ԱՄՆ-ն քննարկում է Մերձավոր Արևելքում հազարավոր զինվորների տեղակայման հարցը. Reuters
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը քննարկում է Մերձավոր Արևելքում հազարավոր ամերիկացի զինվորների տեղակայելու հարցը, քանի որ ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստվում են Իրանի դեմ իրենց ռազմական արշավի հնարավոր հաջորդ քայլերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնյայի և թեմային ծանոթ երեք անձանց։
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն դիտարկում է գործողությունների ընդլանումը, հետևաբար, զորքերի տեղակայումը կարող է Թրամփին լրացուցիչ տարբերակներ տրամադրել։
Այդ տարբերակները ներառում են Հորմուզի նեղուցով նավթատար լցանավերի անվտանգ անցման ապահովումը: Ըստ աղբյուրների՝ այս առաքելությունը հիմնականում կիրականացվի ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերի միջոցով: Սակայն նեղուցի անվտանգության ապահովումը կարող է նաև նշանակել ԱՄՆ զորքերի տեղակայում Իրանի ափամերձ գծում, ասել են չորս աղբյուրներ, այդ թվում՝ երկու ամերիկացի պաշտոնյաներ:
Թրամփի վարչակազմը նաև քննարկել է Իրանի նավթի արտահանման գլխավոր կենտրոն հանդիսացող Խարգ կղզի ցամաքային ուժեր ուղարկելու տարբերակներ, ասել են թեմային ծանոթ երեք անձինք և երեք ամերիկացի պաշտոնյաներ: Պաշտոնյաներից մեկն ասել է, որ նման գործողությունը շատ ռիսկային կլինի. Իրանի հրթիռները և անօդաչու թռչող սարքերը կարող են հասնել կղզի:
ԱՄՆ-ն մարտի 13-ին հարվածներ է հասցրել Խարգ կղզում տեղակայված ռազմական թիրախներին։
ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյաները նաև քննարկել են ամերիկյան ուժեր տեղակայելու հարցը՝ բարձր հարստացված ուրանի պաշարները հսկելու համար։ Այնուամենայնիվ, Սպիտակ տան պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ առայժմ ցամաքային ուժեր Իրան ուղարկելու մասին որոշում կայացված չէ, սակայն նախագահ Թրամփը ոչ մի տարբերակ չի բացառում։
Հաջորդ շաբաթ Մերձավոր Արևելք կհասնի 2000 ծովային հետևակայինից բաղկացած ստորաբաժանում։
Ըստ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության՝ փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Վաշինգտոնն ավելի քան 7800 հարված է հասցրել և վնասել կամ ոչնչացրել է ավելի քան 120 իրանական նավ։ Ամերիկացի զինծառայողների շրջանում զոհերի թիվը հասել է 13-ի, 200-ը վիրավորվել է։
Իրանում ամերիկա-իսրայելական գործողությունների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 1300-ը, Իսրայելում զոհվել է 14 մարդ։

U.S. considers deploying thousands of troops to reinforce operation in Middle East – Reuters
U.S. President Donald Trump's administration is considering deploying thousands of U.S. troops to reinforce its operation in the Middle East, as the U.S. military prepares for possible next steps in its campaign against Iran, Reuters reported citing a U.S. official ​and three people familiar with the matter who spoke on condition of anonymity.
The deployments could help provide Trump with additional options as he weighs expanding U.S. operations, with the Iran war well into its third week.
Those options ‌include securing safe passage for oil tankers through the Strait of Hormuz, a mission that would be accomplished primarily through air and naval forces, the sources said, according to Reuters. But securing the Strait could also mean deploying U.S. troops to Iran's shoreline, four sources told Reuters, including two U.S. officials.
The Trump administration has also discussed options to send ground forces to Iran's Kharg Island, the hub for 90% of Iran's oil exports, the three people familiar with the matter and three U.S. ​officials said, according to Reuters. One of the officials said such an operation would be very risky. Iran has the ability to reach the island with missiles and drones.
Trump administration officials have also discussed the possibility of deploying U.S. forces to secure Iran's stocks of highly ​enriched uranium, one of the people familiar with the matter said.
The sources did not believe a deployment of ground forces anywhere in Iran was imminent but declined to discuss specifics of U.S. operational planning.
A White House official, speaking on condition of anonymity, said: "There has been no decision to send ground troops at this time, but President Trump wisely keeps all options at his disposal.
"The ​president is focused on achieving all of the defined objectives of Operation Epic Fury: destroy Iran's ballistic missile capacity, annihilate their navy, ensure their terrorist proxies cannot destabilize the region, and guarantee that Iran can never ​possess a nuclear weapon."
The U.S. has carried out more than 7,800 strikes since launching the war on ‌February 28 ⁠and damaged or destroyed more than 120 Iranian vessels so far, according to a factsheet released by the U.S. military.