Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն անցկացնում է ժամանակակից երաժշտության փառատոն
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի  նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն անցկացնում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնը, որը մեկնարկել է փետրվարի 21-ին և կանցկացվի մինչև մարտի 30-ը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, փառատոնային ծրագրում ներառված յոթ համերգներում  ներկայացվում են 20-րդ դարի, ինչպես նաև՝ արդի անվանի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, այդ թվում՝ համաշխարհային և հայաստանյան պրեմիերաներ։
Փառատոնի բացման համերգի ընթացքում տեղի է ունեցել Վիգ Զարթմանի Դաշնամուրի կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան։ Ստեղծագործությունը  Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրել է անվանի դաշնակահար Աշոտ Խաչատուրյանը։ Երեկոյի ընթացքում հնչել է նաև Ալեքսանդր Աճեմյանի Տոնական նախերգանքը։ Ի նշանավորումն Ջոն Տեր-Թադևոսյանի 100-ամյա հոբելյանի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կատարել է կոմպոզիտորի 4-րդ սիմֆոնիան, որը տասնամյակներ շարունակ չէր հնչել հայկական բեմում։
Փառատոնի շրջանակում կայացել է նաև ժամանակակից հայտնի թավջութակահար Մարիո Բրունելլոյի մենահամերգը։ Նա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի ռեզիդենտ արտիստն է և հայ հանդիսատեսին ներկայացրել է «Բախ-Վայնբերգ» համերգային ծրագիրը։
Փառատոնային ծրագրի հաջորդ համերգային ծրագրում հնչել են Գեղունի Չթչյանի «Բարի լույս» նախերգանքը, Արթուր Ահարոնյանի «Բալլադ Ջոնաթանի մասին» սիմֆոնիկ պոեմը, որը  գրվել է Ռիչարդ Բախի «Ջոնաթան Լևինգսթոն ճայը» գրական երկի հիման վրա։ Նվագախումբը ներկայացրել է նաև Էդուարդ Հայրապետյանի «Կորուսյալ օդապարիկ» ստեղծագործությունը՝ գրված լարային նվագախմբի համար։ Հնչել է նաև Մեչիսլավ Վայնբերգի Թավջութակի կոնցերտը,  որը Հայաստանում կատարվել է առաջին անգամ (մենակատար՝ Մարիո Բրունելլո)։
Ժամանակակից երաժշտության փառատոնի հաջորդ համերգը տեղի կունենա մարտի 5-ին դիրիժոր՝ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի հաղթող Ֆերնանդո Օսկար Գաջին, մենակատար՝ Հեղինե Ռափյան (դաշնամուր)։
Փառատոնային մյուս համերգները տեղի կունենան մարտի 16-ին, 17-ին և 30-ին:
Ժամանակակից երաժշտության փառատոնը հիմնադրել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը՝ հայ դասական և արդի կոմպոզիտորական արվեստն ունկնդրին ներկայացնելու և հանրահռչակելու առաքելությամբ։
Ժամանակակից երաժշտության փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հետ համատեղ։ Փառատոնի ռազմավարական գործընկերն է GTB Holdings ընկերությունը։
Փառատոնի գլխավոր նպատակն է հայ կոմպոզիտորական արվեստի ժառանգության պահպանումը։ Այդ նպատակով իրականացվում են հայ կոմպոզիտորական արվեստի ճանաչողության բարձրացմանն ուղղված մի շարք աշխատանքներ՝ սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների ձայնագրում, տեսագրում և միջազգային հարթակներում թողարկում, նոտաների թվայնացում և հրատարակում:

Государственный симфонический оркестр Армении проводит Фестиваль современной классической музыки
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Государственный симфонический оркестр Армении проводит в Ереване Фестиваль современной классической музыки, который открылся 21 февраля и продлится до 30 марта. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение Министерства образования, науки, культуры и спорта в программе фестиваля семь концертов, на которых будут представлены произведения известных композиторов XX века, а также современные произведения, включая мировые и армянские премьеры.
На открытии фестиваля состоялась мировая премьера Концерта для фортепиано с оркестром Вига Зартмана. Произведение исполнил известный пианист Ашот Хачатурян с Государственным симфоническим оркестром Армении под управлением дирижера Сергея Смбатяна. Также прозвучала Праздничная увертюра Александра Ачемяна. В честь 100-летия Джона Тер-Тадевосяна Государственный симфонический оркестр Армении исполнил 4-ю симфонию композитора, которая десятилетиями не исполнялась на армянской сцене.
В рамках фестиваля также прошел сольный концерт известного виолончелиста Марио Брунелло. Он – постоянный исполнитель 20-го юбилейного концертного сезона Армянского государственного симфонического оркестра. Артист представил армянской публике программу “Бах-Вайнберг”.
Следующая концертная программа фестиваля включала увертюру “Доброе утро” Гегуна Чтчян и симфоническую поэму Артура Аароняна “Баллада о Джонатане” по мотивам повести Ричарда Баха “Чайка по имени Джонатан Левингстон”. Оркестр также исполнил произведение Эдуарда Айрапетяна “Потерянный воздушный шар”, написанное для струнного оркестра. Также прозвучал Концерт для виолончели с оркестром Мечислава Вайнберга, впервые исполненный в Армении (солист: Марио Брунелло).
Следующий концерт Фестиваля современной музыки состоится 5 марта. Дирижер: Фернандо Оскар Гаджи, победитель Международного конкурса имени Хачатуряна, солистка: Гегин Рапян (фортепиано).
Другие концерты фестиваля состоятся 16, 17 и 30 марта.
Фестиваль современной классической музыки был основан Сергеем Смбатяном, художественным руководителем и главным дирижером Государственного симфонического оркестра Армении, с целью представления и популяризации армянских классических и современных композиторов.
Фестиваль проводится в сотрудничестве с Союзом композиторов Армении. Стратегическим партнером фестиваля является GTB Holdings.
Главная цель фестиваля – сохранение наследия армянского композиторского искусства. С этой целью ведется активная деятельность по повышению осведомленности об армянском композиторском искусстве: записи, видеозаписи симфонических произведений на международных платформах, оцифровка и публикация нот.