«Starlink»-ը Հայաստանին ավելի քան 100 տերմինալ է նվիրաբերել
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի` Հայաստան այցի շրջանակում «Starlink»-ը հայտարարել է, որ ավելի քան 100 տերմինալ է նվիրաբերել ՀՀ կառավարությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 16-ի ամփոփիչ ասուլիսին։
«Գաղտնիք չէ, որ ՀՀ–ում արդեն իսկ 2025 թվականից հասանելի է արբանյակային ինտերնետ կապի «Starlink» ընկերության ծառայությունները։ Այստեղ մենք աշխատանքները մեկնարկել էինք դեռևս 2024 թվականից` ազատականացնելով ռադիոհաճախականության որոշակի տիրույթներ, որից հետո «Starlink» ընկերությունը հնարավորություն ունեցավ իր գործունեությունը ծավալել»,– ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ «Starlink»-ի տերմինալների նվիրատվությունը կատարվել է Հայաստանի մի շարք, հատկապես՝ բարձր լեռնային հատվածներում գտնվող հանրակրթական հաստատություններում ինտերնետային կապի խնդիրը լուծելու համար։
Համապատասխան ընկերությունը նաև իր վրա է վերցրել առաջիկա մեկ տարվա ամբողջ ծառայությունների գումարի վճարները։
Բացի նվիրատվությունը, ինչպես տեղեկացրեց Հայրապետյանը, 2025 թվականի 2-րդ կիսամյակում Հայաստան է ներմուծվել 340 «Starlink» տերմինալ։

Компания Starlink подарила Армении более 100 терминалов
В ходе визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению компания Starlink объявила, что подарила правительству Армении более 100 терминалов.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 16 февраля сказал министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян.
«Не секрет, что услуги спутникового интернет-провайдера Starlink доступны в Армении с 2025 года. Здесь мы начали работу еще в 2024 году, либерализовав некоторые диапазоны радиочастот, после чего компания Starlink получила возможность расширить свою деятельность», — сказал министр.
По его словам, пожертвование терминалов Starlink было сделано для решения проблемы подключения к интернету в ряде учебных заведений Армении, особенно в высокогорных районах.
Компания также взяла на себя оплату всей суммы услуг за первый год.
Министр Айрапетян также отметил, во второй половине 2025 года в Армению было импортировано 340 терминалов Starlink.