Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է Իրանի դեմ գործողություններում Թրամփի լիազորությունները սահմանափակելու մասին բանաձևը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է բանաձևը, որով առաջարկվում էր սահմանափակել նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Իրանում պատերազմ վարելու լիազորությունները՝ առանց Կոնգրեսի հաստատման:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ The Hill պարբերականը հաղորդում է, որ 212 օրենսդիր կողմ է քվեարկել բանաձևին, 219-ը՝ դեմ։
Նշվում է, որ բանաձևին աջակցել է Հանրապետական կուսակցությունից միայն երկու ներկայացուցիչ՝ Թոմաս Մեսին և Ուորեն Դևիդսոնը։ Դրա հետ մեկտեղ չորս դեմոկրատ մերժել է այն։
Կոնգրեսում հանրապետականների ճնշող մեծամասնությունը պաշտոնապես աջակցում է Սպիտակ տան գործողություններին։ Նրանք այն կարծիքին են, որ Թրամփը, ինչպես ցանկացած այլ նախագահ, իրավունք ունի, պատերազմական լիազորությունների մասին օրենքին համապատասխան, սահմանափակ ռազմական հարվածներ հասցնել՝ առանց Կոնգրեսի պաշտոնական թույլտվության։
Ավելի վաղ բանաձևի նախագիծը մերժել էր Սենատը։
Իրանում Թրամփի հնարավորությունների սահմանափակմանն աջակցող սենատորների առաջարկը հիմնված է 1973 թվականին ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունված պատերազմական լիազորությունների մասին բանաձևի վրա։ Այն սահմանում է, որ նախագահը պարտավոր է բոլոր դեպքերում, երբ դա հնարավոր է, խորհրդակցել Կոնգրեսի հետ՝ նախքան արտասահմանում ռազմական գործողություններ սկսելը։ Իրանի դեպքում նման խորհրդակցություններ չեն եղել։

Палата представителей США отклонила резолюцию об ограничении полномочий Трампа в действиях против Ирана
Палата представителей США отклонила резолюцию, которая ограничивала бы полномочия президента Дональда Трампа по ведению войны против Ирана без одобрения Конгресса.
Как передает “Арменпресс”, газета The Hill сообщает, что за резолюцию проголосовали 212 законодателей, против — 219.
Отмечается, что резолюцию поддержали только два представителя от Республиканской партии, Томас Мэсси и Уоррен Дэвидсон. При этом четыре демократа её отклонили.
Подавляющее большинство республиканцев в Конгрессе официально поддерживают действия Белого дома. Они считают, что Трамп, как и любой другой президент, имеет право, в соответствии с Законом о военных полномочиях, наносить ограниченные военные удары без официального разрешения Конгресса.
Ранее Сенат также отклонил проект резолюции.
Предложение сенаторов, поддерживающих ограничения Трампа в отношении Ирана, основано на Законе о военных полномочиях, принятом Конгрессом США в 1973 году. В нём говорится, что президент должен по возможности консультироваться с Конгрессом, прежде чем предпринимать военные действия за рубежом. В случае с Ираном таких консультаций не было.