ԱՄՆ Սենատը մերժել է Իրանի դեմ պատերազմը դադարեցնելու մասին օրինագիծը
ԱՄՆ Սենատում Հանրապետական կուսակցության անդամները մերժել են բանաձևը, որը կոչ էր անում Միացյալ Նահանգների վարչակազմին արգելել Իրանի դեմ ռազմական ուժի կիրառումն առանց օրենսդիր մարմնի թույլտվության: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությունը, բանաձևին կողմ է քվեարկել 47 պատգամավոր, դեմ՝ 53-ը։
Հանրապետականների կողմից վերահսկվող վերին պալատում բանաձևն ընդունելու համար անհրաժեշտ էր օրենսդիրների պարզ մեծամասնությունը։
Պատերազմական լիազորությունների մասին բանաձևը օրենսդիրներին հնարավորություն էր տալիս պահանջել Կոնգրեսի կողմից հաստատում՝ նախքան որևէ հետագա հարձակում իրականացնելը:
Քվեարկությունից առաջ ասաց Սենատի դեմոկրատական ​​​​առաջնորդ Չակ Շումերը նշել էր․ «Այսօր յուրաքանչյուր սենատոր կընտրի, թե որ կողմում է կանգնած: Արդյոք կանգնած եք Մերձավոր Արևելքում հավերժական պատերազմներից հոգնած ամերիկացի ժողովրդի կողքին, թե՞ Դոնալդ Թրամփի և Փիթ Հեգսեթի կողքին, ովքեր մեզ գլխիվայր շպրտում են մեկ այլ պատերազմի մեջ»:
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Հեգսեթը նախօրեին հայտարարել էր, որ Իրանի դեմ սկսված պատերազմը կարող է շարունակվել ութ շաբաթ՝ ավելի երկար, քան կանխատեսել էր ԱՄՆ նախագահ Թրամփը։

The legislation, known as a war powers resolution, failed on a 47-53 vote tally. The vote fell mostly along party lines, though Republican Sen. Rand Paul of Kentucky voted in favor and Democratic Sen. John Fetterman of Pennsylvania voted against, according to the report.
The war powers resolution gave lawmakers an opportunity to demand congressional approval before any further attacks are carried out.
Underscoring the gravity of the moment, Democratic senators filled the Senate chamber and sat at their desks as the voting got underway. Typically, senators step into the chamber to cast their vote, then leave, The Associated Press reported.
“Today every senator — every single one — will pick a side,” Senate Democratic Leader Chuck Schumer said before the vote. “Do you stand with the American people who are exhausted with forever wars in the Middle East or stand with Donald Trump and Pete Hegseth as they bumble us headfirst into another war?”
Sen. John Barrasso, second in Senate Republican leadership, said during the debate that GOP senators were sending a message that Democrats are wrong for forcing a vote on the war powers resolution.