Շրջակա միջավայրի նախարարն ու Ղազախստանի դեսպանը քննարկել են COP17 համաժողովին առնչվող հարցերը
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Շրջակա միջավայրի նախարարությունից։
Ողջունելով դեսպանին, նախարարը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների և փոխվստահության վրա հիմնված գործակցության շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով երկկողմ օրակարգի ընդլայնման և ոլորտային գործընկերության խորացման պատրաստակամությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Երևանում նախատեսվող COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ՝ ընդգծելով Ղազախստանի Հանրապետության բարձր մակարդակով մասնակցության կարևորությունը և այդ ուղղությամբ շարունակական համակարգված գործակցության անհրաժեշտությունը։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ջրային ոլորտի կառավարման հիմնախնդիրներին։ Քննարկվել են ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան ջրային կոնվենցիաների շրջանակներում իրականացվող գործողությունների սիներգիային ուղղված մոտեցումները՝ հաշվի առնելով գլոբալ բնապահպանական օրակարգի ներկայիս առաջնահերթությունները։
Դեսպանը ներկայացրել է Ղազախստանի կողմից նախաձեռնվող Միջազգային ջրային կազմակերպության հիմնադրման գաղափարը՝ անդրադառնալով նախաձեռնության նպատակներին և ակնկալվող գործառույթներին։ Քննարկվել են նաև դրա շրջանակում հնարավոր գործակցության հեռանկարները, ներառյալ փորձի փոխանակման, համատեղ ծրագրերի մշակման և կարողությունների զարգացման ուղղությունները։
Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում, ինչպես նաև Սևանա լճի էկոհամակարգի և կենսաբազմազանության պահպանության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ շեշտադրելով դրանց նշանակությունը թե՛ բնապահպանական, թե՛ սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացման տեսանկյունից։
Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկա միջազգային համաժողովներին ու հարթակներին, որոնց շրջանակում հնարավոր կլինի շարունակել երկխոսությունը և վերահաստատել գործակցության առաջնահերթությունները։

Министр окружающей среды Армении и посол Казахстана обсудили связанные с конференцией COP17 вопросы
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Казахстана в Армении Болата Иманбаева.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя посла, министр подчеркнул важность дальнейшего развития основанных на взаимном доверии между Республикой Армения и Республикой Казахстан дружественных отношений и сотрудничества, отметив готовность к расширению двусторонней повестки и углублению отраслевого партнерства.
Стороны обменялись мнениями о подготовительной работе к запланированной в Ереване конференции COP17, подчеркнув важность участия Республики Казахстан на высоком уровне и необходимость непрерывного скоординированного сотрудничества в этом направлении.
Особое внимание было уделено вопросам управления водным сектором. Были обсуждены подходы, направленные на устойчивое управление водными ресурсами, а также синергия действий, осуществляемых в рамках соответствующих конвенций ООН по водным ресурсам, с учетом текущих приоритетов глобальной экологической повестки.
Посол представил идею создания по инициативе Казахстана Международной водной организации, представив цели и ожидаемые функции этой инициативы. Были также обсуждены перспективы возможного сотрудничества в этих рамках, включая обмен опытом, разработку совместных программ и наращивание потенциала.
Министр представил подходы Армении к управлению водными ресурсами, а также работу по сохранению экосистемы и биоразнообразия озера Севан, подчеркнув их важность с точки зрения устойчивого экологического и социально-экономического развития.
Были также затронуты предстоящие международные конференции и платформы, в рамках которых можно будет продолжить диалог и подтвердить приоритеты сотрудничества.