Թրամփը կարծում է, որ Իրանում ռեժիմի փոփոխություն արդեն տեղի է ունեցել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Իրանում ամերիկյան գործողության հետևանքով արդեն տեղի է ունեցել ռեժիմի փոփոխություն, և որ նոր ղեկավարները «ողջամիտ» են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking News-ը:
«Ռեժիմի փոփոխություն արդեն տեղի է ունեցել, քանի որ մի ռեժիմը ոչնչացվել է, վերացվել։ Նրանք բոլորը մահացած են։ Հաջորդ ռեժիմը մեծ մասամբ մահացել է, իսկ երրորդ ռեժիմի առումով մենք գործ ունենք այլ մարդկանց հետ, քան որևէ մեկը երբևէ գործ է ունեցել։ Դա մարդկանց բոլորովին այլ խումբ է։ Ուստի ես դա ռեժիմի փոփոխություն եմ համարում։ Եվ, անկեղծ ասած, նրանք շատ ողջամիտ են», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ ղեկավարը, սակայն, չի պարզաբանել, թե կոնկրետ ում հետ գործ ունի ԱՄՆ-ն։
Միևնույն ժամանակ, The Financial Times թերթում հրապարակված հարցազրույցում նույնպես Թրամփն Իրանի ներկայիս իշխանություններին համարել է «բոլորովին այլ մարդիկ» և «շատ պրոֆեսիոնալ»։
Նա նաև այն ենթադրությունն է արել է, որ Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին կա՛մ մահացած է, կա՛մ ծանր վիրավոր։

Трамп считает, что в Иране уже произошла смена режима
Президент США Дональд Трамп считает, что в результате американской операции в Иране уже произошла смена режима, и к власти пришли “разумные” лидеры. Как передает “Арменпресс”, это он заявил в разговоре с журналистами на президентском самолёте, видеозапись которого распространил Forbes Breaking News.
“Смена режима уже произошла, если вы уже видите, потому что один режим был уничтожен, разрушен, они все мертвы. (...) Следующий режим по большей части мертв, а с третьим режимом мы имеем дело с другими людьми, чем кто-либо когда-либо имел дело прежде. Это совершенно другая группа людей. Поэтому я считаю, что режим сменился, и, честно говоря, они очень разумны”, — сказал Трамп.
Однако американский лидер не уточнил, с кем именно имеют дело США.
В интервью, опубликованном в The Financial Times, Трамп также назвал нынешних иранских властей “совершенно иными людьми” и “очень профессиональными”.
Он также предположил, что новый верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи либо мертв, либо серьезно ранен.