Ռուբիոն ակնկալում է Ժնևում արդյունավետ բանակցություններ Իրանի հետ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է դիվանագիտական լուծումներ գտնել Իրանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք վերջ կտրվեն դիվանագիտական ջանքերին, եթե Ժնևում փետրվարի 26-ին կայանալիք բանակցություններն անհաջող լինեն։
«Չեմ կարծում, որ դիվանագիտությունը երբևէ կհանվի օրակարգից։ Նախագահը ցանկանում է դիվանագիտական ​​լուծումներ։ Նա նախընտրում է դրանք՝ ավելին, քան որևէ այլ բան»,- պետքարտուղարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ ասել է Ռուբիոն։ Նա հույս  է հայտնել, որ ժնևյան բանակցություններն արդյունավետ կլինեն։
«Մենք կքննարկենք հարցեր ոչ միայն միջուկային, այլև այլ թեմաների վերաբերյալ։ Սակայն եթե հնարավոր չլինի առաջընթաց գրանցել միջուկային ծրագրում, բարդ կլինի առաջընթաց գրանցել նաև բալիստիկ հրթիռների հարցում»,- նկատել է նա։

Рубио надеется на продуктивные переговоры с Ираном в Женеве
Президент США Дональд Трамп хочет найти дипломатическое решение нормализации отношений с Ираном. Как сообщает «Арменпресс», госсекретарь США Марко Рубио заявил об этом в беседе с журналистами, отвечая на вопрос о том, прекратятся ли дипломатические усилия, если переговоры, которые должны состояться в Женеве 26 февраля, окажутся неудачными.
«Я не думаю, что дипломатия когда-либо будет снята с повестки дня. Президент хочет дипломатических решений. Он предпочитает их всему остальному», - согласно официальному сайту Госдепартамента, сказал Рубио.
Он выразил надежду на то, что женевские переговоры будут продуктивными.
«Мы будем обсуждать вопросы, касающиеся не только ядерной проблемы, но и других тем. Однако, если не удастся добиться прогресса в ядерной программе, будет трудно добиться прогресса и в баллистических ракетах», — отметил госсекретарь США.