Ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը տեղեկություն է տարածել, թե իբր Ռուսաստանը Հայաստանին սպառնացել է միակողմանիորեն կասեցնել կամ չեղյալ հայտարարել գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների մասին համաձայնագիրը, եթե երկիրը շարունակի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։
Պարբերականը գրել է, թե Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը մայիսի 25-ին նման բովանդակությամբ նամակ է ուղարկել Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից փոխանցեցին, որ որևէ նամակ, գրություն նշվածի վերաբերյալ չեն ստացել։
2013 թվականին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրով Ռուսաստանը Հայաստանին գազ, նավթամթերք և չմշակված ադամանդներ է մատակարարում առանց արտահանման տուրքերի և ներքին սպառման հետ կապված արտոնյալ պայմաններով։
Ըստ «Կոմերսանտ»-ի հրապարակման՝ եթե համաձայնագիրը դադարեցվի, Հայաստանը պարտավոր կլինի Ռուսաստանին փոխհատուցում վճարել կամ չվճարված գումարները կճանաչվեն որպես Հայաստանի պետական պարտք Ռուսաստանի Դաշնությանը։

Armenian authorities have denied receiving any letter from Russia in connection with reported claims about possible pressure over energy supply agreements.
Russian newspaper Kommersant had alleged that Moscow warned it could suspend or cancel deliveries of gas, petroleum products, and uncut diamonds if Armenia continues its EU accession process, and that a letter to this effect was sent on May 25 by Russian Energy Minister Sergey Tsivilyov to the Armenian Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
However, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure told Armenpress that no such correspondence has been received.
Under the 2013 agreement signed between Armenia and Russia, Russia supplies Armenia with gas, petroleum products, and uncut diamonds without export duties and under preferential conditions for domestic consumption. According to the Kommersant report, if the agreement is terminated, Armenia would be obliged to pay compensation to Russia, or the unpaid amounts would be recognized as Armenia’s state debt to Russia.