ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանությունն առաջին անգամ ընդունելություն է կազմակերպել հայկական բանակի կազմավորման տարեդարձի առթիվ
Լոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում փետրվարի 16-ին անցկացվել է ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակին և Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանատանը պաշտպանության բաժնի պաշտոնական բացմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեսպանության փոխանցմամբ՝ միջոցառման ընթացքում նաև տեղի է ունեցել Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Կարեն Մուրադյանի պաշտոնական նշանակումը։
Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարուժան Ներսեսյանն իր ելույթում այս առիթը որակել է որպես պատմական՝ նշելով, որ սա Միացյալ Թագավորությունում հայկական բանակի օրվան նվիրված առաջին ընդունելությունն է:
Դեսպանն ընդգծել է նաև հայ-բրիտանական հարաբերություններում առկա դինամիկան՝ հիշեցնելով երկկողմ կապերը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու պայմանավորվածությունը և երկու դեսպանություններում պաշտպանության բաժինների փոխադարձ բացումը՝ որպես համագործակցության խորացման հստակ ապացույց:
Դեսպանը նաև շնորհավորել է գնդապետ Մուրադյանին նշանակման կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան հաջողություններ նոր պաշտոնում:
Գնդապետ Մուրադյանն իր հերթին ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում ընթացող վերափոխման գործընթացը և վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը սպառազինության շարունակական արդիականացման և դիվերսիֆիկացման, Միացյալ Թագավորության և այլ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնման հարցում:
Նա նաև նշել է, որ այս ջանքերն ուղղված են ապահովելու, որ զինված ուժերը ավելի լավ պատրաստված լինեն փոփոխվող անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Գնդապետ Մուրադյանը շեշտել է, որ հայկական բանակը մնում է երկրի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և խաղաղության հիմնական երաշխավորը։
Հաղորդվում է, որ ընդունելությանը մասնակցել են նաև Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական կորպուսի ռազմական կցորդներ և հայ համայնքի անդամներ։

Посольство Армении в Великобритании впервые организовало прием по случаю 34-летию Армянской армии
В лондонском Королевском клубе ВВС 16 февраля состоялся прием, посвященный 34-летию Армянской армии и официальному открытию Департамента обороны при посольстве Армении в Соединенном Королевстве.
Как передает Арменпресс со ссылкой на посольство Армении в Великобритании, в ходе мероприятия также состоялось официальное назначение военного атташе Армении в Соединенном Королевстве полковника Карена Мурадяна.
В своем выступлении посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Варужан Нерсесян назвал это событие историческим, отметив, что это первый в Великобритании прием, посвященный Дню Армянской армии.
Посол также подчеркнул текущую динамику армяно-британских отношений, напомнив о соглашении о повышении уровня двусторонних связей до уровня стратегического партнерства и взаимном открытии оборонных ведомств в посольствах обеих стран как явное свидетельство углубления сотрудничества.
Посол также поздравил полковника Мурадяна с назначением, пожелав ему успехов на новой должности.
Полковник Мурадян, в свою очередь, представил текущий процесс трансформации в Вооруженных силах Армении и подтвердил приверженность Армении непрерывной модернизации и диверсификации вооружений, а также расширению сотрудничества с Соединенным Королевством и другими международными партнерами.
Он также отметил, что эти усилия направлены на обеспечение лучшей готовности вооруженных сил к меняющимся вызовам в сфере безопасности. Полковник Мурадян подчеркнул, что армянская армия остается главным гарантом суверенитета, территориальной целостности и мира страны.
Сообщается, что в приеме также приняли участие представители Министерства обороны Великобритании, военные атташе дипломатического корпуса и члены армянской общины.