Արաղչին վերահաստատել է խաղաղ միջուկային էներգիա ունենալու Իրանի իրավունքը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Իրանն ունի բոլոր իրավունքները վայելելու խաղաղ միջուկային էներգիան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Արաղչին ասել է CBS հեռուստաալիքի եթերում։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Իրանը պետք է պահանջի երկրի ներսում ուրանի հասրտացման իրավունքը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմական ներկայության աճը՝ Արաղչին ասել է․«Որպես ինքնիշխան երկիր՝ մենք իրավունք ունենք որոշում կայացնել ինքներս մեզ համար»։
«Մենք այս տեխնոլոգիան մշակել ենք ինքներս, մեր գիտնականների կողմից, և այն մեզ համար շատ թանկ է», - նշել է ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ դա իրանցիների արժանապատվության և հպարտության հարցն է, և իրենք չենք պատրաստվում հրաժարվել դրանից։
«Չկա որևէ իրավական պատճառ դա անելու, քանի դեռ ամեն ինչ խաղաղ է, քանի դեռ ամեն ինչ պաշտպանված է գործակալության կողմից»,- շեշտել է նա։
Նա նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի լուծում գտնելու միակ ճանապարհը դիվանագիտությունն է։
«Ռազմական ուժի կուտակման անհրաժեշտություն չկա, և ռազմական ուժի կուտակումը չի կարող օգնել և չի կարող ճնշում գործադրել մեզ վրա», - ասել է նա։
Միջուկային համաձայնագրի բանակցությունների վերաբերյալ նա նշել է, որ իրանցիները դեռևս աշխատում են Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ հատուկ դեսպան Սթիվ Ուիթքոֆի նախագծի առաջարկի վրա:
Արաղչիի խոսքով՝ երբ երկու կողմերը կրկին հանդիպեն փետրվարի 26-ին, «կարող են աշխատել այդ տարրերի վրա, պատրաստել լավ տեքստ և արագ համաձայնության գալ»:
«Եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի մեզ վրա, ապա մենք ունենք բոլոր իրավունքները պաշտպանվելու։
Մեր հրթիռները չեն կարող հարվածել ամերիկյան հողին։ Այնպես որ, ակնհայտ է, որ մենք պետք է ինչ-որ այլ բան անենք։ Մենք պետք է հարվածենք տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան բազային»,- նշել է նա։
ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունները հանդիպել են փետրվարի 17-ին Ժնևում, որտեղ երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ առաջընթաց է գրանցվել։ Նախագահ Թրամփը փետրվարի 20-ին՝ տարածաշրջանում ռազմական մեծ կուտակումների ֆոնին, հայտարարել է, որ քննարկում է Իրանի վրա սահմանափակ ռազմական հարված հասցնելու հարցը՝ նախազգուշացնելով, որ Թեհրանը մի քանի օր ունի իր միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության հասնելու համար։

Арагчи подтвердил право Ирана на мирную ядерную энергию
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Иран имеет полное право на мирную ядерную энергию. Как сообщает «Арменпресс», Арагчи заявил об этом в эфире телеканала CBS.
Отвечая на вопрос о том, должен ли Иран требовать права на обогащение урана внутри страны, учитывая растущее американское военное присутствие в регионе, Арагчи сказал: «Как суверенная страна, мы имеем право решать сами для себя».
«Мы сами разработали эту технологию, нашими учеными, и она очень ценна для нас», — отметил министр иностранных дел ИРИ, добавив, что это вопрос достоинства и гордости для иранского народа, и они не собираются от этого отказываться.
«Нет никаких юридических оснований для этого, пока все происходит мирно, пока все находится под защитой агентства», — подчеркнул он.
Он отметил, что единственный способ найти решение проблемы ядерной программы Ирана — это дипломатия.
«Нет необходимости наращивать военную мощь, и наращивание военной мощи не поможет и не окажет на нас давления», — сказал он.
Что касается переговоров по ядерной сделке, он отметил, что иранцы все еще работают над проектом предложения специального посланника США по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа.
По словам Арагчи, когда стороны снова встретятся 26 февраля, «они смогут поработать над этими элементами, подготовить хороший текст и быстро достичь соглашения».
«Если США нападут на нас, мы имеем полное право защищаться.
Наши ракеты не могут попасть на американскую землю. Поэтому очевидно, что нам нужно сделать что-то другое. Мы должны нанести удары по американским базам в регионе», — отметил он.
17 февраля делегации США и Ирана встретились в Женеве, где обе стороны объявили о достигнутом прогрессе. 20 февраля президент Трамп объявил, на фоне значительного наращивания военной мощи в регионе, что он рассматривает возможность ограниченного военного удара по Ирану, предупредив, что у Тегерана осталось всего несколько дней, чтобы достичь соглашения по ядерной программе.