Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 24-ին ուղերձով կդիմի ԱՄՆ Կոնգրեսին. Սպիտակ տուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 24-ին ամենամյա ուղերձով կդիմի Կոնգրեսի երկու պալատների անդամներին՝ ներկայացնելով իրավիճակը երկրում և իր վարչակազմի աշխատանքների ծրագրերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Սպիտակ տունը։
Երկրում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ուղերձը նախագահի՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված ամենամյա դիմումն է ԱՄՆ Կոնգրեսին, որի ընթացքում պետության ղեկավարն ամփոփում է նախորդ տարվա արդյունքները, գնահատում է իրավիճակը երկրում և ուրվագծում իր վարչակազմի հիմնական առաջնահերթություններն ու նախաձեռնությունները։
ԱՄՆ նախագահները որոշ ժամանակ գրավոր էին ներկայացնում երկրում իրավիճակի մասին ուղերձը՝ ավելորդ համարելով բանավոր ելույթը Կոնգրեսում, որի երկու պալատների ներկայացուցիչներին անմիջականորեն դիմելու ավանդույթը 1913 թվականին վերականգնել է նախագահ Վուդրո Վիլսոնը։

Белый дом анонсировал обращение президента США Дональда Трампа к конгрессу
Президент США Дональд Трамп 24 февраля обратится к членам обеих палат конгресса с ежегодным посланием о положении страны и планах работы своей администрации (State of the Union). Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил Белый дом.
Обращение о положении страны - это ежегодное предусмотренное Конституцией послание президента конгрессу США, в котором глава государства подводит итоги года, оценивает ситуацию в стране и обозначает основные приоритеты и инициативы своей администрации на перспективу.
Изначально президенты США отправляли обращение о положении страны в письменной форме, считая устное выступление перед конгрессом излишним. Традицию устного выступления перед обеими палатами конгресса возобновил Вудро Вильсон в 1913 году.