Քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանի խոսքով՝ Եվրամիությունը  չի աջակցում Միացյալ Նահանգներին և Իսրայելին Իրանի դեմ պատերազմում՝ դրանով իսկ հակադարձելով ԱՄՆ-ին, քանզի վերջինս ռուս-ուկրաինական պատերազմում հստակ տարաձայնություններ ցուցաբերեց եվրոպական երկրների սկզբունքային դիրքորոշումների հետ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գարիկ Քեռյանն անդրադարձավ Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններին և այդ համատեքստում նաև այն հարցին, թե ինչու Եվրամիությունը չաջակցեց ԱՄՆ-ին ու Իսրայելին Իրանի դեմ պատերազմում։
«Թեև այս օրերին ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի միջև զգացվեց հարաբերությունների առավել կոշտացում և զգայուն տարանջատում, սակայն այդ գործընթացը մեկնարկել էր մեկ տարի առաջ և կապված էր հիմնականում Թրամփի վարած քաղաքականության հետ, երբ նա հաղթեց ընտրություններում և վերստին ստանձնեց Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնը։ Մինչև Թրամփի պաշտոնավարումը գոյություն ուներ «հավաքական Արևմուտք» հասկացությունը, որտեղ միասնական ջանքերով գործում էին ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն իրենց կառույցով՝ ՆԱՏՕ-ով։ Որոշակի հեռացումն ընդհանուր քաղաքական գծից պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ Թրամփի ու նրա թիմի կարծիքով՝ ԵՄ-ն տարիներ շարունակ անազնիվ է վարվել Միացյալ Նահանգների նկատմամբ՝ անվտանգության բեռը մեծամասամբ դնելով ԱՄՆ-ի վրա, ինչպես նաև քամել է վերջինիս բյուջեն ռուս-ուկրաինական պատերազմում»,- պարզաբանեց Քեռյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ հենց այդ կետից առաջացան սուր տարաձայնություններ, և Թրամփն այժմ կանգնած է քաղաքական այն գծի վրա, որի համաձայն՝ նախկինում Ուկրաինային ցուցաբերված անհատույց 220 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնությունը չարդարացված ծախս է եղել։
«Տարաձայնությունները հետագայում խորացան, երբ Թրամփը լուրջ ճնշում էր գործադրում Զելենսկու վրա, որպեսզի վերջինս ստորագրեր հաշտության պայմանագիրը, մինչդեռ եվրոպական եռյակը (Ֆրանսիա, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա) շարունակում էր աջակցել Զելենսկուն՝ խոստանալով, որ անվերապահորեն կաջակցեն նրան։ Դրանից հետո Եվրամիության հանդեպ ԱՄՆ-ի դժգոհությունները սաստկացան և իրենց գագաթնակետին հասան Իրանի դեմ պատերազմից հետո։ Ի պատասխան ուկրաինական ճակատում Միացյալ Նահանգների քայլերի՝ ԵՄ-ն հայտարարեց, որ մերձավորարևելյան պատերազմն իրենը չէ, ու եվրոպական երկրները դրան չեն մասնակցելու։ Բոլորը տեսան Թրամփի բավականին խիստ, նույնիսկ վիրավորական արտահայտությունները ԵՄ լիդերների ու Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի հասցեին, առավել ևս, որ Մեծ Բրիտանիան վերջին 50 տարիներին մշտապես ԱՄՆ-ի հետ եղել է նույն քաղաքական գծի մեջ»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Քեռյանի կարծիքով՝ Եվրամիության դիրքորոշումը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ մերձավորարևելյան պատերազմը զգալիորեն խաթարել է ամբողջ աշխարհի էներգետիկ համակարգը, ինչից զգալիորեն տուժում են նաև եվրոպական երկրները։
«Վերահսկողություն հաստատելով վենեսուելական նավթի նկատմամբ և ունենալով սեփական նավթային պաշարներ՝ ԱՄՆ-ն կրիտիկական վիճակում չէ, թեև այնտեղ, իհարկե, կա էներգակիրների որոշակի թանկացում։ Այնինչ եվրոպական շուկայում գազի գինը մեկ խորանարդ մետրի համար հասնում է 700 դոլարի, շեշտակի աճում են նաև նավթամթերքների գները։ Այդ ամենի պատճառը պատերազմն է և Հորմուզի նեղուցի փակումը։ Դա ուղղակիորեն հարվածում է ԵՄ երկրների էներգետիկ ու տնտեսական շահերին»,- ասաց քաղաքագետը։
Քեռյանը հիշեցրեց Թրամփի հայտարարությունը, որով նա կոչ արեց նավատորմ ունեցող եվրոպական երկրներին միանալ Հորուզի նեղուցը բացելու գործողությանը, սակայն այդ հայտարարությունը նույնպես մնաց անարձագանք։
Անդրադառնալով միջազգային լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկատվությանը, ըստ որի՝ ՆԱՏՕ-ն ոչ միայն անմիջականորեն չի ներքաշվում մերձավորարևելյան հակամարտության մեջ, այլև որոշել է տարածաշրջանի որոշ երկրներից դուրս բերել իր ստորաբաժանումները, Քեռյանն ընդգծեց, որ թեև ՆԱՏՕ-ն միշտ ընկալվել է որպես ռազմաքաղաքական կառույց՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, բայց հիմա միասնական դաշինքի մասին խոսելը նույնպես տեղին չէ։
«Փաստացիորեն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ եվրոպական երկրների դիրքորոշումները հակասում են Վաշինգտոնի մոտեցումներին։ ԱՄՆ-ն ֆորմալ առումով շարունակում է մնալ ամենամեծ ռազմական բյուջեն ունեցող երկիրը և ՆԱՏՕ-ում բոլորից շատ ներդրումներ կատարող պետությունը, սակայն այսօր որոշումների կայացման ու դիրքորոշումների հարցում կան էական տարաձայնություններ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Քաղաքագետը զրույցի ընթացքում անդրադարձավ նաև մերձավորարևելյան հակամարտության հանգուցալուծման սցենարներին, որոնք առաջ էր քաշել ամերիկյան կողմը։
«Առաջին սցենարի համաձայն՝ Թրամփը մտածում էր, որ մի քանի օրվա պատերազմից հետո Իրանի ղեկավարությունը, ելնելով կորուստներից, կգնար գործարքի։ Երկրորդ սցենարի համաձայն՝ Իրանի ղեկավարության ոչնչացումը կկոտրեր այդ երկրի քաղաքական համակարգի ողնաշարը՝ առաջացնելով նոր հակաիշխանական շարժումներ, որոնց արդյունք նոր վարչակարգը կստորագրեր կապիտուլյացիայի նման մի փաստաթուղթ։ Երրորդ սցենարի համաձայն՝ նախատեսվում էր իրականացնել ցամաքային մեծ գործողություն, որում կներգրավվեին նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները, իրաքյան քրդերը, Պակիստանն ու Ադրբեջանը, սակայն նման բան տեղի չունեցավ, որովհետև ոչ ոք չի ցանկանում դառնալ թնդանոթի միս»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Նրա դիտարկմամբ՝ կարող է գործի դրվել նաև չորրորդ հավանական սցենարը, որի համաձայն՝ որոշակի հրթիռակոծումներից հետո Թրամփը կհայտարարի իր հաղթանակի մասին և կդադարեցնի ակտիվ ռազմական գործողությունները, կամ էլ ԱՄՆ-ն իր դաշնակիցների, օրինակ՝ Սաուդյան Արաբիայի ու Իսրայելի հետ կձեռնարկի ցամաքային գործողություն Իրանի դեմ։
«Այդուհանդերձ, փորձագիտական շրջանակները պնդում են, որ ցամաքային օպերացիան ավելի ծանր կնստի ԱՄՆ-ի վրա, քանզի Իրանն այն երկիրը չէ, որին կարելի է նման կերպ նվաճել։ Դժվար է ասել, թե այդ երկու ճանապարհներից որը կընտրի Թրամփը»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Почему ЕС не вмешивается в войну на Ближнем Востоке: комментарии политолога
Политолог Гарик Керъян считает, что Европейский союз, не поддерживая США и Израиль в войне против Ирана, тем самым выступает против США, поскольку штаты продемонстрировали явное несогласие с принципиальной позицией европейских стран в российско-украинской войне.
В интервью “Арменпресс” Гарик Керъян коснулся событий, разворачивающихся на Ближнем Востоке, и в этом контексте и к вопросу, почему Европейский союз не поддержал США и Израиль в войне против Ирана.
“В эти дни отношения между США и ЕС стали жестче и чувствительнее, однако этот процесс начался еще год назад. Он был связан в основном с политикой, проводимой Трампом, после победы на выборах и повторного вступления на должность президента Соединенных Штатов. До прихода Трампа к власти существовало понятие “коллективный Запад”, США и ЕС действовали совместными усилиями в рамках своей структуры - НАТО. Некоторое отклонение от общей политической линии было вызвано тем, что, по мнению Трампа и его команды, ЕС годами вел себя нечестно по отношению к Соединенным Штатам, возлагая большую часть бремени безопасности на США, и истощая бюджет штатов в ходе российско-украинской войны”, — пояснил Керъян.
И, именно с этого момента стали возникать острые разногласия, и теперь Трамп занимает политическую позицию, согласно которой ранее предоставленная Украине военная помощь в размере $220 миллиардов уже считается неоправданным расходом.
“Разногласия усугубились, когда Трамп оказал серьезное давление на Зеленского, чтобы тот подписал мирное соглашение, в то время как европейская тройка (Франция, Германия, Великобритания) продолжала поддерживать Зеленского, обещая безоговорочную поддержку. После этого недовольство США Европейским союзом усилилось и достигло своего пика при войне с Ираном. В ответ на отношение США к украинскому фронту ЕС заявил, что война на Ближнем Востоке его не касается, и европейские страны в ней участвовать не будут. Все видели довольно резкие, даже оскорбительные заявления Трампа в адрес лидеров ЕС и премьер-министра Великобритании, тем более что Великобритания на протяжении последних 50 лет всегда придерживалась той же политической линии, что и США”, — пояснил наш собеседник.
По мнению Керъяна, позиция Европейского союза обусловлена и тем, что война на Ближнем Востоке значительно подорвала энергетическую систему всего мира, от чего значительно страдают и европейские стран
“Установив контроль над венесуэльской нефтью и имея собственные запасы нефти, США не находятся в критической ситуации, хотя, конечно, наблюдается определённый рост цен на энергоносители. Между тем, цена на газ на европейском рынке достигла $700 за кубометр, резко растут и цены на нефтепродукты. Причиной всего этого стала война и закрытие Ормузского пролива. Это напрямую влияет на энергетические и экономические интересы стран ЕС”, — сказал политолог.
Керъян напомнил заявление Трампа, в котором он призвал европейские страны, имеющие военно-морской флот, присоединиться к операции по открытию Ормузского пролива, однако и это заявление осталось без ответа.
Коснувшись распространенной в международных СМИ информации, что НАТО не только не вмешивается напрямую в ближневосточный конфликт, но и решила вывести свои подразделения из некоторых стран региона, Керъян подчеркнул, что, хотя НАТО всегда воспринималось как военно-политическая структура во главе с Соединёнными Штатами, говорить сейчас о едином альянсе излишне.
“Фактически, позиции европейских стран-членов Организации Североатлантического Договора противоречат подходам Вашингтона. Соединенные Штаты формально остаются страной с самым большим военным бюджетом и крупнейшим инвестором в НАТО, но сегодня существуют значительные разногласия в принятии решений и в позициях”, — сказал наш собеседник.
Политолог коснулся и сценариев урегулирования ближневосточного конфликта, предлагаемых Америкой.
“Согласно первому сценарию, Трамп полагал, что после нескольких дней войны иранское руководство, исходя из понесенных потерь, заключит сделку. По второму сценарию, уничтожение иранского руководства сломило бы основу политической системы страны, спровоцировав новые антиправительственные движения, в результате которых новый режим подписал бы документ, подобный капитуляции. По третьему сценарию планировалось провести крупномасштабную наземную операцию с участием стран-членов НАТО, иракских курдов, Пакистана и Азербайджана, но этого также не произошло, потому что никто не желает стать пушечным мясом”, — отметил наш собеседник.
Он считает, что может быть запущен и четвертый сценарий, согласно которому после определенных ракетных ударов Трамп объявит о победе и прекратит активные военные действия, или же США вместе со своими союзниками, такими как Саудовская Аравия и Израиль, предпримут наземную операцию против Ирана.
“Однако экспертные круги утверждают, что наземная операция будет для Соединенных Штатов намного тяжелее, поскольку Иран — это не та страна, которую можно завоевать таким путем. Трудно сказать, какой из этих двух путей выберет Трамп”, — заключил политолог.