Ռումինիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել երկրում ԱՄՆ տեխնիկայի և զորքերի տեղակայմանը
Ռումինիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել նախագահ Նիկուշոր Դանի առաջարկությանը երկրում ԱՄՆ տեխնիկայի և զինծառայողների ժամանակավոր տեղակայման վերաբերյալ՝ Իրանում գործողություններին աջակցելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է Agerpres գործակալությունը։
Որոշմանը կողմ է քվեարկել 272 խորհրդարանական, դեմ՝ 18-ը, հինգը ձեռնպահ է մնացել։
Ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Ջորջե Սիմիոնն իր ելույթում նշել է, որ որոշումը «կայացվել է հապճեպ և վնաս կհասցնի (ռումինացի) ժողովրդի ճակատագրին»։
Ռումինիայի պաշտպանության բարձրագույն մարմինը մարտի 11-ին հավանություն էր տվել Միացյալ Նահանգների խնդրանքին՝ ավելացնելու իր զորքերի ներկայությունը և օգտագործելու Ռումինիայի ավիաբազաներն՝ Իրանում և Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողություններին նպաստելու համար։
Ռումինիայի նախագահ Նիկուսոր Դանը հայտնել էր, որ սա թույլ կտա ժամանակավորապես տեղակայել զորքեր և ռազմական սարքավորումներ ինքնաթիռների լիցքավորման և պաշտպանական այնպիսի սարքավորումների համար, ինչպիսիք են արբանյակային կապի և մոնիթորինգի սարքավորումները։

Румынский парламент одобрил размещение американских войск и техники в стране
Румынский парламент одобрил предложение президента Никушора Дана о временном размещении американских войск и техники в стране для поддержки операций в Иране. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Agerpres.
За решение проголосовали 272 парламентария, против — 18, воздержались — 5.
Лидер оппозиционной партии Джордже Симион в своем выступлении отметил, что решение «было принято поспешно и нанесет вред судьбе (румынского) народа».
Высший оборонный орган Румынии 11 марта одобрил запрос США на увеличение военного присутствия и использование румынских авиабаз для поддержки военных операций в Иране и на Ближнем Востоке.
Президент Румынии Никушор Дан заявил, что это позволит временно разместить войска и военную технику для дозаправки самолетов и оборонного оборудования, такого как спутниковая связь и оборудование для мониторинга.