Նեթանյահուն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հիշեց այն ժամանակ, երբ իր գլխին զգաց Թուրքիայի բռունցքը. քաղաքագետ
Քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը կարծում է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը թեև հետաքրքիր իրադարձություն է, բայցևայնպես էական ազդեցություն չի կարող ունենալ Իսրայելի արտաքին քաղաքականության, Իսրայել-Հայաստան հարաբերությունների, Իսրայել-Ադրբեջան համագործակցության կամ Իսրայել-Թուրքիա փոխգործակցության վրա։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գարիկ Քեռյանը անդրադարձավ Իսրայելի վարչապետի դիրքորոշմանը և նրա կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քայլին առնչվող հանգամանքներին։
«Համենայնդեպս, նախկինում Իսրայելի ղեկավարներից ոչ ոք նման հստակ հայտարարությամբ հանդես չէր եկել։ Բայց ինչո՞ւ Նեթանյահուն հենց այս պահին հանդես եկավ այդպիսի հայտարարությամբ։ Պատճառը Գազայի հատվածում իսրայելական բանակի ռազմական գործողություններն են ու ավելի քան մեկ տարուց ավել տևող ճգնաժամային իրավիճակը, որում Թուրքիան ունի բավականին ընդգծված հակաիսրայելական դիրքորոշում։ Էրդողանը քննադատում է Նեթանյահուին, և այդ քննադատության աստիճանը հասել է այն մակարդակի, որ Թուրքիան պաշտոնապես Իսրայելին մեղադրում է Գազայի հատվածում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ»,-նշեց Քեռյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ որպեսզի Թուրքիային զրկի մեկ այլ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության մեջ հանցագործներին մեղադրելու բարոյական իրավունքից, Նեթանյահուն արեց այդ հայտարարությունը։
«Այդ կերպ Իսրայելի վարչապետը թուրքական կողմին հորդորում է հետադարձ հայացք գցել սեփական պատմությանը։ Արդյոք Թուրքիան ճանաչե՞լ է իր կողմից իրականացված հայերի, հույների և մյուս ժողովուրդների ցեղասպանությունը։ Փոխհատուցում տվե՞լ  է, արդյոք, որ հիմա Իսրայելին է մեղադրում։ Այստեղ էական նշանակություն ունի այն հանգամանքը, որ Թուրքիան պատմության մեջ ցեղասպանություն իրականացրած առաջին պետությունն է, և նրա հասցեին հնչած նման մեղադրանքը ենթադրում է նաև համաշխարհային հրեական լոբբիի աջակցությունը։ Այդուհանդերձ, միամտություն կլինի կարծել, որ այս ամենին կհաջորդեն լուրջ իրադարձություններ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում։ Պետք չէ ակնկալել նաև, որ Թուրքիան խեղճանալու է այդ հայտարարությունից և գնալու է զիջումների Հայաստանի հետ հարաբերություններում»,-մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Քեռյանի կարծիքով՝ բանաձևերը, կոչերն ու հայտարարությունները մի բան են, իսկ իրական քաղաքականությունը մեկ ուրիշ բան։
«Ճանաչման մի քանի ձևեր կան՝ խորհրդարանական, կառավարական մակարդակով, զուտ ճանաչումից մինչև դատապարտում։ Մեծ եղեռնից 110 տարի անց տակավին դժվար է նշել, թե ցեղասպանության ճանաչման որ ձևն է ավելի արդյունավետ և իրականանալի։ Բոլոր ճանաչումներն ունեն կամ բարոյահոգեբանական, կամ քարոզչական, կամ էլ որոշակի իմաստով Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու նշանակություն։ Այդպես կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ցեղասպանությունը չի ճանաչել Թուրքիան։ Բայց դա էլ իրատեսական չէ, քանի որ ցեղասպանություն իրականացրած պետությունը ենթադրաբար պետք է տա փոխհատուցում, իսկ Թուրքիան մինչ օրս չի ճանաչել իր ոճրագործությունը, որովհետև մտավախություն ունի, որ ճանաչման գործընթացը պարունակելու է մեծ տնտեսական ու տարածքային մարտահրավերներ»,- ասաց քաղաքագետը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այն երևույթը, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը որոշ երկրների ձեռքին եղել է շահարկման առարկա, գալիս է դեռ 19-րդ դարի վերջից, երբ սուլթան Աբդուլ Համիդի կողմից իրականացված կոտորածներն, օրինակ, մեծ տերություններն օգտագործում էին պարզապես Թուրքիայում իրենց շահերը պաշտպանելու և Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար, ընդ որում՝ այդպես եղել է միշտ և էական չէ, թե ովքեր էին կառավարում երկիրը՝ Աբդուլ Համիդը, երիտթուրքերը, քեմալականները, թե ներկայիս կառավարությունը։
«Տեսեք, Թուրքիան ընտրել է եվրոպական ինտեգրման ուղին, բայց 1980-ական թվականներից սկսած՝ չի կարողանում ձեռք բերել ԵՄ անդամության թեկնածուի կարգավիճակ, որովհետև ամեն անգամ նրա առջև տարբեր պահանջներ են դնում, երբեմն էլ նրա աչքն են մտցնում Հայոց ցեղասպանության հարցը։ Բայց դա արվում է ոչ թե պատմական արդարությունը վերականգնելու նպատակով, այլ Թուրքիային ԵՄ անդամության հեռանկարից զրկելու մղումով՝ այդ ճանապարհին շահարկելով Մեծ եղեռնը ճանաչելու ու հայերին փոխհատուցում տալու հարցերը, հետևաբար լուրջ ակնկալիքներ ունենալ այն հանգամանքից, որ այս կամ այն երկիրը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, տեղին չէ»,- ասաց Քեռյանը։
Անդրադառնալով կոնկրետ Իսրայելի վարչապետի հայտարարությանը՝ քաղաքագետը հիշեցրեց, որ նույն Նեթանյահուն զինում էր Ադրբեջանին ընդդեմ ԼՂ հայությանը, որն ի վերջո նույնպես ենթարկվեց ցեղասպանության, երբ 2020-ական թվականների սկզբին իսրայելական զենքով զինված ադրբեջանցիների կողմից դուրս մղվեց իր պատմական բնօրրանից։
«Նեթանյահուն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հիշեց այն ժամանակ, երբ իր գլխին զգաց Թուրքիայի բռունցքը կոնկրետ Գազայի հարցում, հետևաբար նրա քայլից որևէ ակնկալիք չպետք է ունենալ»,- պնդեց մեր զրուցակիցը։
Քաղաքագետն անդրադարձավ ևս մեկ կարևոր հանգամանքի՝ նշելով, որ եթե միջազգային հանրությունը ցանկանում էր, որպեսզի ցեղասպանության ենթարկված ժողովրդին տրվեր փոխհատուցում, ապա պետք է հասներ ԼՂ  հայության ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանն ու ճանաչմանը, մինչդեռ հենց նույն ցեղասպանության ճանաչման հարցով կուրծք ծեծող գերտերությունները՝ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը դարձան ԼՂ-ի հայության գողգոթայի լուռ ականատեսները՝ չմտածելով տեղաբնակ հայերին փոխհատուցելու մասին, ինչն իսկապես կարող էր լինել ցեղասպանության ենթարկված ժողովրդի վնասների թեկուզ մի աննշան փոխհատուցում։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ինքն անձամբ՝ որպես Իսրայելի վարչապետ, ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը։ Իսրայելի վարչապետն այդ մասին ասել է լրագրող  Պատրիկ Բեթ-Դեյվիդին տված հարցազրույցում։
Չնայած Իսրայելի վարչապետը հայտարարել է, թե իբր Քնեսեթը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև է ընդունել, իրականում իսրայելցի տարբեր պատգամավորների կողմից բազմիցս Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու վերաբերյալ բանաձևեր են ներկայացվել, այդ թվում՝ 2018 և 2021 թվականներին, սակայն բոլոր դեպքերում դրանք մերժվել են։

Нетаньяху вспомнил о признании Геноцида армян лишь тогда, когда почувствовал на своей голове кулак Турции: анализ политолога
Политолог Гарик Керян считает, что признание Геноцида армян со стороны премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, хотя и является интересным событием, но оно не может оказать существенного влияния на внешнюю политику Израиля, израильско-армянские отношения, израильско-азербайджанское и израильско-турецкое сотрудничество.
В интервью “Арменпресс” Гарик Керян коснулся позиции премьер-министра Израиля и обстоятельств, сопутствовавших его шагу в признании Геноцида армян.
“В любом случае, никто из израильских лидеров ранее не делал столь чётких заявлений. Но почему Нетаньяху сделал такое заявление именно сейчас? Причина - военные действия израильской армии в секторе Газа и кризисная ситуация, длящаяся уже более года, в которой Турция занимает довольно выраженную антиизраильскую позицию. Эрдоган критикует Нетаньяху, и уровень этой критики достиг того, что Турция официально обвиняет Израиль в совершении геноцида в секторе Газа”, - отметил Керян.
По его мнению, Нетаньяху сделал это заявление, чтобы лишить Турцию морального права обвинять виновных в геноциде, совершённом против другого народа.
“Таким образом, премьер-министр Израиля призывает турецкую сторону оглянуться на собственную историю. Признала ли Турция совершённый ею Геноцид армян, греков и других народов? Выплатила ли она компенсацию за то, что сейчас обвиняет Израиль? Здесь существенное значение имеет тот факт, что Турция - первое государство в истории, совершившее геноцид, и подобное обвинение в её адрес также подразумевает поддержку мирового еврейского лобби. Однако было бы наивно полагать, что за всем этим последуют серьёзные события в процессе международного признания Геноцида армян. Также не стоит ожидать, что Турция расстроится обеднеет от этого заявления и пойдёт на уступки в отношениях с Арменией”, - уточнил наш собеседник.
По словам Керяна, резолюции, обращения и заявления - это одно, а реальная политика - совершенно другое.
“Существует несколько форм признания: на парламентском, правительственном уровне, от простого признания до осуждения. Спустя 110 лет после Геноцида армян всё ещё сложно сказать, какая форма признания геноцида более эффективна и осуществима. Любое признание имеет либо морально-психологическое, либо пропагандистское значение, либо оно в определённом смысле, направлено на оказание давления на Турцию. И это будет продолжаться до тех пор, пока Турция не признает Геноцид. Но это также нереально, поскольку государство, совершившее геноцид, должно выплатить компенсацию, а Турция до сих пор не признала его преступления, опасаясь, что процесс признания повлечёт за собой серьёзные экономические и территориальные вызовы”, - подчеркнул политолог.
Он считает, что факт признания Геноцида армян был предметом спекуляций со стороны некоторых стран, и он восходит к концу 19-го века. Например, массовые убийства, совершенные султаном Абдул-Гамидом, великие державы использовали просто для защиты своих интересов в Турции и оказания давления на Турцию, причем так было всегда, и не имеет значения, кто управлял страной - Абдул-Хамид, младотурки, кемалисты или нынешнее правительство.
“Смотрите, Турция выбрала путь евроинтеграции, но с 1980-х годов не может получить статус кандидата в члены ЕС, поскольку каждый раз к ней предъявляются разные требования, а порой ставится и вопрос Геноцида армян. Но это делается не с целью восстановления исторической справедливости, а с целью лишить Турцию перспективы членства в ЕС, эксплуатируя попутно вопросы признания Геноцида и выплаты компенсаций армянам. Поэтому неуместно возлагать серьёзные надежды на тот факт, что та или иная страна признала Геноцид армян”, - заявил Керян.
“Нетаньяху вспомнил о признании геноцида, когда почувствовал на себе удар Турции именно в вопросе Газы, поэтому нам не следует возлагать на это никаких ожиданий”, - подчеркнул наш собеседник.
Политолог коснулся ещё одного важного обстоятельства, отметив, что если международное сообщество хотело, чтобы народ, подвергшийся геноциду, получил компенсацию, оно должно было добиться реализации и признания права на самоопределение армян Нагорного Карабаха, в то время как сверхдержавы, бившие себя в грудь по вопросу признания того же геноцида - Франция, США и Россия - стали молчаливыми свидетелями Голгофы армян Нагорного Карабаха, не думая о компенсации местному армянству, которая действительно могла бы стать хотя бы небольшой компенсацией за потери, понесённые народом, подвергшимся геноциду.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что лично он, как премьер-министр Израиля, признаёт Геноцид армян. Об этом премьер-министр Израиля заявил в интервью журналисту Патрику Бет-Давиду.
Хотя премьер-министр Израиля заявил о якобы принятии Кнессетом резолюции о признании Геноцида армян, на самом деле резолюции об официальном признании Геноцида армян неоднократно вносились различными израильскими депутатами, в том числе в 2018 и 2021 годах, но во всех случаях они были отклонены.