«Starlink»-ը Հայաստանին ավելի քան 100 տերմինալ է նվիրաբերել
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի` Հայաստան այցի շրջանակում «Starlink»-ը հայտարարել է, որ ավելի քան 100 տերմինալ է նվիրաբերել ՀՀ կառավարությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 16-ի ամփոփիչ ասուլիսին։
«Գաղտնիք չէ, որ ՀՀ–ում արդեն իսկ 2025 թվականից հասանելի է արբանյակային ինտերնետ կապի «Starlink» ընկերության ծառայությունները։ Այստեղ մենք աշխատանքները մեկնարկել էինք դեռևս 2024 թվականից` ազատականացնելով ռադիոհաճախականության որոշակի տիրույթներ, որից հետո «Starlink» ընկերությունը հնարավորություն ունեցավ իր գործունեությունը ծավալել»,– ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ «Starlink»-ի տերմինալների նվիրատվությունը կատարվել է Հայաստանի մի շարք, հատկապես՝ բարձր լեռնային հատվածներում գտնվող հանրակրթական հաստատություններում ինտերնետային կապի խնդիրը լուծելու համար։
Համապատասխան ընկերությունը նաև իր վրա է վերցրել առաջիկա մեկ տարվա ամբողջ ծառայությունների գումարի վճարները։
Բացի նվիրատվությունը, ինչպես տեղեկացրեց Հայրապետյանը, 2025 թվականի 2-րդ կիսամյակում Հայաստան է ներմուծվել 340 «Starlink» տերմինալ։

During U.S. Vice President JD Vance’s visit to Armenia, Starlink announced the donation of more than 100 terminals to the Armenian government, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said at a press conference on February 16.
“It is no secret that the services of the satellite internet company Starlink have been available in Armenia since 2025. We began work here back in 2024 by liberalizing certain radio frequency domains, after which the company was able to expand its activities,” the minister said.
According to him, the donation was made to address internet connectivity issues in a number of public educational institutions, particularly those located in high-mountainous areas.
The company has also undertaken the responsibility of covering the full cost of services for the coming year.
In addition to the donation, Hayrapetyan reported that 340 Starlink terminals were imported to Armenia in the second half of 2025.