Մակրոնը հայտնել է Իրաքում ֆրանսիացի զինվորականների շրջանում մեկ զոհի, մի քանի վիրավորի մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դատապարտել է Իրաքյան Քրդստանի մայրաքաղաք Էրբիլի շրջանում տեղի ունեցած հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել է մեկ ֆրանսիացի սպա, և վիրավորվել է մի քանի զինվոր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մակրոնը նշել է X հարթակում գրառման մեջ։
Զոհվածը գլխավոր ենթասպա Առնո Ֆրիոնն է. նա Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի մեկնարկած պատերազմից ի վեր առաջին ֆրանսիացի զոհն է։
«Նրա ընտանիքին և զինակիցներին հայտնում եմ ազգի խորին ցավակցությունն ու համերաշխությունը։ Մեր մի քանի զինվոր վիրավորվել է։ Ֆրանսիան նրանց և նրանց սիրելիների կողքին է», - նշել է նա։
Մակրոնը դատապարտել է տարածաշրջանում «Իսլամական պետության» դեմ 2015 թվականից պայքարող ֆրանսիական ուժերի վրա հարձակումները՝ դրանք անվանելով «անընդունելի»։
«Նրանց ներկայությունն Իրաքում ահաբեկչության դեմ պայքարի խիստ շրջանակի մաս է կազմում։ Իրանում պատերազմը չի կարող արդարացնել նման հարձակումները», - նշել է Մակրոնը։
France 24-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի բանակը մարտի 12-ին հայտարարել է, որ տարածաշրջանում հակաահաբեկչական վարժանքներ անցկացնող վեց ֆրանսիացի զինվոր վիրավորվել է անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով։

French President Emmanuel Macron on Friday condemned ​an attack in Iraqi Kurdistan that killed one French officer and wounded several soldiers in the Erbil region.
Six French soldiers providing counter-terrorism training in the region were wounded in a drone ​attack, ‌France's army said on Thursday, just hours after an Italian base ⁠was also targeted in the area.
France has hundreds of troops based in the Erbil region as part of a ‌broader international coalition to fight Islamic State militants in the area, according to France 24.
In a ⁠post on X, Macron said Chief Warrant Officer Arnaud Frion "died for France" and several French soldiers have been injured in the attack.
“The war in Iran cannot justify such attacks,” Macron said.
France 24 reported that a pro-Iranian group in Iraq warned that French interests "in Iraq and the region" would be "under targeting fire" after the arrival of a French aircraft carrier.
The statement on the Telegram page of the Ashab Alkahf group came as French President Emmanuel Macron announced the death of the French soldier.