Լոնդոնը թույլ չի տվել Վաշինգտոնին բրիտանական բազաներն օգտագործել Իրանին հարվածներ հասցնելու համար. The Times
Մեծ Բրիտանիան արգելափակել է ԱՄՆ-ի կողմից Թագավորական ռազմաօդային ուժերի բազաների օգտագործումը Իրանին հարվածներ հասցնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times-ը։
Թերթի տվյալների համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ասել է, որ Լոնդոնը թույլ չի տա օգտագործել Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Դիեգո Գարսիա կղզու և Անգլիայի Ֆեյրֆորդի բազաները, որտեղ կանոնավորապես տեղակայվում են ամերիկյան ռազմավարական ռմբակոծիչներ։
Ըստ Լոնդոնի և Վաշինգտոնի միջև վաղուց գործող համաձայնագրերի՝ այս բազաները կարող են օգտագործվել երրորդ երկրների դեմ ռազմական գործողությունների համար, եթե դա նախօրոք համաձայնեցվի Միացյալ Թագավորության կառավարության հետ։
Բրիտանական օբյեկտների օգտագործման շուրջ անհամաձայնությունները պառճառ են դարձել, որ ԱՄՆ նախագահը հրաժարվի աջակցել գործարքին՝ կապված Չագոս արշիպելագի հետ, որի կազմի մեջ է մտնում Դիեգո Գարսիա կղզին, նշում է The Times-ը։
Թրամփը փետրվարի 18-ին կրկին հայտարարել է բրիտանացիների կողմից Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Չագոս արշիպելագի Դիեգո Գարսիա կղզու ռազմաբազայի նկատմամբ լիակատար վերահսկողությունը պահպանելու կարևորության մասին՝ նշելով, որ այն կարող է Վաշինգտոնին անհրաժեշտ լինել Իրանի դեմ հարվածների համար։

Лондон не позволил Вашингтону использовать британские базы для нанесения ударов по Ирану - The Times
Великобритания заблокировала использование баз Королевских ВВС США для нанесения ударов по Ирану. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Times.
По данным газеты, премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил президенту США Дональду Трампу, что Лондон не позволит использовать базы на острове Диего-Гарсия в Индийском океане и Фэрфорде в Англии, где регулярно базируются американские стратегические бомбардировщики.
Согласно давним соглашениям между Лондоном и Вашингтоном, эти базы могут использоваться для военных операций против третьих стран, если это заранее согласовано с правительством Великобритании.
Разногласия по поводу использования британских объектов привели к тому, что президент США отказался поддержать соглашение по архипелагу Чагос, в который входит остров Диего-Гарсия, отмечает The Times. 18 февраля Трамп вновь подчеркнул важность сохранения Великобританией полного контроля над военной базой на острове Диего-Гарсия в архипелаге Чагос в Индийском океане, отметив, что Вашингтону она может понадобиться для нанесения ударов по Ирану.