Կայուն տեմպով առաջ ենք շարժվել վիզաների ազատականացման ուղղությամբ. ԵՄ հանձնակատար
Հայաստանն ու Եվրամիությունը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի մատյանը բացելուց ի վեր կայուն տեմպով առաջ են շարժվել վիզաների ազատականացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին ասաց ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրունները Երևանում «Վիզաների ազատականացման ուղին. ԵՄ-Հայաստան համագործակցության ամրապնդումը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման շրջանակում» պանելային քննարկման իր բացման խոսքում:
«Այս պահին աշխարհի միակ պետությունն եք, որի հետ մենք ունենք վիզաների ազատականացման երկխոսություն, ինչը բավականին տպավորիչ է: Դա վկայում է այն մասին, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև կապերի ամրապնդումն առաջնահերթություն է: Լավ լուրն այն է, որ կայուն տեմպով առաջ ենք շարժվել վիզաների ազատականացման ուղղությամբ՝ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի մատյանը բացելուց ի վեր, որն անցյալ տարի էր: Այսօր ուրախ եմ ասել, որ լրացուցիչ կառուցողական քայլեր ենք ձեռնարկել»,-ասաց Բրունները:
Գործողությունների ծրագիրը իրականացնելու քաղաքական կամքը, ըստ նրա, երկու կողմում էլ կա: Նա շեշտեց՝ Հայաստանի իշխանություններն արձագանքում են ծրագրով նախանշված առաջին հենանիշներին, օրինակ՝ փաստաթղթերի անվտանգության մասով, միգրացիայի կառավարման մասով: Բրունները նկատեց՝ շուտով հայաստանցիների համար հասանելի կդառնան կենսաչափական անձնագրերը և նոր նույնականացման քարտերը: Դա ազատ ճանապարհորդությունների համար պարտադիր պայման է ԵՄ շրջանակում: Ըստ նրա՝ այդ կերպ նաև Հայաստանի սահմանների կառավարումն է կատարելագործվում: Հանձնակատարը նկատեց՝ Հայաստանը շարունակում է առաջ շարժվել նաև այլ բարեփոխումների ուղղությամբ, շատ բարեփոխումներ ընթացքի մեջ են:
«Յուրաքանչյուր քայլի համար ԵՄ-ն ձեր կողքին կլինի: Օրինակ՝ Frontex-ը պատրաստ է մասնակցել, աջակցել Հայաստանի սահմանապահ ծառայությանը... Այս ամենը հնարավոր չէր լինի, եթե չլիներ Հայաստանի իշխանությունների հանձնառությունը»,-ասաց նա՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ իշխանություններին:
Հանձնակատարը նշեց նաև որոշ երկրների կողմից ստացվող տեխնիկական աջակցության մասին, օրինակ՝ Լիտվայից, Ֆինլանդիայից, Լատվիայից, Շվեդիայից:
«Դա վկայում է այն մասին, որ յուրաքանչյուր մակարդակում մենք ունենք կամք, եռանդ, լիցքեր, որ Հայաստանն ավելի մոտ դարձնենք ԵՄ-ին: Այդքանով հանդերձ մենք դեռ պետք է շարունակենք աշխատանքը: Միշտ բարելավման տեղ կա, միշտ անելիք կա, և բոլորը որոշակի դերակատարում այդ հարցում պետք է ունենան»,-ասաց հանձնակատարը:
Նա նշեց՝ իրենց նպատակն է, որ մեծ թվով որակյալ դիմումներ լինեն շենգենյան վիզաների համար, կարևոր է նաև դիմումների որակը: Հանձնակատարը նշեց՝ քաջատեղյակ է, որ կուտակումներ կան այս առումով, որոշ դիմողներ ստիպված են ավելի երկար սպասել, որոշ հյուպատոսություններ Երևանում չափազանց երկար են քննում դիմումները: «Հավատացած եղեք, որ մենք այս հարցին շատ լուրջ ենք վերաբերվում և աշխատում, որ բարելավենք իրավիճակը: Արդեն բարելավումները տեսանելի են»,-նշեց նա:

Стабильными темпами движемся к либерализации визового режима: еврокомиссар
Армения и Европейский союз неуклонно движутся к либерализации визового режима с момента запуска Плана действий по либерализации визового режима. Как сообщает Арменпресс, об этом в своем вступительном слове на панельной дискуссии «Путь к либерализации визового режима: укрепление сотрудничества между ЕС и Арменией в рамках реализации Плана действий по либерализации визового режима» сказал комиссар ЕС по внутренним делам и миграции Магнус Бруннер․
«В настоящее время вы единственная страна в мире, с которой у нас ведется диалог по либерализации визового режима, что весьма впечатляет. Это показывает, что укрепление связей между ЕС и Арменией является приоритетом. Хорошая новость заключается в том, что мы неуклонно продвигаемся к либерализации визового режима с момента открытия Плана действий по либерализации визового режима в прошлом году. Сегодня я рад сообщить, что мы предприняли дополнительные конструктивные шаги», — сказал Бруннер.
По его словам, политическая воля к реализации Плана действий существует с обеих сторон. Он подчеркнул, что власти Армении реагируют на поставленные в плане первые задачи, например, в плане безопасности документов и управления миграцией. Бруннер отметил, что вскоре армянам будут доступны биометрические паспорта и новые удостоверения личности. Это является необходимым условием для свободного передвижения внутри ЕС. По его словам, это также улучшает пограничный контроль в Армении. Комиссар отметил, что Армения продолжает продвигаться вперед с другими реформами, и многие из них уже ведутся.
«ЕС будет на вашей стороне на каждом шаге. Например, Frontex готов участвовать, поддерживать Пограничную службу Армении… Все это было бы невозможно без приверженности властей Армении», — сказал он, выразив благодарность армянским властям.
Еврокомиссар также коснулся технической помощи, полученную от ряда стран, например, от Литвы, Финляндии, Латвии, Швеции.
«Это свидетельствует о том, что на каждом уровне у нас есть воля, энергия, мотивация приблизить Армению к ЕС. Несмотря на все это, нам все еще нужно продолжать работу. Всегда есть место для совершенствования, всегда есть что делать, и каждый должен сыграть свою роль в этом вопросе», — сказал еврокомиссар.
Он отметил, что их цель — получить большое количество качественных заявлений на шенгенские визы, и качество этих заявлений также имеет важное значение. Комиссар отметил, что ему хорошо известно о наличии задержек в этом отношении, некоторым заявителям приходится ждать дольше, некоторые консульства в Ереване слишком долго обрабатывают заявления.
«Будьте уверены, что мы очень серьезно относимся к этому вопросу и работаем над улучшением ситуации. Улучшения уже видны», — отметил он.