ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական ուժ գործադրել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն. Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն իրեն իրավունք է վերապահում ռազմական ուժ կիրառել, եթե Թեհրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«(ԱՄՆ) նախագահը շատ տարբերակներ ունի։ Մենք ունենք շատ հզոր զինված ուժեր։ Նախագահը ցույց է տվել դրանք օգտագործելու պատրաստակամություն։ Նա նաև ունի հիանալի դիվանագիտական թիմ և ցույց է տվել նաև այն գործի դնելու պատրաստակամություն», - ասել է քաղաքական գործիչը։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ փոխնախագահը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը Մերձավոր Արևելքում միջուկային զենքի տարածման կանխումը համարում է առաջնահերթ խնդիր, քանի որ Թեհրանի մոտ միջուկային զենքի հայտնվելը կառաջացնի սպառազինությունների անվերահսկելի մրցավազք տարածաշրջանում:
«Միացյալ Նահանգներն ունի որոշակի կարմիր գծեր: Մեր գլխավոր նպատակն այստեղ այն է, որ մենք Իրանին թույլ չտանք միջուկային զենք ստանալ: Մենք չենք ցանկանում միջուկային զենքի տարածում: Եթե Իրանը միջուկային զենք ունենա, կհայտնվեն բազմաթիվ վարչակարգեր՝ որոշները բարեկամական, որոշները՝ ոչ այնքան բարեկամական, որոնք կցանկանան ստանալ միջուկային զենք նրանցից անմիջապես հետո: Դա աղետ կդառնա ամերիկացի ժողովրդի համար», - ասել է Վենսը:
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնը շատ կցանկանար այս իրավիճակը լուծել երկխոսության և բանակցությունների միջոցով։ Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Ժնևում կայացած անուղղակի բանակցություններին՝ Վենսը հայտնել է, որ դրանք որոշ առումով լավ են անցել, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կրկին հանդիպել, սակայն միևնույն ժամանակ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշ կարմիր գծեր է քաշել, որոնք իրանական կողմը դեռ չի ցանկանում ընդունել։
«Մենք կշարունակենք աշխատել, բայց, իհարկե, նախագահն իրեն իրավունք է վերապահում ասելու, թե երբ է իր կարծիքով դիվանագիտությունը հասել է իր բնական ավարտին։ Մենք հույս ունենք, որ գործը դրան չի հասնի, բայց եթե դա տեղի ունենա, ապա որոշումը կլինի նախագահինը», - եզրափակել է Վենսը։
Փետրվարի 6-ին Օմանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ անուղղակի բանակցությունների առաջին փուլը։
Փետրվարի 17-ին Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում, կրկին Օմանի միջնորդությամբ, անցկացվել է Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև անուղղակի բանակցությունների երկրորդ փուլը։

США могут применить военную силу, если переговоры с Ираном зайдут в тупик - Вэнс
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс заявил, что Вашингтон оставляет за собой право применить военную силу, если переговоры с Тегераном зайдут в тупик. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил в интервью Fox News.
«У президента (США) много вариантов. У нас очень мощные вооруженные силы. Президент продемонстрировал готовность их использовать. У него также есть отличная дипломатическая команда, и он продемонстрировал готовность задействовать ее», — сказал политик.
В то же время вице-президент США заявил, что Вашингтон считает предотвращение распространения ядерного оружия на Ближнем Востоке приоритетной задачей, поскольку появление ядерного оружия у Тегерана спровоцирует неконтролируемую гонку вооружений в регионе.
«У Соединенных Штатов есть определенные «красные линии». Наша главная цель здесь — не допустить получения Ираном ядерного оружия. Мы не хотим распространения ядерного оружия. Если у Ирана будет ядерное оружие, многие режимы, как дружественные, так и не очень, захотят получить ядерное оружие сразу после него. Это будет катастрофой для американского народа», — сказал Вэнс.
Он добавил, что Вашингтон очень хотел бы разрешить эту ситуацию путем диалога и переговоров. Говоря о непрямых переговорах между Соединенными Штатами и Ираном в Женеве, Вэнс сказал, что они прошли хорошо в некоторых отношениях, была достигнута договоренность о следующей встрече, но в то же время президент Дональд Трамп обозначил некоторые «красные линии», которые иранская сторона пока не готова принять.
«Мы продолжим работать, но, конечно, президент оставляет за собой право сказать, когда, по его мнению, дипломатия достигла своего естественного завершения. Мы надеемся, что до этого не дойдет, но если это произойдет, решение будет за президентом», — заключил Вэнс.
6 февраля в столице Омана состоялся первый раунд непрямых переговоров между Ираном и Соединенными Штатами по ядерной программе Тегерана.
17 февраля в Женеве, Швейцария, прошел второй раунд непрямых переговоров между Ираном и Соединенными Штатами, снова при посредничестве Омана.