Այս պահի դրությամբ զոհերի շրջանում ՀՀ քաղաքացիների լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չկան. ԱԳՆ
Մերձավոր Արևելքի երկրներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները և հյուպատոսական հիմնարկները շարունակում են աշխատել շուրջօրյա արտակարգ ռեժիմով՝ տարանցիկ չվերթների չեղարկման կամ հետաձգման պատճառով այնտեղ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին ցուցաբերելով անհրաժեշտ օժանդակություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
Գերատեսչությունից տեղեկացնում են, որ քննարկումներ են իրականացվում համապատասխան ավիաընկերությունների (այդ թվում՝ FlyOne, FlyDubai, Air Arabia, Qatar Airways) հետ՝ հնարավոր թռիչքների տարբերակներ և դրանց կազմակերպմանը հնարավոր աջակցություն դիտարկելու նպատակով: Համապատասխան քննարկումներ են ընթանում նաև վերաբերելի երկրների գործընկերների հետ՝ անհրաժեշտ գործընթացները դյուրացնելու նպատակով: Իրականացվել է կարիքների գնահատում:
ԱՄԷ-ում դեսպանությունը շարունակում է օպերատիվ կապի մեջ մնալ ԱՄԷ-ում կրթություն ստացող 92 հայ ուսանողների խմբի և համալսարանների ղեկավարության հետ՝ տրամադրելով անհրաժեշտ ցուցումներ ու խորհրդատվություն:
Կան նաև ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք չեն կարողացել վերադառնալ Հայաստան այլ՝ տարածաշրջանից դուրս գտնվող երկրներից՝ տարանցիկ չվերթների չեղարկման պատճառով: Համապատասխան երկրներում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններն անհատական կապի մեջ են այդ քաղաքացիների հետ՝ մինչև ՀՀ վերադառնալը հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
Իրանում և Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունները և հյուպատոսական բաժինները շարունակում են իրենց գործունեությունը։ Այստեղ ՀՀ քաղաքացիների կողմից դիմումների մեծ թիվ չի գրանցվել։
Դեսպանությունների և ԱԳՆ կողմից տրամադրված թեժի գծին ստացված բազմաթիվ զանգերի միջոցով անմիջական պատասխաններ են տրվում ՀՀ քաղաքացիներին հետաքրքրող հարցերին: Տրամադրվում է անհրաժեշտ տեղեկատվություն հնարավոր չվերթների մասով առկա իրավիճակի, հնարավոր փոփոխությունների և տարբերակների վերաբերյալ։
Այս պահի դրությամբ զոհերի շրջանում ՀՀ քաղաքացիների լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չկան։
Տարածաշրջանում գտնվող ՀՀ դեսպանությունների կողմից տարածված կոնտակտային տվյալները.
Իրան. +98 902 0059927
Իսրայել. +972 58 607-0313 (նաև WhatsApp), +972585811144
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ. +971 506144624, +971509367385, Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն. +971 58 567 0993

На данный момент информации о жертвах среди граждан Армении нет: МИД
Дипломатические представительства и консульские учреждения Армении в странах Ближнего Востока продолжают работать в круглосуточном режиме чрезвычайной ситуации, оказывая необходимую помощь гражданам Республики Армения, находящимся там в связи с отменой или задержкой транзитных рейсов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, ведутся переговоры с соответствующими авиакомпаниями (включая FlyOne, FlyDubai, Air Arabia, Qatar Airways) для рассмотрения возможных вариантов полетов и возможной помощи в их организации. Также ведутся соответствующие переговоры с партнерами из соответствующих стран для содействия необходимым процессам. Проведена оценка потребностей.
Посольство в ОАЭ продолжает поддерживать оперативный контакт с группой из 92 армянских студентов, обучающихся в ОАЭ, и администрацией университета, предоставляя необходимые инструкции и консультации.
Также есть граждане Республики Армения, которые не смогли вернуться в Армению из других стран региона из-за отмены транзитных рейсов. Дипломатические представительства Республики Армения, аккредитованные в соответствующих странах, находятся в личном контакте с этими гражданами, чтобы оказать им возможную помощь до их возвращения на Родину.
Посольства и консульские отделы Армении в Иране и Израиле продолжают свою работу. Здесь не наблюдается большого количества обращений от граждан Республики Армения.
На данный момент нет информации о жертвах среди граждан Армении.
Контактная информация посольств Армении в регионе:
Иран: +98 902 0059927
Израиль: +972 58 607-0313 (также WhatsApp), +972585811144
Объединенные Арабские Эмираты: +971 506144624, +971509367385, генеральное консульство Республики Армения в Дубае: +971 58 567 0993