Հայաստան-Թուրքիա երկխոսությունը հասունացել է այնքան, որ երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն. Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կարծում է, որ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսությունը հասունացել է բավարար չափի, որպեսզի երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն և սահմանն ամբողջությամբ բացվի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԳ նախարարն այդ մասին ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ պատասխանելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին։
«Թուրքիա-Հայաստան երկխոսությունը հասունացել է բավարար չափի, որպեսզի զուգահեռ այն գործընթացներին, որոնք տեղի են ունենում, լինի նաև ամբողջական վերջնարդյունքը, այն է՝ երկու երկիրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանի ամբողջական բացումը։ Այստեղ վեճ չկա, և մենք սա Թուրքիայի մեր գործընկերներին էլ ենք ասում»,- ասել է Միրզոյանը։

Диалог между Арменией и Турцией достиг той степени, что между странами можно будет установить дипломатические отношения: Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян считает, что армяно-турецкий диалог достаточно созрел для установления дипломатических отношений между двумя странами и полного открытия границы.
Как передает “Арменпресс”, министр иностранных дел Армении заявил это на заседании комиссии Национального Собрания по внешним связям, представляя отчет о деятельности МИД за 2025 год. Он ответил на вопрос депутата от фракции “Айастан” Национального Собрания Гегама Манукяна.
“Диалог Турция-Армения достиг достаточной степени, чтобы происходящие процессы привели к полному результату, а именно к установлению дипломатических отношений между двумя странами и полному открытию границы. Это не оспаривается, и мы говорим об этом и нашим турецким коллегам”, — сказал Мирзоян.