ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է Իսրայելի որոշումը Արևմտյան ափի հողերի գրանցման ընթացակարգեր սկսելու վերաբերյալ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը դատապարտել է Իսրայելի որոշումը՝ օկուպացված Արևմտյան ափի տարածքները որպես պետական ​​սեփականություն դասակարգելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Գուտերեշը նշել է X միկրոբլոգում գրառման մեջ։
«Ես դատապարտում եմ Իսրայելի կառավարության որոշումը՝ վերսկսելու հողերի գրանցման ընթացակարգերն օկուպացված Արևմտյան ափում: Որոշումը կարող է հանգեցնել պաղեստինցիներին սեփականությունից զրկելուն և սպառնում է ընդլայնել Իսրայելի անօրինական վերահսկողությունն այդ տարածքում գտնվող հողերի նկատմամբ», - նշել է նա։
Կոչ անելով Իսրայելին անհապաղ չեղարկել այս միջոցառումները՝ Գուտերեշը զգուշացրել է, որ նմանատիպ քայլերը խաթարում են երկու պետության բանաձևով կարգավորումը։
«Ես կոչ եմ անում Իսրայելին չեղարկել այս միջոցառումները և բոլոր կողմերին՝ պահպանել երկարատև խաղաղության միակ ուղին՝ բանակցությունների միջոցով երկու պետության բանաձևով կարգավորումը՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան», - եզրափակել է նա։
Ավելի վաղ Իսրայելի կառավարությունը հաստատել է ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչի, արդարադատության նախարար Յարիվ Լևինի և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի առաջարկն Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։
Սա 1967 թվականից ի վեր առաջին նման որոշումն է, որը նպատակ ունի լուծել Արևմտյան ափում հողերի սեփականության վեճերը։ Որոշման հիման վրա Իսրայելի արդարադատության նախարարության հողային գրանցամատյանի մարմինը կստանա լրացուցիչ ֆինանսավորում, լիազորություններ և անձնակազմ՝ պետական ​​​​գրանցամատյանում հողամասերի գրանցման գործընթացը կազմակերպելու համար։
Պաղեստինյան կողմն այս միջոցառումները դիտարկում է որպես Արևմտյան ափի պաշտոնական անեքսիա, որը կխաթարի ՄԱԿ-ի կողմից հավանության արժանացած երկու պետության բանաձևով կարգավորումը։

Генеральный секретарь ООН осудил решение Израиля возобновить процедуру регистрации земель на Западном берегу
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш осудил решение Израиля классифицировать оккупированные территории Западного берега как государственную собственность. Как сообщает Арменпресс, Гутерриш написал это в микроблоге X.
«Я осуждаю решение израильского правительства возобновить процедуру регистрации земель на оккупированном Западном берегу. Это решение может привести к лишению палестинцев их собственности и угрожает расширением незаконного контроля Израиля над землей на этой территории», — отметил он.
Призывая Израиль немедленно отменить эти меры, Гутерриш предупредил, что такие шаги подрывают решение о двух государствах.
«Я призываю Израиль отменить эти меры и все стороны отстаивать единственный путь к прочному миру — согласованное решение о двух государствах в соответствии с международным правом», — заключил он.
Ранее израильское правительство одобрило предложение министра финансов Бецалеля Смотрича, министра юстиции Ярива Левина и министра обороны Исраэля Каца о начале процесса регистрации земель на Западном берегу.
Это первое подобное решение с 1967 года, направленное на урегулирование земельных споров на Западном берегу. В соответствии с этим решением, Земельный кадастровый орган Министерства юстиции Израиля получит дополнительное финансирование, полномочия и персонал для организации процесса регистрации земельных участков в государственном реестре.
Палестинская сторона рассматривает эти меры как формальную аннексию Западного берега, что подорвет решение о двух государствах, одобренное ООН.