ԱՄՆ պետքարտուղարն անընդունելի է համարել հարձակումները Թուրքիայի տարածքի վրա
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ թուրքական տարածքում Իրանից արձակված բալիստիկ հրթիռի վնասազերծումից հետո։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է պետքարտուղարության կայքը։
«ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ՝ քննարկելու վերջին զարգացումներն Իրանում և ամբողջ Մերձավոր Արևելքում: Պետքարտուղարը արտգործնախարարին ասել է, որ Թուրքիայի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակումները անընդունելի են և հայտնել է Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունը: Երկու առաջնորդներն էլ վերահաստատել են երկկողմ հարաբերությունների շարունակական ամրապնդումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը մարտի 4-ին հայտարարել էր, որ Իրանից արձակված և Իրաքի ու Սիրիայի օդային տարածքները հատելուց հետո Թուրքիայի օդային տարածք հասած բալիստիկ հրթիռը վնասազերծվել է ՆԱՏՕ-ի հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության ուժերի կողմից։

Госсекретарь США назвал неприемлемыми удары по территории Турции
Госсекретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, чтобы обсудить последние события в Иране и на Ближнем Востоке. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщается на сайте Госдепартамента.
“Госсекретарь отметил, что нападения на суверенную территорию Турции неприемлемы, и выразил полную поддержку США. Собеседники подтвердили дальнейшее укрепление двусторонних отношений”, — говорится в сообщении.
4 марта Министерство обороны Турции объявило, что баллистическая ракета, запущенная из Ирана и вошедшая в воздушное пространство Турции после пересечения воздушного пространства Ирака и Сирии, была перехвачена силами ПВО и противоракетной обороны НАТО.