Նազելի Բաղդասարյանը հերքել է լուրը, թե ՀՀ կառավարությունը իբր մտադիր է հետ վերցնել Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցներին տրամադրված պարգևները
Նազելի Բաղդասարյանը հերքել է  լուրը, թե ՀՀ կառավարությունը իբր մտադիր է հետ վերցնել Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցներին տրամադրված պարգևները
Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը հերքել է Dikgazete.com կայքում հրապարակված տեղեկատվությունը, թե Հայաստանի կառավարությունը իբր մտադիր է վերանայել և հետ վերցնել Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցներին տրամադրված պարգևները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նազելի Բաղդասարյանը հրապարակված կեղծ լուրը հերքել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով։
«Dikgazete.com կայքում հրապարակվել է հերթական ապատեղեկատվությունը, ըստ որի՝ իբր ՀՀ Կառավարությունը մտադիր է վերանայել և հետ վերցնել Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցներին տրամադրված պարգևները։ Նշված պնդումը ամբողջությամբ կեղծ է և որևէ առնչություն չունի իրականության հետ։
Միաժամանակ, ուշագրավ է, որ տվյալ ապատեղեկատվությունը կառուցված է հստակ թիրախավորման տրամաբանությամբ՝ ուղղված հանրության կոնկրետ խմբերին։ Պատերազմի մասնակիցների սոցիալական և բարոյական կարգավիճակը հանրության համար բարձր զգայունություն ունեցող թեմա է, և նման բովանդակության ընտրությունը միտված է պետական ինստիտուտների և իշխանությունների քաղաքականության նկատմամբ անվստահության ձևավորմանը։
Տեղեկատվության տարածման շղթան վկայում է դրա համակարգված և կազմակերպված բնույթի մասին․ այն սկզբնապես հրապարակվել է անհայտ հարթակում, ապա արագ վերարտադրվել թուրքական և ադրբեջանական մի քանի լրատվամիջոցների կողմից, ակտիվորեն տարածվել X հարթակում՝ կասկածելի և փոխկապակցված օգտահաշիվների միջոցով, ինչպես նաև շրջանառվել ռուսական ծագման տելեգրամյան ալիքներով։ Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի նաև այն հանգամանքը, որ այս ապատեղեկատվությունը լայնորեն տիրաժավորվել է հայաստանյան տեղեկատվական դաշտում՝ ընդդիմադիր որոշ շրջանակների և նրանց սպասարկող լրատվամիջոցների կողմից։ Սա ցույց է տալիս, որ Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված տեղեկատվական սպառնալիքները առանձին դեպքերում համընկնում և լրացուցիչ ուժեղացվում են երկրի ներսում գործող որոշ քաղաքական դերակատարների միջոցով։
Վերոնշյալը կրում է օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիայի և միջամտության (FIMI) հստակ հատկանիշներ, ուստի զերծ մնացեք չստուգված տեղեկությունների տարածումից և մի նպաստեք ապատեղեկատվության վերարտադրմանը»,- գրել է Բաղդասարյանը։

Назели Багдасарян опровергла информацию о том, что правительство Армении якобы намерено отменить врученные участникам Карабахской войны награды
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян опровергла опубликованную на сайте Dikgazete.com информацию о том, что правительство Армении якобы намерено пересмотреть и отменить награды, которые были вручены участникам Карабахской войны.
Как сообщает Арменпресс, Назели Багдасарян опровергла данный фейк на своей странице в Facebook.
«На сайте Dikgazete.com опубликована очередная дезинформация, согласно которой правительство Армении якобы намерено пересмотреть и отменить награды, которые были вручены участникам Карабахской войны. Указанное утверждение полностью ложно и не имеет никакого отношения к действительности.
В то же время примечательно, что эта дезинформация структурирована с четкой логикой таргетирования на конкретные группы населения. Социальное и моральное состояние участников войны является крайне чувствительной темой для общества, и выбор подобного контента направлен на создание недоверия к государственным институтам и политике властей.
Цепочка распространения информации свидетельствует о ее систематическом и организованном характере: первоначально она была опубликована на неизвестной платформе, затем быстро воспроизведена несколькими турецкими и азербайджанскими СМИ, активно распространялась на платформе X через подозрительные и взаимосвязанные учетные записи пользователей, а также распространялась через Telegram-каналы российского происхождения.
Особого внимания заслуживает также тот факт, что эта дезинформация широко распространяется в армянском информационном пространстве некоторыми оппозиционными кругами и обслуживающими их СМИ. Это свидетельствует о том, что информационные угрозы в адрес Республики Армения в некоторых случаях совпадают и дополнительно усиливаются определенными политическими деятелями, действующими внутри страны.
Вышеизложенное имеет явные признаки иностранного манипулирования информацией и вмешательства (FIMI), поэтому воздержитесь от распространения непроверенной информации и не способствуйте воспроизведению дезинформации», — написала Багдасарян.