Պետքարտուղարությունն ԱՄՆ դիվանագետների մի մասին հրաման է տվել է հեռանալ Սաուդյան Արաբիայից
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը Սաուդյան Արաբիայում աշխատող ամերիկացի դիվանագետների և այլ պետական ծառայողների մի մասին հրաման է տվել հեռանալ թագավորությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից տարածված ծանուցման մեջ։
Ինչպես հետևում է փաստաթղթից, ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև մարտական գործողությունների պատճառով «Պետքարտուղարությունն ԱՄՆ պետական ծառայողներին, որոնք կատարում են ոչ արտակարգ խնդիրներ, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամներին հրաման է տվել հեռանալ Սաուդյան Արաբիայից՝ անվտանգության սպառնալիքների պատճառով»։
ԱՄՆ իշխանություններն ավելի վաղ իրենց քաղաքացիներին խորհուրդ են տվել վերանայել Սաուդյան Արաբիա այցելելու հնարավոր ծրագրերն՝ Իրանի կողմից հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման սպառնալիքի պատճառով:

The US State Department said it ordered “non-emergency U.S. government employees and U.S. government employee family members” to leave Saudi Arabia.
“On March 8, 2026, the Department of State ordered non-emergency U.S. government employees and U.S. government employee family members to leave Saudi Arabia due to safety risks,” the U.S. government said in its travel advisory for Saudi Arabia.
The U.S. State Department has advised U.S. citizens to reconsider travel to Saudi Arabia due to safety risks amid Iranian strikes.