Կարծում ենք, որ COP17-ը պետք է ոչ միայն գնահատի համատեղ առաջընթացը, այլև ամրապնդի քաղաքական վճռականությունը․ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Հռոմում անցկացվող ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի (CBD) իրականացման օժանդակ մարմնի 6-րդ (SBI-6) հանդիպման շրջանակներում COP17-ի Հայաստանի նախագահության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը:
Բացման ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը և Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր ելույթում, ներկայացնելով COP17-ի շրջանակներում նախատեսվող Առաջնորդների գագաթնաժողովի մանրամասները, նշել է.
«Ձե՛րդ գերազանցություններ, Հարգելի՛ պատվիրակներ,
Շնորհակալություն եմ հայտնում COP17-ին Հայաստանի նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները ներկայացնելու հնարավորության համար։ Մեր առաջնահերթություններն ընդգծում են շարունակականությունը, ներառականությունը և Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի միջկառավարական բնույթի և բազմաշահառու մասնակցության նկատմամբ հարգանքը։ Մենք պատրաստակամ ենք խթանել գործողություններին ուղղված քննարկումները, նպաստել Կողմերի և շահագրգիռ կողմերի միջև կառուցողական ներգրավվածությանը և ապահովել Կոնվենցիայի ներքո իրականացվող տարբեր գործընթացների միջև համադրելիությունը, այդ թվում՝ գլոբալ վերանայման, մոնիթորինգի, իրականացման, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերի ու իրավունքը կրողների դերին առնչվող գործընթացները։
Այդ և COP17-ի նպատակների իրականացման ուղղությամբ կայուն քաղաքական խթան ապահովելու նպատակով մենք կազմակերպելու ենք Առաջնորդների գագաթնաժողով՝ կենսաբազմազանության և բնապահպանության հարցերը գլոբալ քաղաքական օրակարգի ամենաբարձր մակարդակի հասցնելու համար: Գագաթնաժողովը կծառայի որպես COP17-ի քաղաքական հենասյուն՝ ամրապնդելով հավակնոտությունը, ապահովելով ռազմավարական ուղղորդում և հաղորդելով քաղաքական խթան՝ Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի նպատակների և թիրախների իրականացման ուղղությամբ կայուն ու հետևողական առաջընթաց ապահովելու համար:
Կենսաբազմազանության վերաբերյալ Առաջնորդների գագաթնաժողովը նախատեսվում է 2026թ. հոկտեմբերի 16-ին Երևանում՝ «Առաջնորդներ` հանուն բնության» խորագրի ներքո:
Այս գագաթնաժողովը հատկապես արդիական է։ Պարտավորություններից դեպի իրականացում անցումը պահանջում է շարունակական քաղաքական ներգրավվածություն ամենաբարձր մակարդակով` հատկապես հաշվի առնելով, որ Կողմերը ձեռնամուխ են լինում Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի առաջին գլոբալ վերանայմանը։
Ավելին, առաջնորդների` ամենաբարձր քաղաքական մակարդակով համախմբման հիմնավորումը հստակ է, քանի որ կենսաբազմազանության կորուստը շարունակում է արագանալ՝ ունենալով լայնածավալ հետևանքներ պարենային անվտանգության, մարդու առողջության, կլիմայական դիմակայունության և կայուն զարգացման համար։ Կունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի հանձնառությունների առաջին գլոբալ վերանայման նախաշեմին բարձրագույն մակարդակով քաղաքական պատասխանատվությունը կենսական է լինելու։
Աշխարհաքաղաքական լարվածություններով, մրցակցային ճգնաժամերով և մասնատված առաջնահերթություններով բնորոշվող գլոբալ միջավայրում առկա է իրական վտանգ, որ կենսաբազմազանության օրակարգը կարող է հայտնվել առավել հրատապ քաղաքական ճնշումների ստվերում։
Հետևաբար, Առաջնորդների գագաթնաժողովը դիտարկվում է ոչ թե պարզապես տեսանելիության բարձրացման միջոցառում, այլ որպես գործիք` ուղղված համատեղ ուշադրության վերաիմաստավորմանը և Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման առաջմղման ուղղությամբ բարձր մակարդակի առաջնորդութան ամրապնդմանը:
Առաջնորդների գագաթնաժողովը նպատակ չունի փոխարինել կամ կրկնօրինակել COP17-ի պաշտոնական բարձր մակարդակի հատվածը։ Այն ընկալվում է որպես Համաժողովի մեկնարկի լրացուցիչ քաղաքական հատված, որը կոչված է ապահովել ռազմավարական ուղղորդում և բարձրագույն մակարդակով քաղաքական ուշադրություն։
Գագաթնաժողովը կհամախմբի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներին, միջազգային կազմակերպությունների առաջնորդներին, նշանավոր գիտնականներին, բնիկ ժողովուրդներին և տեղական համայնքների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում ներգրավված հայտնի հասարակական գործիչներին։
Այս ձևաչափնը արտացոլում է ՀՀ նախագահության հանձնառությունը ներառական գործընթացին՝ կապելով քաղաքական առաջնորդությունը գիտության, մշակույթի և բնապահպանների կենսափորձի հետ և այդպիսով ամրապնդելով կենսաբազմազանության պահպանման համատեղ պատասխանատվության գիտակցումը։
Այս հարթակը եզակի հնարավորություն կընձեռի ընդգծելու տարբեր քաղաքական ոլորտներում, այդ թվում՝ զարգացման պլանավորման, ֆինանսների, գյուղատնտեսության, էներգետիկ, ենթակառուցվածքների և քաղաքային համակարգերում կենսաբազմազանության ինտեգրման կարևորությունը, ինչպես նաև խթանելու ոլորտային քաղաքականության ավելի սերտ համակարգումը։
Ակնկալվում է, որ գագաթնաժողովը կեզրափակվի Քաղաքական հռչակագրի ընդունմամբ՝ վերահաստատելով կենսաբազմազանության պահպանման, վերականգնման և կայուն կառավարման վերաբերյալ հանձնառությունները և ամրապնդելով կառավարությունների, մասնավոր հատվածի, բարեգործական կառույցների, գիտնականների, բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության միջև համագործակցությունը։ Հատկանշական է, որ այն նպատակ ունի ապահովել քաղաքական ուղղորդում՝ Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի հանձնառությունների առաջին գլոբալ վերանայման համար։
Առաջնորդների գագաթնաժողովի հայեցակարգը և արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթի նախագիծը պատշաճ ժամկետներում կշրջանառվեն կողմերին և շահագրգիռ կողմերին` այս կարևոր նպատակի իրականացման ուղղությամբ ներառական, թափանցիկ և համագործակցային մոտեցում ապահովելու նպատակով։ Հարգելի՛ գործընկերներ,
Հայաստանը COP17-ի իր նախագահությանը մոտենում է պատասխանատվությամբ և ներառականության նկատմամբ ամուր հանձնառությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ COP17-ը պետք է ոչ միայն գնահատի համատեղ առաջընթացը, այլև ամրապնդի քաղաքական վճռականությունը՝ Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի նպատակների և թիրախների համահունչ իրականացումը հետևողականորեն առաջ մղելու նպատակով։
Նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում մենք ակնկալում ենք բոլոր պատվիրակությունների հետ սերտ համագործակցություն և ողջունում ենք ձեր դիտարկումներն ու առաջարկությունները Երևանում կայանալիք COP17-ին ընդառաջ»։

On February 16, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan participated and delivered remarks at the event convened by Armenia’s COP17 Presidency on the margins of the 6th Meeting of the Subsidiary Body on Implementation (SBI-6) of the Convention on Biological Diversity (CBD), held in Rome.
Opening remarks were delivered by Hambardzum Matevosyan, the Minister of Environment of Armenia and Astrid Schomaker, the Executive Secretary of the Convention on Biological Diversity.
According to a press release by the foreign ministry, outlining the key elements of the Leaders’ Summit envisaged under the framework of COP17, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan noted in his remarks:
“Excellencies, distinguished delegates, thank you for the opportunity to brief you on the key priorities of Armenia’s COP 17 Presidency. Our priorities emphasize continuity, inclusiveness and respect for the intergovernmental nature of the CBD and its multistakeholder engagement. We are keen to support action-oriented discussions, facilitate constructive engagement among Parties and stakeholders, and contribute to coherence across various processes under the Convention, including those related to the Global Review, monitoring, implementation and the role of stakeholders and rights holders. To that end, and with a view to generating strong political momentum towards the achievement of the objectives of COP17, we will be organizing a Leaders' Summit to elevate biodiversity and nature conservation issues to the highest level of the global political agenda. It will serve as a political anchor for COP17, intended to reinforce ambition, provide strategic orientation and contribute political impetus to ensure strong and steadfast progress towards the objectives and targets of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework. The Leaders’ Summit on Biodiversity is planned to be held on 16 October 2026 in Yerevan, under the banner “Leaders for Nature”. We consider this Summit particularly timely. The transition from commitment to implementation requires sustained political engagement at the highest level, especially as Parties undertake the first Global Review of the KMGBF. At the same time, the rationale for convening leaders at the highest political level is clear, as biodiversity loss continues to accelerate, with far-reaching consequences for food security, human health, climate resilience and sustainable development. As we approach the first Global Review of the KMGBF, political ownership at the highest level will be essential. In a global environment marked by geopolitical tensions, competing crises and fragmented priorities, there is a real risk that biodiversity may be overshadowed by more immediate political pressures. The Leaders’ Summit is therefore conceived not merely as a visibility exercise, but as a mechanism to recalibrate collective focus and reinforce high-level leadership in advancing the implementation of the KMGBF. The Leaders’ Summit is not intended to replace or duplicate the formal High-Level Segment of COP17. It is conceived as a complementary political moment at the outset of the Conference, designed to provide strategic orientation and reinforce political attention at the highest level. The Summit will bring together Heads of State and Government, leaders of international organizations, prominent scientists, IPLCs and prominent public figures engaged in environmental advocacy. This format reflects the Armenian Presidency’s commitment to an inclusive process, by connecting political leadership with science, culture, and the life experience of those who serve as custodians of nature, thereby reinforcing the shared responsibility to safeguard biodiversity. Such a platform will provide an invaluable opportunity to underscore the importance of integrating biodiversity considerations across policy domains, including development planning, finance, agriculture, energy, infrastructure and urban systems and to promote greater policy coherence across sectors. The Summit is expected to conclude with the adoption of a forward-looking outcome document (Political Declaration) to reaffirm commitments to conserve, restore, and sustainably manage biodiversity and reinforce cooperation among governments, the private sector, philanthropy, scientists, IPLCs and civil society. Importantly, it is intended to provide political guidance to the first Global Review of the KMGBF. A detailed concept note of the Leaders' Summit and a draft outcome document will be circulated among the parties and stakeholders in due course to ensure an inclusive, transparent and collaborative approach towards this important objective. Colleagues, Armenia approaches its COP 17 Presidency with responsibility and a strong commitment to inclusiveness. We believe that COP17 must not only assess collective progress, but also strengthen political resolve to advance implementation in line with the objectives and targets of the KMGBF. We look forward to engaging closely with all delegations as preparations continue, and we welcome your views and insights as we move toward COP17 in Yerevan."