Հայաստանը պատրաստ է աջակցել Կանադայի քաղաքացիներին իր տարածքով Իրանից տարհանելու հարցում
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Անիտա Անանդի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը՝ երկուստեք կարևորելով ճգնաժամային պայմաններում սերտ փոխգործակցությունը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ստեղծված իրավիճակի՝ բանակցությունների և խաղաղ կարգավորման միջոցով հանգուցալուծման հասնելու կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը հայտնել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ըստ անհրաժեշտության աջակցելու ՀՀ տարածքով Կանադայի քաղաքացիների տարհանմանը։

Armenia ready to assist in evacuating Canadian citizens from Iran through its territory
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Canada Anita Anand, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
The interlocutors discussed the situation in the Middle East, with both sides emphasizing the importance of close cooperation in crisis situations.
Minister Mirzoyan stressed the importance of reaching a resolution of the current situation through negotiations and a peaceful settlement.
Minister Mirzoyan expressed Armenia’s readiness to assist, as necessary, in the evacuation of Canadian citizens through the territory of the Republic of Armenia.