Մակրոնը հայտնել է Իրաքում ֆրանսիացի զինվորականների շրջանում մեկ զոհի, մի քանի վիրավորի մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դատապարտել է Իրաքյան Քրդստանի մայրաքաղաք Էրբիլի շրջանում տեղի ունեցած հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել է մեկ ֆրանսիացի սպա, և վիրավորվել է մի քանի զինվոր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մակրոնը նշել է X հարթակում գրառման մեջ։
Զոհվածը գլխավոր ենթասպա Առնո Ֆրիոնն է. նա Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի մեկնարկած պատերազմից ի վեր առաջին ֆրանսիացի զոհն է։
«Նրա ընտանիքին և զինակիցներին հայտնում եմ ազգի խորին ցավակցությունն ու համերաշխությունը։ Մեր մի քանի զինվոր վիրավորվել է։ Ֆրանսիան նրանց և նրանց սիրելիների կողքին է», - նշել է նա։
Մակրոնը դատապարտել է տարածաշրջանում «Իսլամական պետության» դեմ 2015 թվականից պայքարող ֆրանսիական ուժերի վրա հարձակումները՝ դրանք անվանելով «անընդունելի»։
«Նրանց ներկայությունն Իրաքում ահաբեկչության դեմ պայքարի խիստ շրջանակի մաս է կազմում։ Իրանում պատերազմը չի կարող արդարացնել նման հարձակումները», - նշել է Մակրոնը։
France 24-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի բանակը մարտի 12-ին հայտարարել է, որ տարածաշրջանում հակաահաբեկչական վարժանքներ անցկացնող վեց ֆրանսիացի զինվոր վիրավորվել է անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով։

Макрон сообщает об одном погибшем французском солдате и нескольких раненых в Ираке
Президент Франции Эммануэль Макрон осудил нападение в Эрбиле, столице иракского Курдистана, в результате которого погиб один французский офицер и несколько солдат получили ранения. По сообщению Арменпресс, Макрон сделал это заявление на платформе X.
Жертвой стал старший унтер-офицер Арно Фрион, первая французская жертва с начала американо-израильской войны против Ирана 28 февраля.
«Я выражаю глубочайшие соболезнования и солидарность нации его семье и товарищам. Несколько наших солдат получили ранения. Франция поддерживает их и их близких», — сказал он.
Макрон осудил нападения на французские силы в регионе, которые с 2015 года ведут борьбу с группировкой «Исламское государство», назвав их «неприемлемыми».
«Их присутствие в Ираке является частью строгой программы борьбы с терроризмом. Война в Иране не может оправдать такие нападения», — заявил Макрон.
По сообщению телеканала France 24, 12 марта французская армия объявила о том, что шесть французских солдат, участвовавших в контртеррористических учениях в регионе, получили ранения в результате атаки беспилотника.