Պետքարտուղարությունն ԱՄՆ դիվանագետների մի մասին հրաման է տվել է հեռանալ Սաուդյան Արաբիայից
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը Սաուդյան Արաբիայում աշխատող ամերիկացի դիվանագետների և այլ պետական ծառայողների մի մասին հրաման է տվել հեռանալ թագավորությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից տարածված ծանուցման մեջ։
Ինչպես հետևում է փաստաթղթից, ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև մարտական գործողությունների պատճառով «Պետքարտուղարությունն ԱՄՆ պետական ծառայողներին, որոնք կատարում են ոչ արտակարգ խնդիրներ, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամներին հրաման է տվել հեռանալ Սաուդյան Արաբիայից՝ անվտանգության սպառնալիքների պատճառով»։
ԱՄՆ իշխանություններն ավելի վաղ իրենց քաղաքացիներին խորհուրդ են տվել վերանայել Սաուդյան Արաբիա այցելելու հնարավոր ծրագրերն՝ Իրանի կողմից հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման սպառնալիքի պատճառով:

Госдепартамент США велел некоторым американским дипломатам покинуть Саудовскую Аравию
Госдепартамент США распорядился, чтобы некоторые американские дипломаты и другие государственные служащие, работающие в Саудовской Аравии, покинули королевство. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в распространенном уведомлении Госдепартамента США.
Как следует из документа, в связи с военными действиями между США и Ираном «Госдепартамент распорядился, чтобы государственные служащие США, выполняющие несрочные задачи, а также члены их семей покинули Саудовскую Аравию из-за угроз безопасности».
Ранее власти США рекомендовали своим гражданам пересмотреть возможные планы посещения Саудовской Аравии из-за угрозы применения Ираном ракет и беспилотников.