ԱՄՆ-ն սկսել է չարտերային թռիչքները Մերձավոր Արևելքից իր քաղաքացիներին տեղափոխելու նպատակով
Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ մեկնարկել են չարտերային թռիչքներ ԱՄՆ այն քաղաքացիների համար, ովքեր Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր մնացել են Մերձավոր Արևելքում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պետդեպարտամենտից տեղեկացրել են, որ արդեն իսկ մեկ ինքնաթիռ դուրս է եկել Մերձավոր Արևելքի տարածքից՝ ամերիկացիներին տուն բերելով։
Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ, սակայն, նշված չէ, թե որ երկրի տարածքից է թռել ինքնաթիռը։ Ամերիկյան կողմը հայտնել է, որ առաջիկայում կլինեն նոր չվերթներ՝ կոչ անելով Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, Կատարում, Սաուդյան Արաբիայում և Իսրայելում գտնվող ամերիկացիներին կապ հաստատել իրենց հետ։

США запускают чартерные рейсы для эвакуации своих граждан с Ближнего Востока
Госдепартамент США объявил о запуске чартерных рейсов для эвакуации граждан США, оказавшихся в затруднительном положении на Ближнем Востоке с начала военных действий против Ирана.
Как передает “Арменпресс”, Госдепартамент заявил, что один самолет уже вылетел с Ближнего Востока, доставив американцев домой.
Однако в заявлении Госдепартамента не уточняется, из какой страны вылетел самолет. Сообщается, что другие рейсы будут возможны в ближайшее время. Граждан СДША, находящихся в Объединенных Арабских Эмиратах, Катаре, Саудовской Аравии и Израиле, призывают оставаться на связи.