Թրամփը Բրիտանիային կոչ է արել չհրաժարվել Դիեգո Գարսիա կղզուց. այն կարող է անհրաժեշտ լինել Իրանին հարվածների համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Մեծ Բրիտանիային կոչ է արել չհրաժարվել Չագոս արշիպելագի Դիեգո Գարսիա կղզուց։ Նրա խոսքով՝ Դիեգո Գարիսայում գտնվող ամերիկա-բրիտանական ռազմակայանը կարող է անհրաժեշտ լինել Իրանի դեմ հարվածների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Ես Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերին ասել եմ, որ վարձակալության պայմանագրերը ոչ մի լավ բանի չեն բերում, երբ խոսքը երկրների մասին է, և որ նա լուրջ սխալ է թույլ տալիս՝ 100-ամյա վարձակալության պայմանագիր կնքելով մեկի հետ, ով հայտարարում է իրավունքների, սեփականություն և շահագրգռվածության մասին Դիեգո Գարսիայի նկատմամբ, որը ռազմավարական դիրք է զբաղեցնում Հնդկական օվկիանոսում», - գրել է Դոնալդ Թրամփը՝ հավելելով, որ Մավրիկիոսի պահանջները կղզու նկատմամբ, իր կարծիքով, հորինված են։
2025 թ. մայիսին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը համաձայնագիր է ստորագրել Չագոս արշիպելագի, այդ թվում՝ Դիեգո Գարսիայի նկատմամբ ինքնիշխանությունը Մավրիկիոսին փոխանցելու վերաբերյալ։ Սակայն Դիեգո Գարսիայի ռազմաբազան առնվազն 99 տարի կմնա Վաշինգտոնի և Լոնդոնի իրավասության ներքո։ Ըստ համաձայնագրի պայմանների՝ Մեծ Բրիտանիան տարեկան միջին հաշվով 101 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կվճարի Մավրիկիոսին Դիեգո Գարսիայի ռազմաբազայի օգտագործման համար։
Թրամփն իր գրառման մեջ անդրադարձել է նաև Իրանի թեմային։
«Եթե Իրանը որոշի համաձայնություն չկնքել, ապա, հնարավոր է, Միացյալ Նահանգներին անհրաժեշտ լինի օգտագործել Դիեգո Գարսիան և Ֆեյրֆորդում տեղակայված օդանավակայանը, որպեսզի կանխի չափազանց անկայուն և վտանգավոր ռեժիմի կողմից հնարավոր հարձակումը»,- գրել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփը հավելել է, որ վարչապետ Սթարմերը ոչ մի դեպքում չպետք է փոխանցի Դիեգո Գարսիայի նկատմամբ վերահսկողությունը։
«Մի՛ հանձնեք Դիեգո Գարսիան», - եզրափակել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նախկինում ևս քննադատել էր Բրիտանիայի այս որոշումը։
Չագոսի արշիպելագը գտնվում է Հնդկական օվկիանոսի կենտրոնում։ Դիեգո Գարսիա կղզում գտնվող ամերիկյան և բրիտանական ռազմական ինքնաթիռները մասնակցում են, օրինակ, Մերձավոր Արևելքում գործողություններին։
Չագոսը Մավրիկիոսի մնացած մասի հետ բրիտանական գաղութի կազմում էր, սակայն 1965 թվականին Մեծ Բրիտանիան արշիպելագը դարձրեց առանձին վարչական միավոր։ Մավրիկիոսը երեք տարի անց անկախություն ձեռք բերեց, բայց Չագոսն այդպես էլ մնաց բրիտանական սեփականություն։ 1966 թվականին ԱՄՆ-ն վարձակալեց Դիեգո Գարսիան և այնտեղ կառուցեց ավիաբազա. արշիպելագի բոլոր 1500 բնակիչներն արտաքսվեցին։
Չագոսից երկու հազար կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Մավրիկիոսին կղզիները փոխանցելու շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2019 թվականին՝ այն բանից հետո, երբ Մեծ Բրիտանիան պարտվեց կղզեխմբի պատկանելության վերաբերյալ վեճը ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում: Սակայն Բրիտանիայի կառավարությունը արշիպելագը փոխանցելու իր ծրագրի մասին հայտարարել է միայն 2025 թ. հոկտեմբերին:

Трамп призывает Великобританию не отказываться от острова Диего-Гарсия: он может понадобиться для нанесения удара по Ирану
Президент США Дональд Трамп призвал Великобританию не отказываться от острова Диего-Гарсия на архипелаге Чагос. По его словам, американо-британская военная база на Диего-Гарсии может понадобиться для нанесения удара по Ирану. Как сообщает «Арменпресс», Трамп написал об этом на своей платформе Truth Social.
«Я сказал премьер-министру Великобритании Киру Стармеру, что договоры аренды не приносят ничего хорошего, когда речь идет о странах, и что он совершает серьезную ошибку, подписывая 100-летнюю аренду с тем, кто претендует на права, собственность и интересы на Диего-Гарсия, занимающего стратегическое положение в Индийском океане», — написал Дональд Трамп, добавив, что претензии Маврикия на остров, по его мнению, надуманны.
В мае 2025 года премьер-министр Великобритании Кир Стармер подписал соглашение о передаче Маврикию суверенитета над архипелагом Чагос, включая остров Диего-Гарсия,. Однако военная база на Диего-Гарсии останется под юрисдикцией Вашингтона и Лондона как минимум на 99 лет. В соответствии с условиями соглашения, Великобритания будет платить Маврикию в среднем 101 миллион фунтов стерлингов в год за использование военной базы на Диего-Гарсии.
Трамп в своем посте затронул также тему Ирана.
«Если Иран решит не заключать сделку, Соединенным Штатам, возможно, придется использовать Диего-Гарсию и аэропорт, расположенный в Фэрфорде, чтобы предотвратить возможное нападение со стороны крайне нестабильного и опасного режима», — написал глава Белого дома.
Трамп добавил, что премьер-министр Стармер ни при каких обстоятельствах не должен передавать контроль над Диего-Гарсией.
«Не отказывайтесь от Диего-Гарсии», — заключил Трамп.
Президент США ранее критиковал решение Великобритании.
Архипелаг Чагос расположен в центре Индийского океана. Американские и британские военные самолеты, базирующиеся на острове Диего-Гарсия, принимают участие в операциях на Ближнем Востоке.
Остров Чагос был частью британской колонии вместе с остальной частью Маврикия, но в 1965 году Великобритания выделила архипелаг в отдельную административную единицу. Маврикий получил независимость три года спустя, но Чагос остался британским владением. В 1966 году США арендовали Диего-Гарсию и построили там авиабазу. Все 1500 жителей архипелага были высланы.
Переговоры о передаче островов Маврикию, расположенному в 2000 километрах от Чагоса, начались в 2019 году после того, как Великобритания проиграла спор о принадлежности архипелага в Международном суде ООН. Однако британское правительство объявило о своем плане передачи архипелага только в октябре 2025 года.