ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանությունն առաջին անգամ ընդունելություն է կազմակերպել հայկական բանակի կազմավորման տարեդարձի առթիվ
Լոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում փետրվարի 16-ին անցկացվել է ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակին և Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանատանը պաշտպանության բաժնի պաշտոնական բացմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեսպանության փոխանցմամբ՝ միջոցառման ընթացքում նաև տեղի է ունեցել Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Կարեն Մուրադյանի պաշտոնական նշանակումը։
Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարուժան Ներսեսյանն իր ելույթում այս առիթը որակել է որպես պատմական՝ նշելով, որ սա Միացյալ Թագավորությունում հայկական բանակի օրվան նվիրված առաջին ընդունելությունն է:
Դեսպանն ընդգծել է նաև հայ-բրիտանական հարաբերություններում առկա դինամիկան՝ հիշեցնելով երկկողմ կապերը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու պայմանավորվածությունը և երկու դեսպանություններում պաշտպանության բաժինների փոխադարձ բացումը՝ որպես համագործակցության խորացման հստակ ապացույց:
Դեսպանը նաև շնորհավորել է գնդապետ Մուրադյանին նշանակման կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան հաջողություններ նոր պաշտոնում:
Գնդապետ Մուրադյանն իր հերթին ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում ընթացող վերափոխման գործընթացը և վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը սպառազինության շարունակական արդիականացման և դիվերսիֆիկացման, Միացյալ Թագավորության և այլ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնման հարցում:
Նա նաև նշել է, որ այս ջանքերն ուղղված են ապահովելու, որ զինված ուժերը ավելի լավ պատրաստված լինեն փոփոխվող անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Գնդապետ Մուրադյանը շեշտել է, որ հայկական բանակը մնում է երկրի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և խաղաղության հիմնական երաշխավորը։
Հաղորդվում է, որ ընդունելությանը մասնակցել են նաև Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական կորպուսի ռազմական կցորդներ և հայ համայնքի անդամներ։

Armenian Army Day celebrated in UK with inaugural reception
On 16 February, a reception was held at the Royal Air Force Club in London to mark 34th Armenian Army Day and the official opening of the Defence Section at the Embassy of the Republic of Armenia to the United Kingdom. The event also marked the formal appointment of Defence Attaché, Colonel Karen Muradyan, the Armenian Embassy reported.
In his remarks, Armenian Ambassador to the UK Varuzhan Nersesyan described the occasion as historic, noting that it was the inaugural Armenian Army Day Reception hosted in the United Kingdom. He highlighted the strong momentum in Armenia–UK relations, recalling the agreement to elevate bilateral ties to a strategic partnership and the mutual opening of Defence Sections at both Embassies in Yerevan and London as clear evidence of deepening cooperation. The Ambassador also congratulated Colonel Muradyan on his appointment and wished him success in his new role.
Colonel Muradyan, in his address, spoke about the ongoing transformation process within the Armenian Armed Forces and reaffirmed Armenia’s commitment to continued modernisation and diversification of Weapon Systems, enhanced cooperation with the United Kingdom and other international partners. He noted that these efforts are aimed at ensuring the Armed Forces are better prepared to address evolving security challenges. He underlined that the Armenian Army remains a key guarantor of the country’s sovereignty, territorial integrity and peace.
The reception brought together representatives of the UK Ministry of Defence, Defence Attachés of the diplomatic corps, and members of the Armenian community.