Թրամփը հայտարարել է, որ անուղղակիորեն ներգրավված կլինի Իրանի հետ Ժնևում նախատեսվող բանակցություններում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ինքն անուղղակիորեն ներգրավված կլինի Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցություններում, որոնք փետրվարի 17-ին ավելի ուշ անցկացվելու են Ժնևում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Սպիտակ տունը։
«Ես անուղղակիորեն ներգրավված կլինեմ այդ բանակցություններում, և դրանք շատ կարևոր են լինելու։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի։ Իրանի հետ, որպես կանոն, շատ դժվար է բանակցել», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Նա նշել է, որ եթե Իրանը լավ բանակցող լիներ, ապա ԱՄՆ-ն հունիսին ստիպված չէր լինի B2 ռմբակոծիչներով հարվածել Իրանի միջուկային օբյեկտներին։
«Հուսով եմ՝ այս անգամ նրանք ավելի խելամիտ կգտնվեն», - ասել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ իր կարծիքով՝ Իրանը ցանկանում է համաձայնության հասնել միջուկային ծրագրի շուրջ։
«Չեմ կարծում, թե նրանք ցանկանում են բախվել համաձայնության չհասնելու հետևանքներին», - հավելել է նա։
Փետրվարի 16-ին Իրանի արտգործնախարարությունը հայտարարել էր, որ կարծում է, որ միջուկային հարցի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը դարձել է «ավելի իրատեսական»։
Փետրվարի 6-ին Մասկատում Օմանի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի լուծման վերաբերյալ անուղղակի բանակցությունների առաջին փուլը։ Ինչպես առաջիկա բանակցությունների դեպքում, Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին, իսկ ԱՄՆ պատվիրակությունը՝ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը։

Трамп заявил, что он ненапрямую будет участвовать в переговорах с Ираном, запланированных в Женеве
Президент США Дональд Трамп заявил, что будет ненапрямую участвовать в переговорах между Ираном и США, которые состоятся 17 февраля в Женеве. Как сообщает “Арменпресс”, это он заявил в беседе с журналистами на борту президентского самолета, видеозапись которой опубликовал Белый дом.
“Я буду участвовать в этих переговорах, пусть и косвенно. И они будут очень важны. Посмотрим, что будет. С Ираном, как правило, очень сложно вести переговоры”, — сказал глава Белого дома.
Он отметил, что, если бы Иран был хорошим переговорщиком, США не пришлось бы в июне наносить удары по иранским ядерным объектам бомбардировщиками B2.
“Надеюсь, они будут более разумны”, — сказал он.
Трамп добавил, что, по его мнению, Иран хочет достичь соглашения по своей ядерной программе.
“Я не думаю, что они хотят столкнуться с последствиями отказа от сделки”, — добавил он.
16 февраля Министерство иностранных дел Ирана заявило, что, видимо позиция США по ядерной проблеме стала “более реалистичной”.
6 февраля в Маскате состоялся первый раунд непрямых переговоров между Ираном и США по урегулированию кризиса вокруг ядерной программы Тегерана, проведенных при посредничестве Омана. Как и на предстоящих переговорах, иранскую делегацию возглавлял министр иностранных дел Аббас Арагчи, а американскую — специальный посланник президента Стивен Уиткофф.