Թրամփի ստորագրությունը կհայտնվի ԱՄՆ դոլարի վրա՝ առաջին անգամ գործող նախագահի դեպքում
Դոնալդ Թրամփը կդառնա ԱՄՆ առաջին գործող նախագահը, որի ստորագրությունը կհայտնվի ամերիկյան թղթադրամների վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը։
Հաղորդվում է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների 250-ամյակի կապակցությամբ Թրամփի ստորագրությունը կհայտնվի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի ստորագրության կողքին։
«Մեր հզոր երկրի և նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի պատմական նվաճումները ճանաչելու ավելի հզոր միջոց չկա, քան նրա անունը կրող ԱՄՆ դոլարային թղթադրամները», - ասել է Բեսենթը։
ԱՄՆ ներկայիս գանձապետ Բրենդոն Բիչը հայտարարել է, որ երկրի տարադրամը «կշարունակի մնալ բարգավաճման, ուժի և ամերիկացի ժողովրդի անսասան ոգու խորհրդանիշ՝ նախագահ Թրամփի առաջնորդությամբ»։
ԱՄՆ թղթադրամներն ավանդաբար կրում են ֆինանսների նախարարի և գանձապետի ստորագրությունները։
Թրամփի և Բեսենթի ստորագրություններով առաջին 100-դոլարանոց թղթադրամները կտպագրվեն հունիսին։
Ներկայում տպագրվող թղթադրամների վրա զետեղված են նախկին նախագահ Ջո Բայդենի ֆինանսների նախարար Ջանեթ Ելենի և գանձապետ Լին Մալերբայի ստորագրությունները։
1861 թվականից սկիզբ դրված ավանդույթի համաձայն՝ թղթադրամների վրա լինում է ԱՄՆ գանձապետի ստորագրությունը, սակայն Թրամփի վարչակազմի ծրագրերի համաձայն՝ այս ավանդույթին, փաստորեն, վերջ կդրվի։
Մարտի սկզբին դաշնային արվեստի հանձնաժողովը հաստատել է Թրամփի պատկերով 24-կարատանոց ոսկե հուշադրամի թողարկումը՝ նույնպես ԱՄՆ-ի 250-ամյակի կապակցությամբ։

Подпись Трампа появится на долларе США — впервые при действующем президенте
Дональд Трамп станет первым действующим президентом США, чья подпись появится на американских денежных купюрах. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Министерство финансов США.
Сообщается, что по случаю 250-летия Соединенных Штатов Америки подпись Трампа появится рядом с подписью министра финансов Скотта Бессента.
“Нет более мощного способа признать исторические достижения нашей великой страны и президента Дональда Трампа, чем долларовые банкноты США, носящие его имя”, — сказал Бессент.
Нынешний казначей США Брэндон Бич заявил, что валюта страны “будет и впредь символом процветания, силы и непоколебимого духа американского народа под руководством президента Трампа”.
Традиционно на американских денежных купюрах размещаются подписи министра финансов и казначея.
Первые 100-долларовые купюры с подписями Трампа и Бессента будут напечатаны в июне.
На действующих банкнотах стоят подписи бывшего министра финансов при президенте Джо Байдене Джанет Йеллен и казначея Линн Малербы.
Традиция, зародившаяся в 1861 году, предусматривала размещение подписи казначея США на банкнотах, но планы администрации Трампа фактически положат конец этой традиции.
В начале марта Федеральная комиссия по искусству одобрила выпуск памятной монеты из 24-каратного золота с изображением Трампа, также приуроченного к 250-летию Соединенных Штатов.