вопрос очень регулярно, как в своих вопросах к министру иностранных дел, так и в вопросах к премьер-министру. С самого начала у меня была довольно жесткая позиция по этому вопросу. Я имею в виду Рубена Варданяна, но, конечно, есть и другие. Мы не будем выделять одного и оставлять остальных. Сейчас также существует стремление стран Европейского союза к последовательности в отстаивании принципов, то есть независимости правосудия и невмешательству в судебные дела любой страны. И это в настоящее время, как бы это сказать, является главным препятствием. Итак, в первую очередь, эта резолюция требует, чтобы эти люди имели право на справедливое судебное разбирательство, и чтобы справедливость этих разбирательств была поддающейся проверке.
Также необходимо вывести весь военный персонал с суверенной территории Армении, потому что там до сих пор находятся военнослужащие, которые не имеют никакого отношения к Армении, но они там находятся.
Есть ли у нас более решительная позиция по отдельным делам? Нет, именно в силу принципов разделения властей и невмешательства, о которых я говорил. Но это чисто личное мнение, и легче говорить об этом, будучи членом парламента, чем министром. Конечно, я сожалею об этом. Я хотел бы, чтобы мы были более решительными, потому что я считаю, что эти люди находятся в тюрьме по неправильным причинам. Честно говоря, я не углублялся в каждое дело и не участвовал в судебном процессе. Поэтому у меня есть лишь отдалённое представление об этом. Но, в конечном счете, можно ли посадить человека в тюрьму за защиту целостности территории, которая стремилась к независимости на основе механизма самоопределения народов или права народов на самоопределение? Лично я считаю, что нет. Но все это должно делаться в рамках единого Европейского союза. Бельгия может отстаивать этот вопрос в рамках Европейского союза, стремясь добиться лучших результатов. Я думаю, именно это и делается. Достаточно ли этого? Очевидно, нет, потому что иначе эти люди больше не сидели бы в тюрьме.
— И в конце. Вы скоро посетите Армению и расскажете о принятых резолюциях. Какое главное послание Вы передадите своим коллегам и населению Армении?
—Во-первых, послание дружбы. Я думаю, самое важное — это направить послание дружбы армянскому народу и армянскому государству, потому что независимо от того, какая сила сейчас возглавляет правительство, важны отношения между государствами. Правительства меняются, но послание дружбы и уверенность в том, что мы разделяем одни и те же фундаментальные ценности, важны. Например, пять лет назад у меня была возможность поехать с миссией в Армению, а также в Грузию. Мы видим, что произошло в Грузии, тогда как пять лет назад, когда я был там с миссией, существовало стремление сблизиться с Европой, с Европейским союзом. Мы видим, что выборы сорвали эти планы. Вероятно, они также находились под российским влиянием, не будем скрывать, это было достаточно подтверждено независимыми наблюдателями, и мы видим, что произошло позже. На стремление к Европе оказывалось определенное давление, и голоса несогласных замалчивались.
В то же время, что я вижу за эти пять лет? Что в Армении этого не произошло. Армения, я бы сказал, выбрала противоположный путь, и я, конечно, этому рад. Мне грустно, что Грузия не смогла в полной мере демократически выразить свою волю в желаемом направлении. Я надеюсь, что в случае с армянами произойдет обратное. Я надеюсь, что выборы в начале июня станут еще одним посланием, которое я передам бельгийским властям. Мы, кстати, встретимся с людьми, ответственными за организацию выборов, чтобы убедиться, что это действительно полностью свободные и демократические выборы с проверяемыми стандартами, как и должно быть в таких странах, как в государствах ЕС. Будет много наблюдателей, и я надеюсь, что мы сможем сказать, что эти выборы не были искажены. Это первое.
Затем я желаю, чтобы Армения сблизилась с Европейским союзом. И я, конечно, надеюсь, и именно это я хочу донести, что весь путь, который мы прошли за последние 5 лет, продолжится, будет идти всё более быстрыми темпами, и тогда всё, что должно произойти, произойдёт. Вот так.
— А что для Вас станет самым конкретным признаком того, что эта резолюция принесла реальный политический результат? Чего Вы ожидаете?
— На мой взгляд, самый конкретный признак - то, что Бельгия сможет убедить и представить эту резолюцию Европейскому совету, а также убедить как можно больше из 27 государств-членов Европейского союза. Это первое. Именно для этого и предназначена резолюция — чтобы дать четкий сигнал правительству, министру иностранных дел и премьер-министру. Я думаю, что на двустороннем уровне я вижу эти признаки каждый день. Поэтому на двустороннем уровне я не слишком обеспокоен, потому что вижу, что за 7 лет мы предприняли ощутимые и очень конкретные шаги, и это продолжается. Поэтому я не особенно обеспокоен намерениями Бельгии в отношении Армении. Они существуют и сопровождаются действиями. Это не просто политическая риторика, а реальные факты: посольство, консульство, помощь, которую мы оказываем. Я слежу за тем, чтобы правительство продолжало двигаться в этом направлении, потому что я, как член парламента, курирую деятельность правительства.
А что касается остального, и это скорее из области идеализма, я, конечно, хотел бы, чтобы Армения как можно скорее встала на путь членства в Европейском союзе. Это было бы замечательно, конечно. Но это уже другая история. Вероятно, это займет много времени. Однако, если все пойдет по этому пути, это будет означать, что общие ценности, которые мы разделяем, основаны на общем фундаменте справедливости. Но это прежде всего воля армянского народа. Таково мое желание, потому что я люблю Армению и люблю ее народ, я люблю армян. Но в конечном счете именно армяне решают свою судьбу.
Первый ответ мы получим после июньских выборов. И каким бы ни был исход выборов, я буду продолжать поддерживать армян. Это не изменится, потому что, как я уже говорил, речь идет об отношениях между государствами, а не между правительствами.